Strokovnjaki pojasnili, kako pravilno poskrbeti za ustno higieno

Navdih 07. Feb 202519:54 0 komentarjev
Zobna higiena
Foto: PROFIMEDIA

Zobe si umivate večino svojega življenja, pa vendar se ob tem poraja vprašanje, ali ste prepričani, da to počnete pravilno? Kaj svetujejo strokovnjaki?

Osnova dobre ustne higiene so štirje elementi: ščetkanje dvakrat na dan s pasto, ki vsebuje fluoride, nitkanje enkrat na dan, zdrava prehrana in redni obiski pri zobozdravniku, je za CNN ocenil docent na fakulteti za dentalno medicino v ameriškem Ohiu Matthew Messina.

Ustna higiena je pomembna za odstranjevanje bakterij na zobeh, ki med razgrajevanjem sladkorja proizvajajo kislino in raztapljajo zobno sklenino. Oslabljena sklenina sčasoma povzroči nastanek kariesa, je pojasnil Messina.

Kako pravilno očistiti zobe?

Po navedbah Messine je treba začeti z nitkanjem, da odstranimo ostanke med zobmi, nato se jih s ščetko popolnoma znebite. Z nitkanjem očistimo približno 40, s ščetkanjem pa preostalih 60 odstotkov površin. Pri ščetkanju je nujno, da si vzamete čas, po navedbah strokovnjakov ni treba izpljuniti vse zobne paste, ampak jo lahko nekaj zadržite, da se razporedi po zobeh.

“Če imate zobno pasto s fluoridi, je smiselno, da si ust sploh ne izperete, saj fluorid ‘naredi svoje’ 30 minut po ščetkanju,” je dodala Michaela Gibbs, dekanja za dentalno medicino na univerzi v Koloradu. Ščetkanje in takojšnje izpiranje zobne paste, ki vsebuje fluorid, pa lahko izniči koristi. S tem se strinja tudi Messina, ki meni, da dlje, kot je fluorid na zobeh, večji je njegov učinek.

Četudi nimate zgoraj omenjenega vrstnega reda, to ni zelo narobe, saj je pomembno le, da dosledno ščetkate in nitkate zobe.

“Pomembno je le, kako boste to učinkovito počeli vsak dan,” je za CNN še ocenil Messina. Strokovnjaki dodajajo še, da je pomembno tudi pitje vode čez dan, saj pomaga odplakniti nečistoče in pomaga pri uravnavanju ph v ustni votlini. “Ph se namreč lahko poruši zaradi hrane in drugih pijač,” je ocenila Gibbs. Nižji ph v ustih – lahko povzroči tudi sicer zdrava hrana, kot sta sadje in zelenjava – pomeni bolj kislo okolje, to pa je bolj dovzetno za nastanek kariesa.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!