Vlada razglasila 1. marec za dan inkluzije: priložnost za vse v družbi

Slovenija 06. Dec 202413:23 1 komentar
Ljudje na ulicah Ljubljane
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Vlada je 1. marec razglasila za dan inkluzije. Kot so sporočili z ministrstva za vzgojo in izobraževanje, bo ta dan prispeval k ozaveščanju o inkluziji v družbi. Inkluzija pomeni, da vsak posameznik dobi priložnost za polno sodelovanje v družbi, kar vključuje dostop do izobraževanja, zaposlitve, zdravstvenih storitev in drugih področij.

Dan inkluzije je vlada razglasila z namenom povečevanja zavedanja o pomembnosti vključevanja vseh posameznikov v družbo, ne glede na njihove posebne potrebe, družbenogospodarski status, spol, raso ali druge razlike.

Pripomogel pa bo tudi k enakopravnosti in poudarjanju potrebe po enakih možnostih za vse, kar vključuje dostop do izobraževanja, zaposlitve, zdravstvenih storitev in drugih pomembnih področij.

Prispeval bo tudi k zmanjšanju predsodkov in diskriminacije, s katerimi se spoprijemajo marginalizirane skupine, ter bi spodbujala k spoštovanju in razumevanju med ljudmi, k priložnostim za opozarjanje na potrebe in pravice ranljivih skupin ter k aktivnostim za vključevanje v družbo ter k izboljšanju kakovosti življenja, saj se s spodbujanjem inkluzije izboljšuje kakovost življenja za vse posameznike, s čimer se ustvarja pravičnejša in enakopravnejša družba.

Dan inkluzije obeležujejo tudi v drugih državah po svetu, pogosto z različnimi imeni in v različnih oblikah. Evropske države si na tem področju prizadevajo za stalno izboljševanje pogojev, kljub temu pa seveda ostajajo odprti izzivi, ki jih moramo kot družba nasloviti pri skrbi za vzpostavljanje resnično inkluzivne družbe.

Razglasitev dneva inkluzije je pomemben korak k ustvarjanju pravičnejše in enakopravnejše družbe, s ciljem ozaveščanja o pomenu zagotavljanja vključenosti vseh ljudi v različne oblike družbenega življenja, so še navedli na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje