Romana Tomc: V Slovenijo prihaja posebna misija Evropske ljudske stranke

Slovenija 03. Feb 202513:04 > 14:25 46 komentarjev
Novinarska konferenca Romane Tomc
Foto: Egon Parteli/N1

Evroposlanka Romana Tomc iz vrst SDS, ki je tudi podpredsednica skupine Evropske ljudske stranke (EPP) v Evropskem parlamentu, je napovedala, da bo Slovenijo obiskala misija EPP, ki bo preverila stanje na področju vladavine prava in svobode medijev. "To je tudi poskus preprečitve situacije, v kateri bi morala Evropska komisija razmišljati, ali je Slovenija še upravičena do evropskih sredstev," je dejala poslanka iz vrst SDS.

“Razmere v Sloveniji in ravnanje Golobove vlade so pod drobnogledom tudi v Evropskem parlamentu, posebej v naši stranki,” je na novinarski konferenci dejala evroposlanka Romana Tomc (SDS/EPP).

Povedala je, da jo v Bruslju sprašujejo o razmerah v slovenskih medijih. “Ne pozabimo, da je zakon o RTV požel nemalo začudenja, hkrati pa prinesel pričakovanja, da se bo do njega opredelilo ustavno sodišče. Odgovora še zmeraj ni, obenem je v poročilu o vladavini prava vedno omenjeno tudi lastništvo medijev, ki da je netransparentno. Prejemam vprašanja, ali je Golobova vlada na tem področju naredila karkoli,” je dejala evropska poslanka iz vrst SDS in dodala, da tudi novi zakon o medijih, ki ga bo državni zbor začel obravnavati v torek, ni dobra popotnica.

“Določbe kažejo, da je vprašanje financiranja vladi prijaznih medijev utemeljeno. Veliko skrb vzbujajo pooblastila inšpekcijskih služb, ki bodo lahko bistveno vplivala na medijsko krajino v Sloveniji.”

Omenila je tudi sodstvo. “Od neobičajno dolgih postopkov do tega, da je postopek proti vodji opozicije pod drobnogledom, veliko vprašanj je tudi o tem, kaj se dogaja s sodnikom Zvjezdanom Radonjićem,” je dejala Tomc in dodala, da jo v Bruslju sprašujejo tudi o vodenju postopkov v državnem zboru.

“Kaj se dogaja tukaj z vidika zlorabe poslovniških določil – napadi na opozicijo, preprečevanje zastavljanja poslanskih vprašanj, monopol, ki so si ga vzeli v vladajoči koaliciji, da bi utišali opozicijo v parlamentu, tukaj so še parlamentarne preiskovalne komisije, kjer se vidi, da gre za napad na opozicijo in na nekatere novinarje, ki so podvrženi zasliševanju prek vsega meja, kar omogoča preiskovalna komisija,” je povedala Romana Tomc. “Zelo široko” pa je v Bruslju po njenih besedah odmevalo dogajanje v povezavi z agencijo za energijo.

EPP načrtuje ukrepe

“Kar lahko naredimo, je, da uporabimo vsa parlamentarna pooblastila za preprečitev nadaljnje škode v zvezi z mediji in rušenjem vladavine prava,” je nadaljevala evroposlanka.

Povedala je, da v EPP načrtujejo, da bo Slovenijo obiskala misija, ki bo opravila razgovore z nekaterimi posamezniki in institucijami. “O podrobnostih še ne morem govoriti, bo pa zasedba močna. V njej bo zagotovo predsednik odbora Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve LIBE. Pričakujemo, da se bodo na vladi in v ostalih institucijah odzvali in bodo pri tem konstruktivno sodelovali.”

V EPP bodo predlagali dopolnitev poročila o vladavini prava in odprli razpravo v skupini za demokracijo in vladavino prava, ki deluje v okviru odbora za pravosodje. Med ukrepi načrtujejo tudi poziv koordinatorjem, ki delujejo v okviru skupine za pravosodje in notranje zadeve, da se slovenski vladi in Evropski komisiji pošlje posebno pismo z odprtimi vprašanji in jo pozove k odgovoru in razjasnitvi stanja.

“Naš namen je narediti vse, da v Sloveniji preprečimo delanje škode demokraciji. To je tudi poskus preprečitve situacije, v kateri bi morala Evropska komisija razmišljati, ali je Slovenija še upravičena do evropskih sredstev,” je še povedala Tomc.

Evroposlanka Irena Joveva (Gibanje Svoboda/Renew Europe) je pozdravila obisk misije v Sloveniji. “Čeprav sta obiska v resnici neprimerljiva, saj je šlo pri prejšnji vladi z Janezom Janšo na čelu za dejansko misijo delegacije pristojnega odbora Evropskega parlamenta in ne obisk določene poslanske skupine oziroma stranke, upam, da jim bo vsaj tokrat mar za dejstva, ki jim jih bodo – prepričana sem – v tem primeru pristojni z veseljem razložili. Čeprav se bojim, da (jim) ne gre za dejstva, saj bi sicer EPP morala že zdavnaj uvideti, da imajo v Sloveniji partnerje, ki jih po politični kulturi in političnih tehnikah bolj zaznamuje avtoritarni vzhod kot pro-EU demokratični zahod. SDS in vedno bolj tudi NSi se namreč umešča na linijo Orbana, Fica, Babiša in ostalih neliberalnih populistov v tem delu EU,” je zapisala v odzivu.

Irena Joveva in Romana Tomc
Foto: Borut Živulović/Bobo

Dodala je, da bi lahko ta obisk bil priložnost, da EPP vse to preveri tudi na terenu. “Bojim se, da gre le za to, da se slovenskim strankam znotraj EPP poskuša narediti usluga za politični kulturni boj, kar pa Sloveniji nikakor ne koristi.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje