Oglaševanje

Po dveh tednih blokade očistili pot za vzpon na Mount Everest, a sezona že zamuja

author
N. P.
30. apr 2026. 05:02
Ledenik Khumbu, Mount Everest
Ledenik Khumbu. | Foto: Purnima Shrestha/REUTERS

Nepalski alpinisti so očistili pot mimo ogromnega kosa ledu na Mount Everestu, ki je plezalcem kar dva tedna onemogočal prehod mimo baznega tabora.

Oglaševanje

Ram Krishna Lamichhane, nepalski direktor za turizem, je za BBC povedal, da so alpinisti popravili vrvi, ki vodijo do kampa številka 2 na poti na Mount Everest, torej na višini približno 6.400 do 6.500 metrov.

"Še vedno obstaja nekaj tveganj, vendar so strokovnjaki izbrali najprimernejšo razpoložljivo pot," je dejal Lamichhane.

Ekipe so vrvi za pomladansko sezono začele pripravljati že prejšnji mesec, vendar so bili prisiljeni počakati, da se je začel topiti 30 metrov visok ledeni blok, znan kot serak.

Zamuda pomeni, da priprave na pomlad, ko je vreme za vzpone na Everest običajno najboljše, zaostajajo. Tako se povečujejo strahovi, da bodo alpinisti tudi letos čakali v vrsti, da bi dosegli vrh.

Letos ima dovoljenje za vzpon na najvišjo goro sveta okoli 425 plezalcev. Nepalsko ministrstvo za turizem ocenjuje, da jim bo to prineslo približno 6,1 milijona dolarjev prihodkov (okoli 5,2 milijona evrov).

Ledenik Khumbu, Mount Everest
Foto: Purnima Shrestha/REUTERS

Kako je potekalo delo

Za izdelavo nove poti so skrbeli strokovnjaki za ledene slapove iz nepalskega odbora za nadzor onesnaževanja in šerpe, ki sodelujejo pri odpravah. Eden izmed šerp po imenu Lakpa je za BBC pojasnil, da so uporabili 3D fotogrametrijo in drone, da bi preslikali ledeni slap in ocenili nevarnosti.

Večji serak je še vedno nestabilen in se lahko zruši v nekaj dneh, zato vse plezalce opozarjajo, naj se izogibajo prenašanju težkih bremen skozi ledeni slap. "Varnost je naša največja prednostna naloga, nadaljnje rotacije pa naj potekajo zelo previdno in na lastno odgovornost," je še dodal šerpa.

Dodal je, da sezona res malo zamuja, alpiniste pa pozval, naj ostanejo potrpežljivi. "Vzpon bo prišel na vrsto," je poudaril.

Delo na Mount Everestu
Foto: Nepal Department of Tourism
Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih