Ko se v prazničnih dneh oziramo nazaj, na leto, ki je zdaj že za nami, se oziramo tudi na stvari, ki so bile morda za nas težke, a so bile nujne. Mislimo na stvari, s katerimi smo se veliko ukvarjali in z njimi obogatili svoja življenja.
Leto, ki je za nami, je bilo tudi leto težkih zgodb, prepotrebnih premislekov in analiz. In vse to ste lahko našli v naši rubriki Poglobljeno. V prvem dnevu novega leta vam ponujamo malo drugačen pregled …
Kaj vse smo objavili v rubriki Poglobljeno v minulem letu? Veliko poglobljenih tekstov, dolgih intervjujev, analitičnih člankov in dosjejev. A kaj vam iz bere minulega leta danes, na prvi dan novega leta, v branje priporočamo ustvarjalci te rubrike?
Tema, ki je bila dolgo zanemarjena. Opozarjanje na napake
Novinarki rubrike Poglobljeno Barbari M. Smajila je v spominu najbolj ostal dosje o dolgotrajni oskrbi. Gre za problem, ki zadeva vsakega od nas, ki zadeva naše bližnje, ki so najbolj ranljivi in najbolj krhki. Na tej temi se vidi človečnost, ki jo ali je ne premore družba.
Gre za tematiko, ki je zanemarjena, in za ljudi, od katerih družba prepogosto odvrača pogled. Problematiko je Smajila raziskovala, preverjala, analizirala in objavljala v obliki več aktualnih tekstov. V dosjeju je opozarjala na nepravilnosti in od institucij, predvsem od vlade, terjala izboljšave. Nekatere od člankov iz njenega obsežnega dosjeja lahko preberete tu:
Reforma, ki smo jo čakali 20 let: časa zmanjkuje, zdaj gre zares
Upokojenci v slabšem položaju: država jih je zaobšla, ni statusa, ni plačila
Pravica do oskrbovalca: po štirih mesecih še nihče ni prejel odločbe
Loto-demokracija, omejitev bogastva in preizpraševanje obstoja monarhij
Novinar Staš Zgonik je iz bere 2024 za današnji dan namerno potegnil tri članke, ki se ukvarjajo z demokracijo in pravičnostjo in ki so morda prehitro “šli mimo”. Vzemite si čas zanje, najdete jih tu:
Lotokracija: oblast ljudem, ki si je ne želijo – Ob vse bolj razširjenem in prevladujočem razočaranju nad politiko, ki se je ob pomoči medijev spremenila v resničnostni šov, ob vse manjšem zaupanju v vladajoče in ob vse večjem preziru do političnih strank številne države na pomoč pri odločanju kličejo naključno izbrane predstavnike splošne javnosti.
“Bogatim bi morali premoženje omejiti na 10 milijonov”- Poseben intervju filozofinje Ingrid Robeyns za N1. Prepričana je, da bi morala obstajati zgornja meja premoženja – nihče si ne bi smel lastiti več premoženja, kot ga potrebuje za udobno in izpolnjeno življenje. Njena ideologija se imenuje limitarianizem.
Ko v 21. stoletju odloča, v kateri družini si rojen … – Kako je mogoče, da imamo v 21. stoletju tudi v Evropi še vedno države, pri katerih je na čelu države kralj? Zakaj monarhije še niso izginile?
Nagrajeni dosje o zavajanju, nadaljevanje razkrivanja o kliniki in nevzdržne razmere v zaporih
Sama bi vam v branje priporočila:
- Dosje Staša Zgonika, za katerega je letos prejel tudi nagrado Društva novinarjev Slovenije. Gre za dosje o zavajajočem oglaševanju prehranskih dopolnil … Eden iz dolge serije člankov je bil tudi seznam, za katerega je dobro, da ga preberemo vsi: Zavajajočih 10: Črni seznam slovenskih prodajalcev prehranskih dopolnil
- Zaradi prenatrpanosti zaporov in pomanjkanja pravosodnih policistov je izpod peresa Barbare M. Smajila in s fotoaparatom našega snemalca in fotografa Denisa Sadikovića nastala reportaža in analiza stanja v slovenskih zaporih: Izredne razmere v slovenskih zaporih – kaj smo videli med zaporniki
- Vsekakor spremljajte tudi nadaljevanje zgodbe, pri kateri Barbara M. Smajila s preverjanjem in obveščanjem vztraja že dve leti: Kaj se dogaja na ljubljanski psihiatrični kliniki
Bodite z nami še naprej!
Rubrika Poglobljeno na N1 vam ob sobotah in nedeljah prinaša poglobljene tekste, analize, daljše reportaže, velike intervjuje, dosjeje … Vsak konec tedna nas poiščite na podstrani: Poglobljeno. V novem letu vam želimo vse dobro. Mir, upanje, radost … Pa seveda čim več kakovostnega branja. Prijazno vas vabimo v našo družbo tudi v letu 2025.
Preverite tudi naš prelet čez N1 podkaste leta 2024: Čas se nalepi na besede sogovornika …
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje