V eni od stavb ukrajinske jedrske elektrarne Zaporožje je ponoči po silovitem obstreljevanju ruskih sil izbruhnil požar. Kje stoji jedrska elektrarna Zaporožje in kakšen je njen pomen za Ukrajino?
Jedrska elektrarna Zaporožje, ki so jo gradili med letoma 1984 in 1995, je največja jedrska elektrarna v Evropi in deveta največja na svetu. Ima šest reaktorjev, vsak proizvede 950 megavatov energije – skupno je to dovolj energije za približno štiri milijone gospodinjstev. Prvih pet reaktorjev je začelo delovati med letoma 1985 in 1989, šesti pa je bil dodan leta 1995.
V normalnih razmerah ta jedrska elektrarna proizvede petino električne energije v Ukrajini in skoraj polovico energije, ki jo proizvedejo državne jedrske elektrarne, piše Guardian.
Elektrarna stoji na jugovzhodu Ukrajine v mestu Energodar na obrežju rezervoarja Kahovka na reki Dneper. Od sporne regije Donbas je oddaljena približno 200 kilometrov, od prestolnice Kijev pa 550 kilometrov.
Incidenti v elektrarni
Maja leta 2014 je 40 oboroženih članov, ki so se predstavljali za člane Desnega sektorja, ukrajinske neonacistične politične stranke, po takratnem poročanju ukrajinskih medijev, poskušalo vdreti na območje jedrske elektrarne, a jih je še pred tem ustavila policija.
Decembra 2014 so enega od šestih reaktorjev dvakrat ustavili. To in pomanjkanje premoga v drugih ukrajinskih elektrarnah je konec leta 2014 povzročilo številne izpade električne energije v državi.
V petek zgodaj zjutraj pa je po silovitem večurnem ruskem obstreljevanju zagorelo v petem nadstropju stavbe za urjenje, ki je del kompleksa jedrske elektrarne. Povišanih ravni sevanja v bližini niso zaznali. Leon Cizelj, vodja odseka za reaktorsko tehniko na Institutu Jožef Stefan, je na družbenem omrežju Twitter zapisal, da je zelo pomembno vedeti, da jedrski reaktorji v jedrskih elektrarnah v nobenem primeru ne morejo postati jedrske bombe. “Nenameren napad elektrarno lahko poškoduje, reaktorja pa zelo verjetno ne bodo. Reaktorji so namreč nameščeni v bunkerjih, torej nekajkrat obdani z meter ali več debelimi plastmi armiranega betona,” je dodal.
Reaktorji so po Cizljevih v bunkerjih predvsem zaradi zaščite osebja pred sevanjem med normalnim obratovanjem elektrarne. Prav pridejo tudi med potresi. “Zelo pomembno: za težje poškodbe reaktorjev in morebitne izpuste radioaktivnih snovi v okolico je potreben nameren, usmerjen in intenziven vojaški napad,” je še poudaril Cizelj.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje