Gospodarska združenja pred letošnjimi parlamentarnimi volitvami poudarjajo, da si Slovenija ne more več privoščiti, da bi bila še naprej država izgubljenih priložnosti. Še več: stvari so tako daleč, da kličejo k oblikovanju velike programske koalicije, ki naj izpelje nujne reforme, "potem pa lahko gremo čez dve leti spet na volitve," pravi Blaž Brodnjak, predsednik uprave NLB, predsednik AmCham in predsednik nadzornega sveta Združenja bank Slovenije. In dodaja: "Zdaj od politike več ne pričakujemo, ampak že zahtevamo."
“Ker nam je preprosto dovolj, smo se v gospodarstvu povezali, mi gremo v široko koalicijo, ki ji zaenkrat rečemo Zavezništvo za Slovenijo,” pravi Blaž Brodnjak, predsednik uprave NLB, predsednik AmCham in predsednik nadzornega sveta Združenja bank Slovenije.
Oblikovali so že tako imenovani gospodarski krog, nadaljuje, v katerem so Gospodarska zbornica Slovenije, Združenje Manager, Združenje bank Slovenije in AmCham, “povabili pa bomo tudi Obrtno-podjetniško zbornico, SAZU, mariborsko in ljubljansko univerzo ter kot partnerje v debati, kakšno Slovenijo želimo, pritegnili še sindikate. S tem želimo povedati, da se lahko povežemo, ker smo tako močnejši in uspešnejši,” pojasnjuje.
Na vprašanje, česa jim je dovolj, Brodnjak odgovarja: “Tega, da je Slovenija država izgubljenih priložnosti, ker v zadnjih 12-ih letih država ni izvedla praktično nobene resne strukturne reforme, ampak res nobene. Zato smo mi rekli, da zdaj od politike več ne pričakujemo, ampak že zahtevamo. Namreč to, da začne naslavljati priložnosti.”
Med reformami, ki se jim zdijo nujne, Brodnjak našteje: pokojninsko reformo, reformo izobraževalnega sistema, prerazporeditve iz javnega sektorja, kjer se je v zadnjih štirih letih na novo zaposlilo 10.000 ljudi, v gospodarstvo, ki kadre išče, pa jih ne more najti.
Brodnjak je znan tudi kot goreč zagovornik razvojne kapice; zdaj pravi, da se strinja tudi z zvišanjem minimalne plače, če bi lahko obenem uzakonili še kapico.
Ključno je, da najboljši kadri delajo doma, a morajo biti za to tudi dobro plačani. Za reforme, ki jih gospodarska združenja nizajo kot nujne, in ki jih Bodnjak še podrobneje razloži v spodnjem videu, pa potrebujemo, kot pravi, “veliko programsko koalicijo.”
Nujna je tudi reforma korporativnega upravljanja, pravi Brodnjak. Prav v tem tednu so takorekoč z vseh koncev letele ostre kritike, ker smo spremljali še eno v vrsti političnih kadrovanj aktualne vlade. Blaž Košorok, član stranke SDS, ki je bil državni sekretar za energetiko, se je iz ministrstva za infrastrukturo zavihtel na položaj generalnega direktorja državne Gen energije.
Ni težava v strokovnosti, ampak v načinu, kako je bil imenovan, je za N1 poudarila generalna sekretarka Združenja nadzornikov Irena Prijović in pojasnila, da s takšnim kadrovanjem pridejo tudi “velika korupcijska tveganja”, obenem pa vrtijo spiralo negativne kadrovske selekcije, vzpodbujajo mentaliteto, da je sistem “roka roko umije” sprejemljiv, na koncu pa se to lahko odrazi tudi v slabših rezultatih državnih družb.
“V Sloveniji potrebujemo najboljše talente,” pravi tudi Brodnjak in gre še korak naprej – če hočemo, da bodo neodvisno delovali tudi politiki, si morajo tudi oni zvišati plače. “Šele tedaj, ko bo predsednik vlade plačan tako, kot so plačani najboljši slovenski managerji, bomo na ta položaj dobili človeka, ki si bo prizadeval, da zastavljene cilje izpelje in bo pri tem lahko deloval neodvisno.”
Če prihodnja vlada ne bo trdna, bomo še enkrat več izgubili štiri leta in ne bomo “naslovili zgodovinske priložnosti premika dobavnih verig. Takšna priložnost se zgodi enkrat v sto letih in bo šla tudi ta mimo nas, če ne bomo imeli trdne vlade, ki bo sposobna naslavljat priložnosti in izvajati reform.”
Na vprašanje, ali se mu zdi velika programska koalicija sploh realna, glede na dejstvo, da je slovenska politika razdeljena na Janša in antijanša tabor, pa Brodnjak odgovarja, da to ni nemogoče, predvsem pa si ne moremo več privoščiti, da izpuščamo priložnosti in da bi bilo za to verjetno “treba dati stran ekstreme v politiki, tako leve kot desne.”
“Čas je za veliko programsko koalicijo, ker trdnega mandata z neko ideološko koalicijo ni mogoče sestaviti. V tem primeru smo razklani in iščemo 46. glas. Na takšen način pač ni mogoče vladati. Ne v prejšnji ne v sedanji vladi niso uspeli sprejeti niti enega resnega zakona, ker so mandati prešibki. Potrebujemo programsko koalicijo, ki naj izpelje ključne stvari, potem pa gremo lahko čez dve leti spet na volitve. Idealno bi bilo, ko bi se povezale največje stranke, ravno zato, ker je potreben trden mandat. In zato ne more biti vnaprejšnjega izključevanja, to ni skladno s trajnostnimi pogledi na svet, osnovni postulat, skladen s trajnostnimi pogledi na svet, je vključenost vseh v ključne družbene odločitve,” še pravi Brodnjak.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje