Meddržavno sodišče v Haagu (ICJ) je danes za svojega predsednika imenovalo Jujija Ivasava. Japonski sodnik bo na položaju zamenjal Navafa Salama, ki je bil januarja imenovan za premierja Libanona. Ivasava bo sodišče vodil do izteka Salamovega mandata 5. februarja 2027, so sporočili z ICJ.
70-letni Juji Ivasava je član ICJ od junija 2018. Preden se je pridružil ICJ, je bil profesor mednarodnega prava na univerzi v Tokiu in predsedujoči odboru Združenih narodov za človekove pravice, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Salam je januarja odstopil s položaja predsednika ICJ, da bi postal libanonski premier. Član ICJ je bil od leta 2018, za predsednika sodišča pa je bil imenovan februarja lani, in sicer za triletni mandat.
ICJ je lani sprejel nekaj odmevnih odločitev, med drugim julija svetovalno mnenje o pravnih posledicah izraelske politike na zasedenih palestinskih ozemljih. Sodišče je sklenilo, da je izraelska okupacija palestinskih ozemelj nezakonita.
V obravnavi tožbe Južne Afrike, ki je Izraelu očitala kršitve konvencije o preprečevanju genocida v Gazi, pa je ICJ januarja lani med drugim odločil, da mora Izrael preprečiti genocid v Gazi in omogočiti dobavo humanitarne pomoči v enklavo.
ICJ obravnava tudi primer med Ukrajino in Rusijo v zvezi z rusko invazijo, ki se je začela februarja 2022.
Mnenje ICJ ima pravno in politično težo, vendar pa to najvišje sodišče ZN nima mehanizmov za uveljavljanje svojih odločitev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Najbolj brano
Oglaševanje
Oglaševanje