![sirski begunci](https://n1info.si/wp-content/uploads/2024/12/13/1734105004-2024-12-11T101643Z_1652328016_RC2UMBAAODSW_RTRMADP_3_SYRIA-SECURITY-TURKEY-BORDER-750x500.jpg)
Avstrijska vlada bo sirskim beguncem za vrnitev v domovino po padcu režima predsednika Bašarja al Asada ponudila po tisoč evrov. Kancler Karl Nehammer je sicer že ob padcu režima dejal, da je treba znova oceniti varnostne razmere v Siriji, da bi omogočili vrnitev sirskih beguncev.
“Avstrija bo Sircem, ki se želijo vrniti v domovino, ponudila premijo za vrnitev v višini 1.000 evrov. Država zdaj potrebuje svoje državljane, da jo obnovijo. Tekoči azilni postopki za sirske državljane v Avstriji bodo še naprej začasno ustavljeni,” je na družbenem omrežju X danes zapisal kancler Karl Nehammer.
Nehammer se je po padcu režima Bašarja al Asada v nedeljo hitro odzval na dogajanje v Siriji, pri čemer je notranjemu ministru Gerhardu Karnerju naročil, naj začasno ustavi obravnavo sirskih prošenj za azil in preveri že odobrene prošnje.
Notranje ministrstvo na Dunaju je ob tem pojasnilo, da so se politične razmere v Siriji v zadnjih dneh temeljito in hitro spremenile ter da spremljajo razvoj dogodkov. Ob Avstriji je začasno zamrznitev obravnav sirskih prošenj za azil napovedalo še več drugih evropskih držav.
Novi evropski komisar za migracije Magnus Brunner, ki prihaja iz Avstrije, se je v četrtek po zasedanju notranjih ministrov EU v Bruslju zavzel za spodbujanje prostovoljnega vračanja Sircev v domovino in podprl tudi možnost finančnih spodbud za sirske državljane, ki se želijo vrniti. Po njegovem mnenju morajo EU in države članice podpreti prostovoljno vračanje Sircev v domovino.
Združeni narodi še ne opažajo množičnega vračanja Sircev v domovino
Z agencije Združenih narodov za begunce (UNHCR) so medtem sporočili, da padec Asadovega režima še ni sprožil množičnega vračanja sirskih beguncev v domovino. Kot so še pojasnili na agenciji, je od nedelje mejo med Turčijo in Sirijo prestopilo približno 3.000 ljudi, iz Libanona pa se je dan pred tem vrnilo 2.000 Sircev.
Po podatkih UNHCR v izgnanstvu v sosednjih državah kot tudi v severnoafriških državah živi okoli 4,8 milijona Sircev. Po besedah tiskovnega predstavnika UNHCR Williama Spindlerja bi jim morali dovoliti, da se odločijo, kdaj se želijo vrniti, brez kakršnega koli pritiska. V agenciji ob tem opozarjajo, da v Siriji še nista vzpostavljena zakon in red.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje