Oglaševanje

Številni odzivi na govor predsednice v Bruslju: od navdušenja do ostrih kritik

nataša Pirc musar v Evropskem parlamentu
Foto: Evropska unija

Na današnji govor predsednice republike Nataše Pirc Musar v Evropskem parlamentu, v katerem je dejala, da na Bližnjem vzhodu "spremljamo genocid in smo tiho", se je – tako z odobravanjem kot kritikami – odzvalo že kar nekaj slovenskih politikov, predsedničine besede pa ravnodušnega niso pustile niti podpredsednika Evropskega parlamenta.

Oglaševanje

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je z današnjim nagovorom v Evropskem parlamentu v Bruslju naletela na precejšen odmev.

Potem ko so njene ostre besede o tem, da na Bližnjem vzhodu spremljamo genocid, v dvorani Evropskega parlamenta požele stoječe ovacije, se vrstijo tako navdušeni kot kritični odzivi.

Oglaševanje

"Prvič doslej je predsednik države članice Evropske unije izrekel te besede pred celotnim Evropskim parlamentom na plenarnem zasedanju. Bravo," je po predsedničinem nagovoru na družbenem omrežju X zapisal podpredsednik Evropskega parlamenta Younous Omarjee, sicer iz Skupine Levice v Evropskem parlamentu.

Za "jasno sporočilo" pa je Pirc Musar čestitala tudi predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič. Kot je zapisala na omrežju Facebook, Evropa ne sme le obsoditi genocid, ampak tudi sprejeti ustrezne ukrepe. "Dovolj je dvoličnosti."

Oglaševanje

Joveva: "Pokončna drža in načelni govor"

Slovenski evroposlanci so se medtem na predsedničin nagovor odzvali različno. Matjaž Nemec iz vrst socialistov in demokratov (S&D/SD) je pozdravil njene besede, saj je z njenim pozivom, da se mora EU zavezati človečnosti in humanosti, vendarle zagorel kanček upanja za Gazo. Voditelje držav članic in institucij EU je pozval, naj prisluhnejo besedam predsednice ter ukrepajo in nemudoma sprožijo sankcije proti izraelski vladi, so sporočili iz njegove pisarne.

Nagovor je pozdravila tudi evropska poslanka iz vrst liberalcev Irena Joveva (Renew/Svoboda). Po njenih besedah je predsednica s svojo pokončno držo in načelnim govorom v plenarno dvorano Evropskega parlamenta prinesla "jasen moralni kompas". "Njen nagovor razumem kot dejanje politične integritete, ki presega diplomatske floskule in govori v imenu človečnosti," so besede evroposlanke navedli v njeni pisarni.

Oglaševanje

Tomc, Zver in Grims kritični

Do nastopa Pirc Musar pa so bili kritični evropski poslanci iz vrst Evropske ljudske stranke Romana Tomc, Milan Zver in Branko Grims. Tomc je zapisala, da je bila evropska skrajna levica navdušena nad nastopom slovenske predsednice. "Ni običajno, da predsedniki držav, ki nastopajo v Evropskem parlamentu, s svojim govorom delijo. Slovenski predsednici je to žal uspelo," je zapisala na omrežju X.

Po mnenju Grimsa pa je Pirc Musar svoj nastop "sprevrgla v skrajno levičarski propagandni nastop". Zapisal je, da je bila to zamujena priložnost za pozitivno predstavitev Slovenije, namesto tega pa je dobila "velik minus v mednarodni javnosti".

Zver je medtem dejal, da je od predsednice republike pričakoval več državniške drže.

Oglaševanje

Pirc Musar je v odzivu na kritike dejala, da ji ni ploskala zgolj skrajna levica, ampak liberalni pol Evropskega parlamenta, kar je bistvena razlika. Dodala je, da je takšen odziv pričakovala, saj ima desni pol nekoliko drugačen pogled na dogajanje v Gazi. "Ne bi se rada postavila ne na stran Izraela ne na stran Palestine. Se bom pa vedno postavila na stran človečnosti," je povedala.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih