Mariborska občina prodaja svojega veletrgovca z zdravili

Gospodarstvo 05. Jan 202318:10 0 komentarjev
Farmadent
Farmadent

Šest občin, med katerimi je tudi Mestna občina Maribor, je danes podpisalo pogodbo o prodaji poslovnih deležev družbe Farmadent, ki se ukvarja z veleprodajo zdravil in medicinskih pripomočkov. Zgodba prodaje je polna preobratov.

Štajerski veletrgovec z zdravili je na poti, da tudi uradno dobi novega lastnika. To bi postal ljubljanski Salus oziroma hčerinsko podjetje Salus Veletrgovine, ki je z župani ustanoviteljic družbe Farmadent podpisalo pogodbo o prodaji poslovnih deležev. Preko spletnih strani Ljubljanske borze je nakup že potrdil Salus, ki je danes podpisal pogodbo o nakupu Farmadenta. Prodaja še ni dokončna, saj jo morajo zdaj potrditi še občinski sveti in državni regulator.

“Predmet prodajne pogodbe je prodaja 100 odstotkov poslovnih deležev družbe Farmadent. Znesek kupnine znaša 8.460.000 evrov in se razdeli med občine ustanoviteljice glede na njihovo kapitalsko udeležbo v družbi,” so sporočili iz Mestne občine Maribor, ki je ena od lastnic Farmadenta.

Kot so še sporočili, niti predsednik skupne komisije za prodajo kapitalskih deležev družbe Gorazd Škrabar niti vodstvo mestne občine drugih izjav na to temo za zdaj ne bodo podajali. Vsekakor pa bo javnost zanimalo, zakaj naveden znesek kupnine danes znaša 8,5 milijona evrov, če je Mestna občina Maribor še lani predvidevala, da bo ta znašala 10,5 milijona evrov.

Prisilna prodaja

Farmacevtsko podjetje je v lasti šestih občin. S 83,35 odstotka je večinski lastnik Mestna občina Maribor, 5,48 odstotka ima Občina Hoče – Slivnica, 3,55 odstotka Občina Rače – Fram, 3,01 odstotka Občina Miklavž na Dravskem polju, 2,68 odstotka Občina Duplek in 1,93 odstotka Občina Starše. V mestno blagajno mariborske občine se bo tako ob njenem deležu nateklo okoli sedem milijonov evrov.

Omenjene občine ustanoviteljice so prodajni postopek Farmadenta začele, saj so bile v to prisiljene zaradi sprememb zakona o lekarniški dejavnosti. Zakon je namreč do jeseni 2021 absolutno prepovedoval vertikalne lastniške povezave med lekarnemi in veledrogeristi. Ker imajo občine v lasti lekarne, torej ne bi smele imeti v lasti tudi veledrogeristov.

Do preobrata v zgodbi pa je prišlo leta 2021, ko so poslanci spremenili zakonodajo, ki zdaj ne vsebuje več prepovedi vertikalnih lastniških povezav, ko je lastnica veledrogerista občina. Mariborska občina je takrat predlog odločno podprla z argumentom, da mora Farmadent ostati v javni lasti.

LEKARNA farmacevtka farmacija zdravila
Foto: Srdjan Živulović/BOBO

Ljubljančani ostajajo lastniki svojega veletrgovca

Če bo prodaja Farmadenta potrjena, bo LL Grosist ostal edini veletrgovec z zdravili v javni lasti. LL Grosist je v lasti Lekarn Ljubljana, torej lastniško še naprej ostaja vertikalno povezan z ljubljansko občino.

Na mariborski občini glede izpolnitve prodajne pogodbe še pravijo, da bo ta izvedena po izpolnitvi odložnih pogojev, kot so določenih v pogodbi, “predvsem po potrditvi prodajne pogodbe s strani občinskih svetov in mestnega sveta občin ustanoviteljic družbe Farmadent ter odobritvi pogodbe s strani organov varstva konkurence”.

Zeleno luč morajo tako dati še mestni sveti občin solastnic in državni regulator, saj bi ljubljanski Salus s prevzemom Farmadenta prevladoval na trgu zdravil v Sloveniji.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!