ZDA in Turčijo skrbi varnost v Siriji: “Želimo se izogniti dodatnim konfliktom”

Svet 13. Dec 202406:57 > 21:39 2 komentarja
Foto: PROFIMEDIA

Tako Turčije kot ZDA so se zavzele za varnost sirskih civilistov. Ankara po padcu režima Bašarja Al Asada izpostavlja svoje skrbi glede varnosti v Siriji, kjer se bori proti kurdskim silam, ki pa jih Washington na drugi strani podpira kot ključnega akterja v boju proti skupini IS. Članice skupine G7 so medtem pozvale k mirnemu prenosu oblasti v Sirji.

Ameriški državni sekretar Antony Blinken se je v četrtek na srečanju s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom zavzel za zaščito sirskih civilistov.

Izrazila sta tudi nadaljnjo podporo koaliciji za poraz skupine Islamska država (IS) v Siriji, v sklopu katere Washington podpira kurdske sile, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Blinken je poudaril, da je pomembno, da vsi akterji v Siriji spoštujejo človekove pravice, mednarodno humanitarno pravo in sprejmejo vse izvedljive ukrepe za zaščito civilistov in pripadnikov manjšinskih skupin, je povedal tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller.

Blinken in Erdogan
Blinken in Erdogan (Foto: PROFIMEDIA)

Blinken se je z Erdoganom srečal v četrtek na letališču v Ankari, potem ko se je v turški prestolnici v četrtek mudil tudi madžarski predsednik Viktor Orban.

Ankara je po padcu režima Bašarja Al Asada na srečanju izpostavila svoje skrbi glede varnosti v Siriji, kjer se bori proti kurdskim silam, ki pa jih Washington na drugi strani podpira kot ključnega akterja v boju proti skupini IS.

Blinken je Erdoganu povedal, da je “treba zagotoviti, da bo koalicija za poraz IS še naprej opravljala ključno nalogo,” je dejal Miller.

Blinken je še pred obiskom Ankare sicer povedal, da priznava interese Ankare glede pripadnikov v Turčiji prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK), ki jih turške oblasti povezujejo s kurdskimi borci, ki delujejo v Siriji.

“Želimo se izogniti kakršnim koli dodatnim konfliktom v Siriji,” je dejal Blinken v Akabi v Jordaniji in pojasnil, da imajo pri preprečevanju okrepitve IS ključno vlogo kurdske Sirske demokratične sile (SDF), ki jih ZDA podpirajo.

Erdogan je na srečanju v Ankari dejal, da Turčija ne odstopa od boja proti džihadističnim borcem skupine IS v Siriji kljub hkratnim prizadevanjem po oslabitvi kurdskih borcev.

“Turčija ne bo nikoli dovolila, da bi se v boju proti IS pojavila kakršna koli šibka točka,” je zagotovil Erdogan v pogovoru z Blinknom.

Kot je dodal, bodo sprejeli preventivne ukrepe proti terorističnim organizacijam, ki delujejo v Siriji, kot so PKK, Kurdska Stranka demokratične zveze (PYD), ki je del kurdske milice YPG, in IS, so sporočili iz urada turškega predsednika.

Nemški kancler Olaf Scholz je obljubil pomoč pri obnovi Sirije, uničene v državljanski vojni. “Pri obnovi bo pomagala tudi Evropa,” je dejal v videoposnetku, objavljenem na družbenem omrežju X. Sircem v Nemčiji, ki so se vključili v družbo, pa je zagotovil, da ostajajo dobrodošli.

Skupina G7 poziva k mirnemu prenosu oblasti v Siriji

Mednarodna javnost medtem spremlja dogajanje v Siriji. Članice skupine najrazvitejših svetovnih gospodarstev G7 so na današnji videokonferenci izrazile upanje na miren prenos oblasti v Siriji po padcu režima Bašarja al Asada.

Na videokonferenci je sodelovala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, ki je poudarila, da je med tranzicijo v Siriji treba zaščititi vse manjšine. Strinjala se je z vsemi, ki so pozvali k ustvarjanju predpogojev za varno in dostojanstveno vrnitev sirskih beguncev v domovino.

Evropska komisija zaradi negotovih razmer po padcu al Asada krepi humanitarno pomoč za prebivalce Sirije. Iz zalog EU nameravajo v kratkem dobaviti skoraj sto ton zdravstvene pomoči in druge opreme. Usklajevanje pri zagotavljanju humanitarne pomoči bo sicer ena od tem torkovega obiska predsednice komisije v Ankari.

Antonia Guterresa zelo skrbijo izraelski napadi na Sirijo

“Generalni sekretar Antonio Guterres je še posebej zaskrbljen zaradi več sto izraelskih zračnih napadov na lokacije po Siriji in poudarja potrebo po koncu nasilja na vseh frontah po Siriji,” je dejal Stephane Dujarric.

Antonio Guterres
Foto: PROFIMEDIA

Izrael trdi, da napada zaloge kemičnega orožja in zračno obrambo, da bi s tem upornikom onemogočil dostop. Izrael je po padcu Asadovega režima zavzel tudi tamponsko območje na Golanski planoti, kar je za ZN jasna kršitev premirja iz leta 1974. Dujaric je dejal, da Guterres poziva vse strani, naj izpolnjujejo obveznosti iz sporazuma.

 V ZDA so v četrtek nekdanjega vodjo sirskega zapora Adra v Damasku Samirja Usmana Alšejka obtožili mučenja. Alšejk je več let vodil zloglasni zapor in tudi sam mučil politične nasprotnike Asadovega režima. Obtožen je treh kaznivih dejanj mučenja in enega dejanja naklepanja mučenja, je sporočilo ameriško pravosodno ministrstvo. “Korak bliže smo k temu, da bo za grozljive zločine odgovarjal. ZDA nikoli ne bodo ponujale varnega zatočišča tistim, ki v tujini kršijo človekove pravice,” je dejal posebni agent urada za domovinsko varnost v Los Angelesu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje