10 ukrepov, s katerimi bi lahko zmanjšali porabo goriv

Gospodarstvo 20. Mar 202220:14 1 komentar
gorivo
PROFIMEDIA

Vozite počasneje in ponudite prevoz sosedu. V času visokih cen in poskusov, da bi se rešili velike odvisnosti od ruskih energentov, je Mednarodna agencija za energijo (IEA) sestavila seznam 10 ukrepov, s katerimi bi zmanjšali porabo pogonskih goriv in tudi na ta način preprečili težave z dobavami goriv v tem poletju. Ali jih bo dejansko uvedla, je odvisno od vsake posamezne države.

Mednarodna agencija za energijo (IEA) v novi analizi ugotavlja, da lahko države same in vsi mi z ne prav motečimi ukrepi pred poletno sezono, ko je povpraševanje po gorivu tradicionalno največje, pripomoremo k zmanjšanju pritiska na dobavne verige in cene.

Za to predlagajo naslednje ukrepe:

– Zmanjšanje hitrosti na avtocestah za vsaj 10 kilometrov na uro (s tem bi prihranili 430 tisoč sodčkov nafte na dan).

– Znižanje cene javnega prevoza, spodbujanje hoje, kolesarjenja in drugih alternativnih načinov mobilnosti (330 tisoč sodčkov nafte na dan).

Nedelje brez avtomobila v večjih mestih (380 tisoč sodčkov nafte na dan).

Delo od doma po tri dni v tednu za delovna mesta, kjer je to mogoče (500 tisoč sodčkov nafte na dan).

– Iskanje alternativ prevozu z zasebnim avtomobilom v velikih mestih (210 tisoč sodčkov nafte na dan).

– Spodbujanje car sharinga in podobnih praks, ki zmanjšujejo porabo goriv (470 tisoč sodčkov nafte na dan).

– Spodbujanje učinkovite rabe tovornega prometa in dostav dobrin (320 tisoč sodčkov nafte na dan).

– Pospeševanje uvajanja električnih vozil in drugih energetsko učinkovitih vozil (100 tisoč sodčkov nafte na dan).

Izogibanje poslovnim potovanjem, če obstajajo alternative (260 tisoč sodčkov nafte na dan).

– Izbira hitrega ali nočnega vlaka namesto letala, kjer ta možnost obstaja (40 tisoč sodčkov nafte na dan).

Z implementacijo teh ukrepov bi v zahodnem gospodarstvu čez štiri mesece privarčevali 2,7 milijona sodčkov dnevno, kaže analiza, ki jo je danes predstavil šef agencije Fatih Birol. Na novinarski konferenci je prisostvovala tudi francoska ministrica za trajnostni prehod Barbara Pompili, Francija namreč trenutno predseduje Svetu EU. Pompili je poudarila, da se morata Francija in EU znebiti odvisnosti od ruskih energentov, ukrepi pa, da so dobrodošli tudi v luči podnebne krize.

Kot v 70. letih

Bloombergov kolumnist za področje energetike Javier Blas je na Twitterju zapisal, da gre za varčevalni program v stilu 70. let, ko je svet zajel naftni šok. Tudi takrat se je prevoz močno podražil, sledili so ukrepi, podobni zgoraj navedenim. V kolumni izpred 10 dni je kolumnist sicer okrcal evropske voditelje. Po njegovem so imeli ti po začetku vojne v Ukrajini dve možnosti: da ustavijo uvoz ruskih energentov in nekako prebrodijo obdobje zelo visokih cen, ali pa nadaljujejo z uvozom in financiranjem vojaških podvigov Kremlja v Ukrajini. “Izbrali pa so nemogočo tretjo pot: odprto so govorili o prepovedi uvoza, ki pa je niso dejansko uresničili. Rezultat so višje cene za zahodne kupce in visoki prihodi za Putina.”

Blas meni, da bi v primeru, če bi se vendarle odločili za prepoved uvoza ruskih energentov (nemški gospodarski minister je sicer ravno danes ponovil, da tega Nemčija ne bo podprla, dokler ne bo nadomestnih virov), potrebovali zgoraj naštete ukrepe, da bi ublažili pritisk na cene ob tako drastičnem zmanjšanju ponudbe.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje