Kaos na meji med ZDA in Kanado

N1 video 10. Feb 202206:59 > 22:15

Kanadska policija je v sredo udeležencem protesta proti ukrepom za zajezitev pandemije covida-19, ki ga vodijo tovornjakarji, zagrozila z aretacijami. Premier Justin Trudeau pa je proteste, ki v Kanadi potekajo že dva tedna, označil za nesprejemljivo početje, ki ogroža gospodarsko okrevanje države po pandemiji. Protesti povzročajo tudi težave pri prehajanju meje med ZDA in Kanado. Zaradi blokad številnih tovornjakov so delno ali popolnoma zaprti trije pomembni mejni prehodi. V ZDA pa urad za domovinsko varnost opozarja, da bi lahko protestniški konvoji ovirali nedeljski Super Bowl.

Že v torek so protestniki s tovornjaki zaprli most Ambassador Bridge, ki povezuje Kanado z Detroitom. Zaradi podobnih razlogov sta zaprta tudi mejna prehoda v Manitobi in Alberti. Blokadi mostu Ambassador, preko katerega med Detroitom in Windsorjem poteka večina tovornega prometa med ZDA in Kanado, se je v sredo pridružilo še več protestnikov, kanadska prestolnica Ottawa pa je oblegana že dva tedna.

“Blokade in nezakoniti protesti so nesprejemljivi in negativno vplivajo na posle in proizvodnjo. Storiti moramo vse, da jih končamo,” je v spodnjem domu parlamenta dejal premier Justin Trudeau. Tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki pa je v Washingtonu dejala, da so ameriški uradniki v tesnem stiku s kanadskimi glede blokade mostu. Tudi ona je poudarila, da blokada po nepotrebnem ogroža ameriško gospodarstvo.

Finančne posledice blokade in oteženo prehajanje meje namreč že občutijo na obeh straneh meje. Župan kanadskega mesta Windsor, ki leži blizu mosta Ambassador Bridge, je dejal, da most dnevno prečka 8.000 do 10.000 tovornjakov na dan. “Če govorimo o denarju, mejo tu vsak dan prečka približno 400 milijonov dolarjev,” je župan Drew Dilkens povedal za CNN.

Tudi guvernerka zvezne države Michigan Gretchen Whitmer poziva kanadske oblasti, da razženejo protestnike. “Ovirano prehajanje mostu močno vpliva na gospodarstvo v Michiganu. Prizadelo je plače in proizvodnjo, kar je nesprejemljivo,” je dejala.

ZDA se bojijo širjenja protesta

V Združenih državah Amerike se bojijo, da bi se protestniško gibanje razširilo tudi k njim. Urad za domovinsko varnost je opozoril, da bi lahko konvoji tovornjakov ovirali pomembne dogodke, kot na primer Super Bowl, ki bo potekal v nedeljo v Los Angelesu. Urad naj bi razpolagal s podatki, da več tovornjakarjev načrtuje protest proti raznim epidemiološkim ukrepom z blokadami prometa po številnih večjih mestih.

Najbolj na udaru protestnikov pa je kanadska prestolnica Ottawa, kjer že dva tedna prebivalce moti glasno trobljenje tovornjakov. To je že tako moteče, da ga je župan Ottawe Jim Watson primerjal kar s psihološkim vojskovanjem. Višje sodišče province Ontario, v kateri je tudi prestolnica, je v ponedeljek izdalo 10-dnevno odredbo, ki prepoveduje trobljenje z glasnimi trobljami na tovornjakih.

Zaskrbljenost so izrazila tudi številna poslovna združenja na ameriški in kanadski strani meje, ki so zahtevala konec blokade. Za ameriške republikance, kot je senator Ted Cruz iz Teksasa, pa je protest politično darilo, ki ga izkoriščajo ne glede na posledice. Cruz skupaj z nekdanjim predsednikom Donaldom Trumpom izraža podporo protestu, poziva k podobnemu protestu na ameriški strani meje in napada Trudeauja.

Protest tovornjakov Kanada
PROFIMEDIA

Več kot 90 odstotkov voznikov cepljenih

Protestniki za zdaj ne nameravajo oditi nikamor in napovedujejo, da bodo vztrajali. To bi pomenilo policijsko posredovanje in množične aretacije. Več kot 90 odstotkov kanadskih poklicnih voznikov se je cepilo proti covidu-19, težave dela manjšina, ki zavrača cepljenje.

Pred vladnimi pisarnami v Ottawi je parkiranih okrog 400 vozil, ki z glasnim hupanjem izražajo protest proti obveznemu cepljenju, karantenam in maskam. Tako imenovani konvoj svobode kanadskih voznikov tovornjakov se je začel pred mesecem dni na zahodu države in se je premikal proti prestolnici na vzhodu. Konvoj je sprožil solidarnostne proteste drugje po Kanadi, ZDA in drugih državah sveta.

Posledice so že oprijemljive, saj so v Windsorju v torek zaradi pomanjkanja materiala poslali domov 5000 tovarniških delavcev, zaprtje pa napoveduje nekaj avtomobilskih tovarn, ker ni delov.

Kanadsko sodišče je tovornjakarje že v ponedeljek pozvalo, naj nehajo trobiti, policija pa jih je v sredo opozorila, da jih čakajo kazenske ovadbe in zaplemba vozil, če ne prenehajo z nezakonitim oviranjem ulic v Ottawi.