Cinkarna Celje v polletju skoraj podvojila dobiček

Gospodarstvo 31. Avg 202210:06 2 komentarja
Cinkarna Celje
Srdjan Živulović/BOBO

Cinkarna Celje je v prvem letošnjem polletju ustvarila 134,2 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je 35 odstotkov več kot v istem obdobju lani. Na rast prihodkov še naprej vplivajo višje povprečne cene pigmenta titanovega dioksida. Čisti polletni dobiček družbe je nanesel 30,1 milijona evrov, kar je 90 odstotkov več kot leto prej.

Dobiček iz poslovanja povečan za amortizacijo (EBITDA) je v prvih šestih mesecih dosegel 43,8 milijona evrov in znaša 32,6 odstotka od dosežene prodaje. V primerjavi z letom prej je EBITDA višji za 67 odstotkov. Dobiček iz poslovanja je nanesel 37,2 milijona evrov, potem ko je v istem obdobju lani znašal 19,6 milijona evrov.

Za investicije so v Cinkarni, ki je konec junija zaposlovala 775 ljudi, letos namenili 3,6 milijona evrov, kar predstavlja slabih 26 odstotkov načrtovanih sredstev za letošnje leto.

Medtem ko v družbi rast polletne prodaje pripisujejo višjim povprečnim cenam pigmenta titanovega dioksida, pa je predsednik uprave Cinkarne Aleš Skok na današnji novinarski konferenci v Celju povedal, da so z začetkom drugega polletja začeli zaznavati upočasnjevanje povpraševanja iz naslova inflacijskih pritiskov in ponovne prisotnosti azijskega pigmenta na robnih trgih EU.

“Veseli nas, da se je tudi drugo četrtletje končalo z zelo podobnimi rezultati kot prvo in da se je povpraševanje po naših izdelkih izkazalo kot visoko. V prodajne cene smo lahko prenesli praktično vse povišane stroške surovin in materialov,” je dejal Skok.

Na praktično vseh trgih zaznali rast

Na praktično vseh svojih trgih so zaznali rast, največjo na območju EU, kjer je njihov tradicionalno največji trg Nemčija. Visoko rast so opazili tudi v državah nekdanje Jugoslavije, nekaj manjša pa je bila na domačem trgu, ki sicer predstavlja desetino celotne prodaje.

Družba je po sklepu skupščine letos delničarjem, med katerimi je največji država, izplačala dividende v skupni višini 25 milijonov evrov, kar je bistveno več, kot sta predlagala uprava in nadzorni svet. Ob tem je Skok dodal, da so polletje pričakali s 36 milijoni evrov na računu, pri čemer razen nekaj obveznosti do dobaviteljev drugih dolgov, tudi bančnih, nimajo.

Z reprezentativnimi sindikati so se uskladili tudi glede dviga plač, ki so jih z julijem dvignili za štiri odstotke, ob tem pa so zaposlenim za naslednjih devet mesecev tudi na račun dobrega letošnjega poslovanja namenili dodatek v višini 90 evrov mesečno, ob pogoju, da bodo rezultati ostali približno takšni, kot so danes.

Trg gradbeništva se ohlaja

Napovedi, kaj jih čaka v naslednji mesecih, so namreč po njegovih besedah nehvaležne, saj se trg gradbeništva precej ohlaja, povpraševanje po proizvodih v tej panogi pa je že začelo upadati. “To velja tudi za Kitajsko, zlasti zaradi problematike na njihovem domačem trgu, kar posledično pomeni pritisk z večjimi količinami in nižjimi cenami na druge svetovne trge, še posebej na Evropo,” je dejal Skok.

Vse to bo v kombinaciji z visokimi stroški surovin, ki so še posebej pri titanovih rudah zgodovinsko rekordni, in visokimi ter nepredvidljivimi stroški energije po njegovem pomenilo izrazit pritisk na njihove marže že v drugi polovici letošnjega leta, zlasti pa naslednje leto.

Glede investicij je članica uprave in tehnična direktorica Cinkarne Nikolaja Podgoršek Selič povedala, da je tik pred zaključkom projekt optimiranja izkoriščanja energije vodne pare in zniževanja porabe energije, ki nastaja z izgorevanjem zemeljskega plina. Izvajalci nadaljujejo tudi s sanacijo na odlagališču nenevarnih odpadkov Bukovžlak in ukrepi za zagotavljanje stabilnosti pregradnih teles.

“V več medsebojno povezanih projektih celovito obvladujemo prostorska in okoljska tveganja. Pomembnejši med njimi je idejni projekt za uporabo vode s komunalne čistilne naprave Tremerje, kjer bomo novembra začeli s pilotnim testiranjem,” je dejala Podgoršek Selič in dodala, da intenzivno nadaljujejo tudi s postavitvami sončnih elektrarn. Z njimi bodo v petih fazah predvidoma do leta 2027 zmogli pokriti do 19 odstotkov potreb po energiji.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje