Raziskava na Hrvaškem: kdo najbolj verjame teorijam zarot o covidu

Koronavirus 14. Sep 202217:02 0 komentarjev
Zagreb, ljudje
PROFIMEDIA

Več kot tretjina vprašanih Hrvatov meni, da je bil koronavirus umetno ustvarjen z namenom političnih in ekonomskih koristi svetovnih velesil in farmacevtskih družb, kažejo izsledki raziskave, opravljene pod okriljem zagrebške fakultete za politične vede in nevladnih organizacij.

Na Hrvaškem so pred dnevi predstavili izsledke raziskave pod imenom Teorije zarot o covidu-19 in protestno vedenje, v kateri so avtorji med drugim ugotavljali, kakšne lastnosti imajo državljani, ki verjamejo teorijam zarot, in ali jim bolj verjame mlajša ali starejša populacija.

49,7 odstotka vprašanih Hrvatov meni, da se statistika o umrljivosti zaradi covida-19 prireja. Menijo namreč, da so v številke vključeni tudi umrli zaradi drugih bolezni. Nekaj ​​več kot 35 odstotkov jih meni, da je bil virus umetno ustvarjen ter da gre za politično in gospodarsko zaroto, ki koristi predvsem svetovnim velesilam in farmacevtskim družbam za ustvarjanje dobička.

30 odstotkov vprašanih Hrvatov pa meni, da je nevarnost covida-19 pretirana, in to zgolj za obvladovanje prebivalstva ter urejanje njihovih pravic in svoboščin. Medtem jih osem odstotkov ocenjuje, da virus povzroča tehnologija 5G, nekaj več kot devet odstotkov anketiranih pa meni, da so virus ustvarili, da bi s tem ljudem vgradili čipe za spremljanje in nadzor vedenja.

V covidne zarote bolj verjamejo mlajši

Raziskava je še pokazala, da v teorije zarot o covidu pogosteje verjamejo mlajši ljudje, običajno med 25. in 29. letom starosti, z nižjo izobrazbo, iz večjih gospodinjstev z manjšimi dohodki in iz manjših mest. Prav tako številke kažejo, da so za zarote bolj dovzetni skeptiki znanosti, nagnjeni k desnim stališčem in religioznosti, imajo nižjo znanstveno in politično pismenost ter manj kritično razmišljajo. Bolj kot tradicionalnim medijem pa zaupajo družbenim medijem in informacijam bližnjih, še kažejo izsledki projekta Pro-fact.

Koordinator raziskovalnega dela projekta Pro-fact in profesor s Fakultete za politične vede v Zagrebu Nebojša Blanuša je ob tem dejal, da so številke kazalniki poglavitnih problemov v hrvaški družbi. “Potrebujemo pravičnejšo družbo z manjšimi socialnoekonomskimi razlikami in veliko boljšo znanstveno pismenostjo, torej odgovornejšo komunikacijo samih znanstvenikov. Potrebujemo večjo medijsko pismenost in odgovornost. Osrednji mediji so s senzacionalističnimi naslovi spodbujali ljudi, naj bolj verjamejo teorijam zarote,” je ocenil in dodal, da potrebujejo več politično pismenih državljanov, ki bodo veliko bolj sodelovali v političnem življenju, je sklenil Blanuša. Avtorji raziskave poudarjajo, da je takšno razmišljanje nevarno za zdravje demokracije, saj raziskava kaže, da vprašani vedno znova iščejo “nekakšne notranje in zunanje sovražnike, ki želijo zavzeti državo in spremeniti družbo”.

V raziskavi, ki je bila izvedena med 29. aprilom in 17. majem, je sodeloval 1.401 polnoletni Hrvat. Stari so bili od 18 do 64 let. Med vprašanimi je bilo 33,8 odstotka necepljenih, 70 odstotkov jih je prejelo vsaj en odmerek cepiva, kar ustreza trenutnim podatkom o precepljenosti populacije na Hrvaškem. Raziskavo je organizirala nevladna organizacija Gong v sodelovanju s Fakulteto za politične vede v Zagrebu, Univerzo v Dubrovniku, nevladno organizacijo za preverjanje dejstev Faktograf, Fakulteto za elektrotehniko in računalništvo v Zagrebu, društvom hrvaških novinarjev in sindikatom hrvaških novinarjev.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!