
Bolnišnica v ameriškem mestu Atlanta je odločila, da mora nosečnica, ki je možgansko mrtva, plod donositi.
V ameriški zvezni državi Georgia, kjer velja prepoved splava, bo morala ženska, ki jo pri življenju ohranjajo samo še naprave, donositi plod. Bolnišnica v Atlanti je družini sporočila, da zaradi zakona nimajo izbire.
Nosečnica ima datum poroda šele čez tri mesece. To bi bila lahko ena najdaljših takšnih nosečnosti, poroča tiskovna agencija AP.
Zakonodaja v Georgii zdravnikom prepoveduje opravljanje splava po zaznavi srčnega utripa (kar se navadno zgodi v šestem tednu nosečnosti) in velja za eno najstrožjih v ZDA. Konservativne zvezne države so omejitve uvedle po razveljavitvi sodbe Roe proti Wade na ameriškem vrhovnem sodišču.
30-letnica že od februarja možgansko mrtva
30-letna nosečnica Adriana Smith je bila za mrtvo razglašena februarja. Njena mati je za atlantsko televizijsko postajo WXIA pojasnila, da je imela Adriana pred tem hude glavobole. V bolnišnici so ji predpisali zdravila in jo poslali domov, naslednje jutro pa je njen partner klical reševalce.

Ob prihodu v bolnišnico so zdravniki ugotovili, da ima v možganih krvne strdke, in jo razglasili za mrtvo.
Smith je trenutno v 21. tednu nosečnosti, je dodala mati. Če bi ji odstranili dihalne cevi in druge naprave, ki jo ohranjajo pri življenju, bi verjetno plod odmrl.
Bolnišnica brez odziva
Atlantska bolnišnica Northside, v kateri leži nosečnica, se ni odzvala na vprašanja ameriških medijev.
Zdravstveni sistem Emory Healthcare, v katerega spada bolnišnica, pa je sporočil, da dotičnega primera zaradi varovanja zasebnih podatkov ne more komentirati, a da se klinični strokovnjaki in drugo medicinsko osebje pri delu opirajo na zakon. "Naši prednostni nalogi sta še naprej varnost in dobro počutje pacientov," je dodal.
Takšni primeri redki
Razmere spominjajo na primer v Teksasu pred več kot desetletjem, ko je bila ženska z možgansko smrtjo zaradi nosečnosti približno dva meseca priklopljena na aparate. Sodnik je na koncu razsodil, da je bolnišnica napačno uporabljala državno zakonodajo, zato so jo odklopili z aparatov, poroča AP.
Možganska smrt med nosečnostjo je redka. Še redkejši so primeri, ko zdravniki skušajo podaljšati nosečnost, potem ko je ženska razglašena za možgansko mrtvo.
Zdravnike skrbi zdravje ploda
Mati nosečnice je za ameriške medije povedala, da tudi z zdravstvenim stanjem plodu ni vse v redu. Zdravnike naj bi skrbelo, ker so v njegovih možganih zaznali tekočino.
"Nosi mojega vnuka. Morda bo slep, morda ne bo mogel hoditi, morda ne bo preživel po rojstvu," je dejala.
Ni povedala, ali si družina želi, da bi hčerko odklopili od aparatov za vzdrževanje življenja. Tudi če bi si tega želeli, jih zdravniki ne bi upoštevali, poroča AP.
Vprašanje, ali odklopitev možgansko mrtve nosečnice z naprav za vzdrževanje življenja pomeni splav, pretresajo tudi pravniki. Odvetnica Monica Simpson, ki izpodbija zakon o splavu v Georgii, meni, da bi si družina zaslužila pravico do samostojne odločitve.
Odvetnik in profesor na ameriški Pravni fakulteti Mitchell Hamline Thaddeus Pope pa je dejal, da odstranitev življenjske podpore že mrtvi ženski ne bi pomenila splava.
Po zakonodaji v Georgii možgansko mrtev človek tudi uradno velja za mrtvega.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje