Trenutki in nastopi, po katerih si bomo zapomnili Evrovizijo 2023

Magazin 14. Maj 202311:39 2 komentarja
Let 3
PROFIMEDIA

Bleščice, kostumi, rajanje in umirjene popevke … Sinočnje evrovizijsko tekmovanje, ki je potekalo sedeminšestdesetič, ljubiteljev tega vsakoletnega šova nikakor ni razočaralo.

Ena od stvari, ki si jo bodo ljubitelji evrovizijskega tekmovanja zapomnili, je vsekakor ponovna zmaga švedske pevke Loreen. Potem ko je s pesmijo Euphoria, ki si jo mnogi prepevajo še danes, zmagala leta 2012, je od sinoči šele druga glasbena izvajalka, ki je na evrovizijskem odru slavila dvakrat. Pred tem se je s tem uspehom lahko pohvalil le predstavnik Irske Johnny Logan, ki je zmagal leta 1980 in 1987.

Zmagovalna pesem Evrovizije 2023 švedske glasbenice ima naslov Tattoo. Švedska je sinoči naslov evrovizijske zmagovalke osvojila že sedmič, tekmovanje za pesem Evrovizije pa bo prihodnje leto v tej državi potekalo natanko petdeset let po tem, ko je naslov evrovizijskega prvaka leta 1974 osvojila legendarna Abba.

Loreen Evrovizija 2023
PROFIMEDIA

Drugo mesto je osvojila Finska s pesmijo Cha Cha Cha. Nastop glasbenika Käärijä si bo občinstvo nedvomno zapomnilo po njegovem izstopajočem kostumu in domiselni, mestoma provokativni plesni koreografiji.

Finska
PROFIMEDIA

S plesnim vložkom pa je v zaključnem delu svojega nastopa srca gledalcev osvajala tudi izraelska predstavnica Noa Kirel. Pesem, ki jo je odpela, sicer nosi naslov Unicorn, z njo pa se je uvrstila na tretje mesto.

Noa Kirel
PROFIMEDIA

Za Italijo, ki je osvojila četrto mesto – prinesel ji ga je Marco Mengoni s skladbo Due Vite –, pa se je med peterico najboljših uvrstila še tretja skandinavska država, in sicer Norveška, ki jo je predstavljala Alessandra s pesmijo Queen of Kings.

Alessandra
PROFIMEDIA

Slovenijo je na Evroviziji 2023 zastopala zasedba Joker Out. Strokovne žirije posameznih držav so Sloveniji skupno podelile 33 točk. Največ točk, 12, so slovenski predstavniki prejeli od Srbije. Šest smo jih prejeli od Avstrije, prav tako od Češke. Manj točk kot običajno so nam namenili Hrvati, in sicer pet. Tri točke smo prejeli od Italije, eno pa od Velike Britanije.

Evropska javnost nam je v glasovanju namenila 45 točk, skupno smo jih tako zbrali 78.

Po nastopu, s katerim so še posebej navdušil domače občinstvo, v njem pa so vidno uživali tudi poslušalci v liverpoolski dvorani, so se naši uvrstili na 21. mesto, s čimer niso najbolj zadovoljni, a pravijo, da so dali vse od sebe in da so Slovenijo pustili v lepi luči.

Evrovizija 2023 Joker Out

Brez dvoma gledalci tudi ne bodo mogli pozabiti hrvaške skupine Let 3, ki je odpela skladbo Mama ŠČ, in ki je navdušila celo slovito pisateljico J.K. Rowling. Zapisala je: “To je bilo genialno in noro.”

Let 3
PROFIMEDIA

Mnogi so občudovali pogum francoske glasbenice La Zarre, ki je svojo pesem Évidemment odpela visoko v zraku.

La Zarra
PROFIMEDIA

Moldavski nastop med drugim ne bo šel v pozabo zaradi zares posebnih pričesk.

Moldavija
PROFIMEDIA

Tik pred nastopom ukrajinskih predstavnikov na Evroviziji 2023 so ukrajinske oblasti sporočile, da so ruske rakete zadele mesto Ternopil. Ternopil je domače mesto dueta Tvorči, ki je Ukrajino zastopal v Liverpoolu s pesmijo Heart of Steel.

Ukrajina
PROFIMEDIA

Čeprav so se uvrstili na zadnje mesto, pa so se mnogim vtisnili v spomin kostumi predstavnikov Nemčije.