Cepiva toliko, da imamo pokrito prvo polovico 2022

Koronavirus 22. Jun 202114:45 > 15:17 1 komentar
Cepljenje otrok
Kathleen Flynn/REUTERS

Jutri bodo začele delati prve mobilne cepilne enote v Mariboru, Ljubljani in na Ptuju. Po besedah koordinatorja za cepljenje Jelka Kacina je cepiva v državi dovolj, celo toliko, da "imamo popolnoma pokrito prvo polovico prihodnjega leta".

Minister za zdravje Janez Poklukar je za TV Slovenija povedal, da bo “predvidoma že jutri v severovzhodni Sloveniji potekalo cepljenje prek mobilnih enot, in sicer mobilne enote ZD Maribor in ZD Ptuj. Z mobilnimi cepilnimi enotami bomo šli po vsej Sloveniji, tudi s pomočjo koncesionarjev.”

Kot je dodal, bodo jutri v mobilnih enotah začeli cepiti tudi v Ljubljani: “Ta trenutek se pogovarjamo s približno 30 koncesionarji. Nekateri bodo dodatno cepili v svojih ambulantah, kajti tega do zdaj niso izvajali. Drugi bodo šli na teren in se priključili mobilnim enotam javnih zdravstvenih zavodov in zdravstvenih domov,” je pojasnil.

Jutrišnji začetek dela mobilnih cepilnih enot je potrdil tudi nacionalni koordinator za kampanjo cepljenja proti covidu-19 Jelko Kacin. “Povem lahko, da bo mobilna ekipa delovala tudi v Ljubljani. Prva bo jutri v Filipovem dvorcu na Tromostovju, druga bo v Tivoliju. Na vseh centrih za testiranje, ki jih zagotavlja ekipa doktorja Bitenca, bodo hkrati začeli tudi cepiti,” je pojasnil.

“Mobilne ekipe uradno postajajo izvajalci cepljenja, s katerimi lahko NIJZ neposredno komunicira, jim določi lokacijo, kje in koga bodo cepili. Mobilne ekipe se lahko povabi in napoti tudi v posamezne gospodarske družbe. Imele bodo nabor cepiv, prilagojen odločitvi, kdaj in kje se cepi. Mislim, da se bodo zelo hitro uigrale. Naš cilj je, da smo čim bolj prožni in odzivni,” je povedal. 

Kot je Kacin že včeraj navedel, si bodo prizadevali, da so vsi cepilni centri in mobilne cepilne enote opremljeni s cepivi vseh proizvajalcev, ki jih uporabljamo v Sloveniji. “V večjih cepilnih centrih bodo vodstva cepilnih centrov spodbujana, da naročijo vse vrste cepiva, zato da bi bila izbira čim večja. Pri mobilnih ekipah bomo ocenili, kako veliko bosta območje in potencial. Vse to je stvar posameznih cepilnih centrov in mobilnih enot,” je pojasnil. 

S potrebnimi cepivi oskrbljeni do polovice 2022

Kacin je znova poudaril, da imamo v državi veliko zalog cepiva in da bojazni, da bi cepivom v vmesnem času pretekel rok, ni. “Ves strah je odveč. Cepiva, ki smo si jih izposodili od Madžarske, pripadajo štirim serijam z različnimi roki uporabe. NIJZ skrbi za distribucijo cepiv in skupaj s pogodbenim partnerjem, družbo Salus, ki skladišči cepiva, natančno spremlja stanje zalog in rokov uporabe,” je pojasnil. 

“Življenjska doba in pogoji hranjenja cepiva so tudi pomembni dejavniki pri odločanju, katera cepiva bomo naročali za leto 2022 in 2023. Vsi naši načrti so osredotočeni na dve leti naprej, več njih sicer na prihodnje leto. Zelo natančno je že sedaj dogovorjeno, s čim bomo cepili v naslednjih kvartalih. Prvo polovico prihodnjega leta imamo popolnoma pokrito s potrebnimi cepivi. Tudi če se pojavijo bolj nevarni sevi, imamo določbe, v katerih lahko Evropska komisija zahteva novo modificirano verzijo cepiva in jo tudi dobavi,” je pojasnil Kacin.  

Povedal je tudi nekaj besed o evropskem digitalnem covidnem potrdilu. Ni še znano, kdaj bo v Sloveniji stopilo v veljavo, smo pa dobili zeleno luč za pripravo implementacije v različnih izvedbenih delih digitalnega potrdila. “Tudi slovenska mejna policija je že opremljena s čitalci za zadnjo različico, ki bo implementirana v praksi. Dela dobro napredujejo,” je pojasnil.

Več bo po Kacinovih napovedih znanega na novinarski konferenci v četrtek. 

Državni funkcionarji v promocijo cepljenja

Vlada je včeraj sprejela nekaj ukrepov za pospešitev cepljenja. “Strategija cepljenja je bila v prvem obdobju osredotočena na opredelitev skupin prebivalstva, pri katerih obstajajo možnosti za težji potek bolezni. Zaradi tega je zdaj treba sprejeti ukrepe, ki bodo cepljenje približali ljudem,” je pojasnil koordinator cepljenja Kacin.

Vlada je ministrstvo za zdravje zadolžila, naj organizira večje število mobilnih ekip, zadolži vse izvajalce cepljenja, da takoj zagotovijo dovolj terminov za cepljenje vsem zainteresiranim brez predhodnega naročanja na cepljenje, vsem, ki se naročijo ali pridejo na cepljenje, naj takoj zagotovi možnost izbire vrste cepiva, cepljenim osebam pa takoj zagotovi enostavno in brezplačno pridobitev potrdila o cepljenju.

Ministrstvu za gospodarstvo je vlada naložila, da skupaj z delodajalci prepozna panoge, kjer je večje tveganje za prenos okužb, ter pospeši cepljenje v teh sektorjih. Vsa ministrstva morajo opredeliti panoge, v katerih bi lahko ob višji precepljenosti opustili določene ukrepe. Ministrstvu za izobraževanje pa je vlada dodelila, naj takoj začne promocijo cepljenja med mlajšo populacijo, da bo ta pripravljena za šolsko leto v učilnicah.

10. avgust je navedel kot datum, do katerega bi šolarji morali biti cepljeni, da bi se šolsko leto začelo in tudi končalo v učilnicah. 

Kot je dejal Kacin, od vseh državnih funkcionarjev pričakujejo večjo vlogo v promociji cepljenja. Vlada je zadolžila tudi NIJZ, naj od posvetovalne skupine za cepljenje in posvetovalne skupine za cepivo dobi stališče, ali bi bilo prakso cepljenja treba spremeniti. 

Od začetka pandemije koronavirusne bolezni leta 2020 smo po svetu potrdili 187 milijonov okuženih, skoraj 4 milijone smrti in 2,4 milijarde porabljenih odmerkov cepiva. Slovenija je po besedah epidemiologinje z območne enote NIJZ v Kranju Irene Grmek Košnik ena od držav EU z najvišjo stopnjo testiranja, skupaj z Dansko, Grčijo in Ciprom sledi Avstriji, ki ima najvišjo stopnjo testiranja. 

Kljub temu da v državi epidemija ni več razglašena, so v veljavi še določeni ukrepi. Maske so še vedno obvezne v vseh zaprtih prostorih, za večino dejavnosti je treba upoštevati pogoje PCT.

Ukrepi po izteku epidemije
Vlada RS

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje