NSi s pozivom ministru Poklukarju, naj odstopi sam: Hišica iz kart se sesuva

Slovenija 28. Nov 202412:06 9 komentarjev
Boštjan Poklukar
Boštjan Poklukar (Foto: Žiga Živulović jr./BOBO)

V opozicijski Novi Sloveniji bodo predstavili razloge za vložitev interpelacije zoper ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja. Očitajo mu neodzivnost po sodbi upravnega sodišča, ki je ugotovilo kršitev pri imenovanju generalnega direktorja policije Senada Jušića. Poslanka NSi Vida Čadonič Špelič je predstavila še druge očitke, med drugim njegovo neodzivnost ob porastu nasilja na jugovzhodu države, napadih na policiste in na splošno poslabšanje varnosti v državi. Ob tem v Novi Sloveniji ministra Poklukarja pozivajo, naj s položaja odstopi sam.

Kot smo poročali, so v opozicijski NSi pripravili interpelacijo zoper notranjega ministra Boštjana Poklukarja. Ker imajo v NSi zgolj osem poslancev – za vložitev pa potrebujejo najmanj deset poslanskih podpisov – so jo v sopodpis ponudili poslancem SDS in nepovezanim poslancem Anžetu Logarju, Evi Irgl in Dejanu Kalohu.

Omenjeni trije so že potrdili, da bodo prispevali svoje podpise pod interpelacijo, tako da ima NSi že zagotovljenih dovolj podpisov za njeno vložitev v parlamentarno proceduro. Podpise pod interpelacijo so prispevali tudi poslanci največje opozicijske stranke SDS.

Predlog interpelacije prihaja po sodbi upravnega sodišča, ki je ugotovilo kršitev v postopku imenovanja generalnega direktorja policije Senada Jušića. V koalicijskih SD in Levici so poudarili, da je treba spoštovati odločitve sodišča, v SD so šli še korak dlje in odgovorne v zadevi pozvali, naj prevzamejo subjektivno in objektivno odgovornost. A ker minister Boštjan Poklukar vztraja, da je šlo zgolj za procesno napako v postopku imenovanja, dlje od besed koalicijski partnerji niso šli. Zato so v NSi pripravili predlog interpelacije.

NSi: Minister Poklukar naj odstopi sam

Kot je uvodoma dejala poslanka NSi Vida Čadonič Špelič, so se razmere na področju notranjih zadev in policije tako zaostrile, da bi moral nekdo prevzeti odgovornost, po mnenju NSi pa bi to odgovornost moral nositi prav minister Poklukar. Ob tem je izrazila pričakovanje, da bo notranji minister odstopil sam ali pa ga bo k temu pozval predsednik vlade, saj se iz koalicije že slišijo očitki, da z njegovim ravnanjem na področju policije niso najbolj zadovoljni.

Čadonič Špelič je spomnila, da je Poklukar ob prevzemu ministrskega položaja dejal, da se bo boril proti korupciji, migracijam in da bo zagotovil večjo varnost ljudi v državi. Varnost v državi pa se je v času njegovega ministrovanja poslabšala, po poslankinih besedah to potrjujejo tudi podatki merjenja javnega mnenja, saj da se ljudje trenutno počutijo bolj ogrožene. Poklukar se je po njenem mnenju slabo odzval na porast nasilja v jugovzhodnem delu države, v katerega so bili v večini primerov vključeni pripadniki romske skupnosti. Izpostavila je tudi napad Romov na policiste letos poleti, po katerem minister ni odreagiral.

Opozorila je na kadrovsko stisko v policijskih vrstah, nepravilnosti v Centru za varovanje in zaščito in na sporen nakup dragih hišk za policiste z davkoplačevalskim denarjem.

“Govorimo o varnosti, to je verjetno beseda, ki jo danes vsi pogrešamo, jo pa tudi cenimo. Pogovarjamo se o državotvornem ministrstvu in policiji, ki je največji organ v sestavi vlade. Je organ, ki zagotavlja varnost in ki mora spoštovati zakonitost. Kaj se nam je zgodilo? Zgodil se je razpis za prvega moža policije, za katerega je upravno sodišče jasno ugotovilo, da je bil Senad Jušić na to mesto imenovan na podlagi nezakonitega sklepa,” je izpostavila Čadonič Špelič.

Dan slovenske policije
Foto: Borut Živulović/BOBO

Poudarila je, da je šlo za tako hude kršitve postopka, da sodišče tega sklepa ne more niti preizkusiti, ker manjka obrazložitev bistvenega elementa razpisa o delovnih izkušnjah kandidata. Dodala je, da je povsem jasno, koliko izkušenj je doslej imel Jušić pred imenovanjem na položaj, in da je v zakonu jasno zapisano, koliko delovnih let izkušenj je potrebnih – osem let na vodstvenih položajih.

“Kako je bil lahko direktor policije imenovan na podlagi nezakonitega sklepa? Hišica iz kart se sesuva, po mojem mnenju se je zdaj sesula do konca,” je dejala poslanka NSi. Zato Boštjana Poklukarja pozivajo k prevzemu odgovornosti, naj vrne ugled policiji in ponovi razpis za mesto generalnega direktorja policije. “Pozivamo ga tudi, naj odstopi, preden ga odstopi državni zbor,” je še dodala.

Vlada naj bi na današnji seji obravnavala poročilo uradniškega sveta o sklepu posebne natečajne komisije, da Jušić izpolnjuje pogoje za imenovanje na čelo policije.

V Svobodi skopi z odzivi, v SD pričakujejo Jušićev odstop in ponovitev razpisa, Mesec stopil Poklukarju v bran

Na napovedano vložitev interpelacije so se odzvali tudi v koalicijskih strankah. Vodja poslanske skupine Svoboda Nataša Avšič Bogovič je dejala, da z vsebino interpelacije niso seznanjeni, zato se o njej ne želi opredeljevati. Ocenjuje, da notranji minister Poklukar svoje delo opravlja dobro in odgovorno, zato je prepričana, da bo vse očitke iz interpelacije pojasnil in tudi ovrgel.

“Pristojne institucije preučujejo sodbo upravnega sodišča. Ker se držim citata ‘le čevlje sodi naj kopitar’, bom počakala, da se do tega izrečejo tisti, ki so pristojni za te stvari. V Svobodi smo veliki zagovorniki pravne države, sodbe sodišč bomo spoštovali,” je dodala.

Na drugi strani pa v SD menijo, da ima sodba upravnega sodišča določen pomen, kot ima pomen tudi generalni direktor policije, saj je prva oseba slovenske policije. “Upravno sodišče je odločilo, kot je. Z nekimi pravnimi interpretacijami lahko na neki način opravičujemo obstoj in delovanje aktualnega generalnega direktorja policije, vendar osebno menim, da bi moral odstopiti in da se ponovi postopek razpisa,” je v imenu SD dejal poslanec Predrag Bakovič.

Dodal je, da je padla senca dvoma na imenovanje Jušića in postopek izbire, slovenska policija pa si ne more privoščiti tega, da bi s to senco dvoma živela naprej.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec (Levica) pa je v odzivu dejal, da so se o tem pogovarjali tudi na vladi, ko je predstavnik uradniškega sveta stvari podrobno razložil. Po Meščevih besedah te še zdaleč niso tako jasne oziroma enoznačne, kot se prikazujejo v javnosti.

“Kar zadeva ta očitek, minister Poklukar ni storil ničesar narobe. Ko se pogovarjamo o interpelacijah finančnega in notranjega ministra in poskusa odstavljanja predsednice državnega zbora, gre tukaj zgolj za en sam cilj – destabilizacijo vlade,” je rekel Mesec.

Poudaril je, da je Levica zvesta koalicijska partnerica in na takšne provokacije ne bo pristajala, zato bo vse omenjene branila. Ministra Poklukarja pa je pozval, da v skladu s priporočili njihovega inšpektorata “uredi razmere v varnosti”.

O čem je odločalo upravno sodišče in kaj je razsodilo?

Senad Jušić je prvi mož policije postal že februarja lani, ko ga je vlada na predlog ministra za notranje zadeve Boštjana Poklukarja imenovala za vršilca dolžnosti generalnega direktorja. Na tem mestu je nasledil Boštjana Lindava, ki je to funkcijo kot vršilec dolžnosti opravljal od nastopa zdajšnje vlade, torej od junija 2022.

Na razpis za polni mandat na čelu policije sta se prijavila tako Lindav kot Jušić, na koncu je bil izbran slednji. Lindav je na upravnem sodišču izpodbijal sklep vlade o imenovanju Jušića, saj je trdil, da ta nima potrebnih osem let delovnih izkušenj na vodilnih položajih. Upravno sodišče je razsodilo, da je sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta, ki pravi, da Jušić izpolnjuje natečajne pogoje, nezakonit.

“Na podlagi obrazložitve sklepa posebne natečajne komisije ni mogoče ugotoviti, kako, zakaj oziroma na podlagi česa je omenjena komisija zaključila, da ima stranka z interesom osem let delovnih izkušenj. To pomeni, da je v tem delu obrazložitev tako pomanjkljiva, da je sodišče ne more preizkusiti, in to kljub temu, da gre za zakonski pogoj,” je zapisalo upravno sodišče.

Kljub temu pa sklepa natečajne komisije ni razveljavilo oziroma zadeve vrnilo v ponovno odločanje. Po mnenju Lindava odločitev upravnega sodišča kaže, da je bil Jušić na položaj imenovan nezakonito, na drugi strani pa notranji minister Poklukar trdi, da je šlo za procesno napako in da iz sodbe ne izhaja, da je bilo njegovo imenovanje nezakonito. Da njegovo imenovanje ni bilo nezakonito, vztraja tudi Jušić.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje