Prostovoljci opozarjajo, da se je nujno odzivati na potrebe. Tako denimo hrane in vode marsikje ne potrebujejo več, prav tako ne oblačil, potrebujejo pa denimo pripomočke za čiščenje, razvlažilnike in lopate. Potrebe se sicer spreminjajo, zato informacije zbirajo s terena.
Civilna zaščita zbira ponudbe za pomoč prek aplikacije Poplave 2023, kjer se seznam artiklov in storitev, po katerih povprašujejo na v ujmi prizadetih območjih, posodablja. Od torka vključuje tudi možnost ponudbe namestitvenih kapacitet.
Rdeči križ Slovenije in Slovenska karitas pomagata prek svojih mrež območnih organizacij oziroma škofijskih Karitas in prostovoljcev, sredstva v ta namen jim je namenila tudi država.
Rdeči križ je danes aktiviral tudi ekipe bolničarjev, ki se bodo v prihodnjih dneh pridružile prostovoljnim gasilskim društvom pri odpravljanju posledic neurij po ogroženih območjih ter na terenu tako enotam kot lokalnemu prebivalstvu nudile prvo pomoč in psihosocialno podporo.
Slovenska karitas je medtem zaradi velikih potreb začela zbirati vloge za prvo humanitarno pomoč za sanacijo objektov iz donacij posameznikov in podjetij, ki jih je zbrala sama. To se bo kasneje upoštevalo pri dodeljevanju javnih sredstev, ko jih bodo prejeli.
Zveza prijateljev mladine Slovenije Moste-Polje zbira sredstva za pomoč prizadetim v poplavah v okviru programa Veriga dobrih ljudi skupaj s POP TV. Kot je povedala predsednica zveze Anita Ogulin, so že vzpostavili stik z družinami, ki so trenutno vključene v humanitarni program, in jim sporočili, da jim bodo tudi tokrat stali ob strani, je dejala.