Državni tožilci stavkajo: devet mesecev po odločitvi sodišča brez rešitev

Slovenija 14. Mar 202407:50 > 15:34 0 komentarjev
sodišče
Foto: Žiga Živulović jr./BOBO

Državni tožilci danes ponovno stavkajo. Tudi po sredinem prvem sestanku z vladno pogajalsko skupino namreč niso nič bližje rešitvi problematike tožilskih plač. Med tem mineva že več kot devet mesecev, odkar je ustavno sodišče ugotovilo, da so plače sodnikov in tožilcev prenizke in zakonodajalcu naložilo, da to neustavnost odpravi.

Odločitev o izvedbi današnje enodnevne stavke so tožilci sprejeli sredi februarja, z njeno napovedjo pa se je v torek na dopisni seji seznanila tudi vlada. V sredo pa so tožilci prvič sedli za skupno mizo z vladno pogajalsko skupino, ki jo vodi minister za javno upravo Franc Props. Dogovorili so se, da se ponovno sestanejo čez 14 dni, ko tožilci od vladne strani pričakujejo konkreten predlog za rešitev njihovih stavkovnih zahtev.

Po besedah vodje stavkovnega odbora tožilcev Barbare Prevolšek Rajić danes stavkajo na večini tožilstev v državi, izjema je vrhovno sodišče, kjer sta se za stavko odločila le dva tožilca. Posledično se je pod sklep o stavki tokrat podpisalo nekaj manj tožilcev kot konec januarja, ko je svoje podpise prispevalo več kot 170 tožilcev. Tožilci smo jezni in razočarani, pa ne samo zaradi plač, temveč zaradi slabega sistemskega položaja nasploh, je poudarila. “Smo razočarani in jezni in ne razumemo, da se v naši državi ne spoštuje osnovnih načel treh vej oblasti, da vlada oziroma zakonodajalec ne spoštujeta pravosodne veje oblasti in da nimata interesa, da bi le ta normalno funkcionirala,” je izpostavila vodja stavkovnega odbora tožilcev.

Prevolšek Rajić je dejala, da do danes s strani vlade niso prejeli nobenega konkretnega predloga, kako bi lahko izvršili odločbo ustavnega sodišča. Sredin sestanek pa je bil zgolj informativne narave, je ugotovila. “Na sestanku smo dosegli terminski plan oziroma se je vladna pogajalska skupina zavezala, da bo v roku 14 dni pripravila konkreten predlog, s katerim bi izvršili ustavno odločbo,” je dodala. Po njenih besedah tožilcem stavka ni v interesu, ampak je skrajni ukrep, “v katerega smo bili prisiljeni zaradi ignorance vlade.” Si pa želijo čimprejšnje sklenitve sporazuma z vladno pogajalsko stranjo oziroma izvršitev ustavne odločbe. Tudi predstavniki vladne pogajalske strani so na sredinem sestanku zagotovili, da si ne želijo nadaljevanja stavke, je dodala.

Nova pravosodna ministrica stavko obžaluje

Glede poteka današnje stavke je Prevolšek Rajić pojasnila, da morajo tožilci med stavko skladno z zakonodajo zagotavljati nujne obravnave vključno z dežurstvi, “od vsakega posameznega tožilca pa bo odvisno, za koliko časa bo prekinil delo,” je dodala. V času stavke bodo tožilci opravljali državno tožilsko službo skladno z navodili generalnega državnega tožilca in v obsegu, ki zagotavlja nemoteno delovanje državnega tožilstva v zadevah, ki so po naravi stvari prednostne, nujne, hitre, vezane na zakonske ali drugačne roke oziroma na delo drugih organov, in druge naloge, s katerimi se preprečuje nastanek škode za postopke, v katerih deluje ali sodeluje državno tožilstvo.

Stavko tožilcev obžaluje tudi nova ministrica. Kot so danes sporočili z ministrstva, je vlada ustanovila pogajalsko skupino, ki jo vodi ministrstvo za javno upravo, v njej pa sodeluje tudi predstavnica pravosodnega ministrstva. “Uvodni sestanek je bil konstruktiven in ministrica Andreja Katič, ki obžaluje, da je sploh prišlo do stavke, je izrazila upanje, da se bodo pogajanja v konstruktivnem duhu tudi nadaljevala,” so sporočili. Spomnili so na prizadevanja vlade, da tako za sodnike kot tudi za tožilce najde primerno rešitev, v luči spoštovanja odločitve ustavnega sodišča.

Ustavno sodišče je junija lani odločilo, da je ureditev plač sodnikov v neskladju z ustavnima načeloma sodniške neodvisnosti in delitve oblasti. Zakonodajalcu je naložilo, da neustavnost odpravi do 3. januarja, kar pa se ni zgodilo. Današnja stavka ni prva, s katero so tožilci in sodniki izrazili nasprotovanje vladi zaradi nespoštovanja ustavne odločbe. Sodniki so izvedli dvotedenski opozorilni protest med 10. in 24. januarjem, ko so opravljali predvsem nujne zadeve. Tožilci pa so opozorilno stavkali 31. januarja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!