Ukrajina bi na prošnjo Rusije vzpostavila humanitarne koridorje v Kursku

Svet 07. Feb 202508:40 > 15:51 9 komentarjev
Uničenje v mestu Lgov v ruski pokrajini Kursk
Uničenje v mestu Lgov v ruski pokrajini Kursk (Foto: PROFIMEDIA)

Prebivalci ruske regije Kursk zahtevajo, naj se vzpostavijo humanitarni koridorji za evakuacijo civilistov iz delov regije, ki je pod nadzorom ukrajinske vojske. Iz Kijeva so sporočili, da so to pripravljeni storiti, če bi Moskva za koridorje uradno zaprosila. Rusija je medtem sporočila, da so njene sile sile zavzele mesto Toreck v ukrajinski regiji Doneck.

Iz Kijeva so v četrtek sporočili, da so pripravljeni vzpostaviti humanitarne koridorje iz obmejne regije Kursk, ki jo delno zaseda ukrajinska vojska, za evakuacijo civilistov proti notranjosti Rusije, če bi Moskva to želela. “V odgovor na morebitno uradno prošnjo Moskve smo pripravljeni vzpostaviti humanitarni koridor iz regije Kursk v notranjost Rusije,” so v izjavi za AFP sporočili v uradu ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega in dodali, da takšne prošnje doslej niso prejeli.

Prebivalci obmejne regije so vse bolj odkrito nezadovoljni z ruskimi oblastmi, zlasti tisti, ki so izgubili stik z družinskimi člani in domnevajo, da so ujeti na ukrajinski strani frontne črte. Zavzemajo se za vzpostavitev humanitarnih koridorjev, ki bi omogočili evakuacijo civilistov. V Moskvi so medtem glede ukrajinske ponudbe sporočili, da je “to vprašanje odvisno od stikov med vojskama obeh držav, ki jih seveda ne moremo izvajati javno”.

Ponudba iz Kijeva prihaja v času, ko ruske oblasti poročajo o novi ukrajinski protiofenzivi v Kursku, približno deset kilometrov od meje. Zelenski je ob tem v četrtek pohvalil svoje vojake za ofenzivo v Kursku in več enotam podelil odlikovanja. “Okupatorja je mogoče premagati tudi na njegovem ozemlju,” je zapisal na družbenih omrežjih.

Ruski vojak strelja s topom v regiji Kursk
Ruski vojak strelja s topom v regiji Kursk (Foto: PROFIMEDIA)

Ruski predsednik Vladimir Putin pa je v sredo po sestanku z guvernerjem Kurska priznal, da je situacija v regiji “zelo zapletena”, vendar se ni neposredno odzval na pozive tamkajšnjega prebivalstva za evakuacijo civilistov z območij na fronti.

Ukrajinska vojska je avgusta lani presenetila Rusijo z vdorom v obmejno regijo Kursk in po šestih mesecih ohranja nadzor nad delom tamkajšnjega ozemlja. Rusija si je nekaj ozemlja sicer izborila nazaj, vendar Ukrajina še vedno zaseda več deset obmejnih naselij v okolici mesta Sudža, kjer po navedbah ukrajinskih sil ostaja nekaj več kot 1.500 ruskih civilistov.

Rusija medtem zavzela industrijsko mesto Toreck

Rusija je danes sporočila, da so njene sile sile zavzele mesto Toreck v ukrajinski regiji Doneck, kjer so pred tem več mesecev potekali siloviti spopadi. Nekdanje premogovniško mesto je imelo pred začetkom vojne leta 2022 približno 30.000 prebivalcev. Po podatkih lokalnih oblasti se je do julija lani zaradi intenzivnih spopadov število prebivalcev zmanjšalo za 90 odstotkov.

Gre za zavzetje največjega izmed mest, o katerih je v zadnjih mesecih poročala Rusija, in bi ji lahko omogočilo oviranje ukrajinskih dobavnih verig.

Kot poroča AFP, katere novinarji so mesto obiskali lani poleti, je takrat tam ostalo le nekaj upokojencev, ki kljub vsakodnevnemu obstreljevanju, zaradi katerega so ostajali brez vode in elektrike, niso mogli ali hoteli oditi.

Ukrajinsko zunanje ministrstvo je danes še pred ruskim poročilom o zavzetju mesta sporočilo, da je Toreck v ruševinah. Na omrežju X so objavili fotografije uničenih zgradb.

“Tu je bil nekoč dom nekoga. Kraj, kjer so ljudje živeli, se smejali in gradili svojo prihodnost. Zdaj ostajajo samo ruševine,” so zapisali na ukrajinskem zunanjem ministrstvu, pri tem pa niso potrdili, da so mesto zavzele ruske sile.

Ruske sile mesto, ki se nahaja približno 70 kilometrov od regionalne prestolnice Doneck, intenzivno obstreljujejo vse od začetka vojne leta 2022.

V Rusiji prijeli domnevne ukrajinske agentke

Ruska varnostna služba (FSB) je danes sporočila, da je prijela štiri ženske, ki naj bi bile agentke ukrajinskih posebnih služb in naj bi v Rusiji pripravljale napade na energetsko infrastrukturo ter višje častnike obrambnega ministrstva. Po navedbah FSB so ženske priznale, grozi pa jim do 30 let zapora.

“FSB je prekinila dejavnosti štirih agentk, ki so jih rekrutirale ukrajinske posebne službe,” je v izjavi zapisala ruska varnostna služba. Kot je še navedla, so ženske aretirali v Sevastopolu na priključenem črnomorskem polotoku Krim, v Voronežu na zahodu in v Rostovu na Donu na jugu države.

Vse štiri so bile “na ukrajinskem ozemlju usposobljene za rokovanje s strelnim orožjem, minami in eksplozivom ter za vodenje dronov”, da bi “izvršile dejanja sabotaže in terorizma proti visokim častnikom ruskega obrambnega ministrstva in energetskim območjem”, je sporočila FSB. Med preiskavo na domovih žensk so našli veliko eksploziva, delov za izdelavo improviziranih eksplozivnih naprav in sredstev za komunikacijo z ukrajinskimi nadrejenimi, so še pojasnili po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje