Hranitelj v Bruslju z razstavo v okviru predsedovanja Svetu EU

Kultura 13. Jul 202110:10 > 27. Sep 2021 12:45 0 komentarjev
razstava, hranitelj
Tina Kosec/BOBO

V okviru slovenskega predsedovanja Svetu EU se bo v Bruslju predstavil tudi slovenski kostumograf Alan Hranitelj z razstavo Omara norega klobučarja, pripravljeno v sodelovanju s scenografom Markom Japljem.

Razstavo, ki bo v prostorih Sveta EU na ogled do konca leta, bo popoldne odprl minister za kulturo Vasko Simoniti. Razstavo sodobne slovenske likovne umetnosti so drugače zaznamovali številni zapleti.

V okviru slovenskega predsedovanja Svetu EU se bo na njej predstavil tudi kostumograf Alan Hranitelj. Omara norega klobučarja predstavlja dela več kot tridesetletnega Hraniteljevega opusa ustvarjanja za gledališke, operne in plesne predstave, filme in razstave, ki šteje več kot 400 kostumografij in sodelovanj pri različnih umetniških projektih.

Omara norega klobučarja po navedbah ministrstva odpira vrata v neskončno barviti svet oblačenja ter močno presega polje kostumografije in simbolno sporoča, da smo združeni v raznolikosti.

 

Ob prvem predsedovanju Slovenije prevod Prešerna v 23 jezikov

Razstava bo na ogled na sedežu Sveta EU, v stavbi Justus Lipsius, kjer sprejemajo odločitve ministri in voditelji članic Unije, in na spletni strani ministrstva za kulturo.

Slovenski kulturni dogodki v Bruslju se bodo nadaljevali tudi v sredo in četrtek. V sredo bodo v Parku državljanov slovesno odprli projekt digitalne platforme EuropeReadr, ki ponuja brezplačen dostop do literarnih del različnih zvrsti v vseh uradnih jezikih EU. V četrtek bo v okviru tega projekta tudi literarni dogodek. To je del kulturnih dogodkov, ki jih pripravlja Slovenija v Bruslju in širše v sklopu svojega drugega šestmesečnega predsedovanja Svetu EU.

V spomin na svoje prvo predsedovanje Svetu EU je na primer Slovenija v prvi polovici leta 2008 na Schumanovem krožišču v Bruslju postavila monolit iz marmorja, na katerem so v vseh 23 uradnih jezikih Unije napisane besede največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna – Žive naj vsi narodi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!