Na spletu prodajal oblačilo in ostal brez 1.800 evrov

Na Ajdovskem obravnavajo primer spletne goljufije. Občan je preko spleta prodajal oblačilo manjše vrednosti. Na njegov oglas se je s sporočilom SMS odzvala domnevno ženska oseba in oškodovanca oškodovala za 1.792 evrov. Policija opozarja na previdnost.
Novogoriški policisti so danes ob 10.21 prejeli prijavo nedavne spletne goljufije na Ajdovskem.
Občan je preko spletnega oglasa prodajal oblačilo manjše vrednosti. Na njegov oglas se je s sporočilom SMS odzvala domnevno ženska oseba in oškodovanca v nadaljevanju zavedla. Posredovala mu je SMS s povezavo na znano slovensko dostavno službo, da izpolni obrazec z namenom pridobitve določenih osebnih podatkov za izvedbo transakcije.
Prav tako so od oškodovanca zahtevali, da se poveže s svojo banko zaradi nadaljnjih transakcij. Po več klikih je neznanemu storilcu očitno uspel dostop do njegove spletne banke, saj je oškodovanec danes prejel obvestilo njegove banke, da je neznana oseba zlorabila njegov bančni račun oziroma z njegovega bančnega računa nepooblaščeno opravila dve transakciji. S tem nezakonitim ravnanjem ga je neznana oseba oškodovala za 1.792 evrov. Okoliščine kaznivega dejanja goljufije, so sporočili s Policijske uprave Nova Gorica.
Policisti v zadnjem obdobju zaznavajo povečano število spletnih goljufij, pri čemer so v primerih z visokimi oškodovanji napadene fizičen in tudi pravne osebe.
Spletni goljufi na naključne telefonske številke pošiljajo kratka sporočila SMS ali elektronska sporočila, v katerih se predstavljajo v imenu slovenskih bank ali npr. tehnična pomoč spletnih ponudnikov ipd. Potencialne žrtve pozovejo k posodobitvi oz. nadgradnji e-banke, kar storijo s klikom na priloženo spletno povezavo. Ob kliku na povezavo se odpre spletna stran, ki so jo izdelali goljufi in je identična spletni strani e-banke, ki jo sicer uporablja pravna oseba.
Po vnosu zahtevanih podatkov goljufi po telefonu pokličejo kontaktno osebo ter se v slovenskem jeziku predstavijo kot tehnična pomoč banke. Na tak način pridobijo vse potrebno za nepooblaščen vstop v spletno banko in nato izpraznijo bančni račun.
Policisti opozarjajo, da prejeta sporočila delujejo, kot da so bila poslana s strani bank, vedno pa vsebujejo povezavo, na katero je treba klikniti in vnesti podatke. Banke nikoli ne pošiljajo tovrstnih sporočil s povezavami, so jasni policisti, ki občanom svetujejo, da sporočilo ignorirajo, pošiljatelja oz. telefonsko številko pa blokirajo. Ob morebitni zlorabi naj takoj obvestijo svojo banko in oškodovanje prijavijo policiji.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje