Nemčiji kritično primanjkuje delavcev. Bo ostala vodilna gospodarska velesila?

Gospodarstvo 27. Feb 202408:26 3 komentarji
Foto: PROFIMEDIA

Nemška politika se intenzivno ukvarja z reševanjem težave pomanjkanja kvalificirane delovne sile. Ob recesiji in velikem številu nezasedenih delovnih mest se namreč zastavlja vprašanje, ali bo Nemčija še ostala gonilna gospodarska velesila v Evropi. V Nemčiji zato pretresajo ideje o povečanju števila žensk, starejših zaposlenih in invalidov na trgu dela, izpostavlja nemški minister za delo Hubertus Heil.

Že dlje časa se vrstijo opozorila, da se največje evropsko gospodarstvo ohlaja. V to smer gredo tudi ugotovitve Nemške centralne banke, ki meni, da je Nemčija v recesiji. Ohlajanje gospodarstva so po njihovih navedbah povzročili skromno povpraševanje v tujini, previdnost med potrošniki in majhen obseg domačih naložb, ki jih zavirajo visoke obrestne mere.

S težavami se nemško gospodarstvo sicer spoprijema že vse od začetka vojne v Ukrajini. “Nemško gospodarstvo še vedno ne okreva,” navajajo pri Bundesbank.

Ob tem pa ima Nemčija tudi veliko pomanjkanje kvalificirane delovne sile. To bi državo po besedah tamkajšnjega ministra za delo Hubertusa Heila lahko stalo mesta vodilne evropske gospodarske velesile. “Če se ne bomo lotili problema pomanjkanja kvalificirane delovne sile zdaj, bo to postala glavna ovira za rast v Nemčiji,” je povedal Heil na konferenci v Berlinu.

Čeprav je v Nemčiji delovno aktivnih 46 milijonov ljudi, po njegovih navedbah še vedno ostaja več 100 tisoč nezasedenih delovnih mest. Ob tem opozarja, da bo brez ukrepanja teh v prihodnje še več. “Kljub vsemu smo močna država, vendar potrebujemo napredek,” je dejal Heil in opozoril, da se Nemčiji izteka čas.

Da bi lahko Nemčija v celoti izkoristila potencial tretjega najmočnejšega gospodarstva na svetu, po njegovih besedah potrebuje več delovne sile in kvalificiranih zaposlenih. “Zagotavljanje kvalificiranih delavcev je zagotavljanje blaginje,” je dodal.

Poleg povečanja udeležbe žensk, starejših in invalidov na trgu dela bo morala država po oceni ministra okrepiti usposabljanje in izpopolnjevanje mladih ter zmanjšati delež tistih, ki so brez izobrazbe. Pomembno pa je tudi privabljanja “bistrih umov iz tujine”, je dodal.

Do leta 2035 se bo v Nemčiji namreč upokojilo sedem milijonov kvalificiranih delavcev, 1,6 milijona ljudi, starih med 20 in 29 let, pa nima primernega začetnega poklicnega usposabljanja, je poudaril minister Heil.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje