
Po več kot dveh letih pisanja, dolgi javni obravnavi in obsežnem usklajevanju naj bi poslanci prihodnji teden sprejeli nov medijski zakon. A se to ne bo zgodilo. Koalicija bo namreč predlagala preložitev obravnave. Kaj je v ozadju?
V ponedeljek se bo začela redna seja državnega zbora. Na njenem dnevnem redu je tudi zakon o medijih, ki po navedbah ministrstva za kulturo po več kot dvajsetih letih prinaša "celovito prenovo medijske zakonodaje".
Zakon je že v tretji obravnavi in naj bi ga torej poslanci prihodnji teden sprejeli. A se to ne bo zgodilo.
Koalicija predlaga prestavitev obravnave zakona
Po informacijah N1 bodo namreč v koaliciji predlagali umik zakona s tokratne seje. Na ministrstvu za kulturo, ki ga vodi Asta Vrečko, zatrjujejo, da gre zgolj za prestavitev obravnave za mesec dni in da naj bi bil zakon potrjen na junijski seji.
Kot razlog za prestavitev navajajo, da morajo pregledati še nekatere pripombe na člene, ki so bili spremenjeni z amandmaji. Ob tem dodajajo, da je zakon kompleksen in da je treba nekatere zadeve še ustrezno popraviti.

Zakon o medijih bodo vladajoči torej še spreminjali, pa čeprav ga je ministrstvo za kulturo pripravljalo dve leti in pol in je bil vmes tudi dolgo v javni obravnavi.
Nekateri naši sogovorniki iz koalicijskih vrst pa menijo, da je govorjenje o popravljanju zakona zgolj pretveza in da bo ta prestavljen v predal. Kot možni razlog za takšen razplet navajajo, da bi utegnila SDS, ki je v nedeljo uspela z referendumom o izjemnih pokojninah umetnikov, tudi na zakon o medijih vložiti zahtevo za referendum in bi imela precej možnosti za uspeh.
Avšič Bogovič zanika, da zakon umikajo, ker mu grozi referendum
Vodja poslancev Gibanja Svoboda Nataša Avšič Bogovič navedbe o tem, da bi zakon umaknili zaradi strahu pred referendumom, odločno zanika in zagotavlja, da ga ne bodo pospravili v predal. Ali bo pred poslance znova prišel že na junijski seji, pa ni znala pojasniti.
Nekaj besed o razlogih za prestavitev obravnave medijskega zakona naj bi bilo po informacijah N1 izrečenih tudi na današnji seji vlade. Premier Robert Golob naj bi zbranim pojasnil, da je treba nekatere zadeve še preveriti oziroma besedilo zakona dokončno uskladiti.

Finančni del zakona o dolgotrajni oskrbi ostal odprt
Vlada je sicer danes potrdila več predlogov, ki jih je pripravilo ministrstvo za solidarno prihodnost, med njimi tudi novelo zakona o dolgotrajni oskrbi. Vendar pa je ostal po informacijah N1 finančni del odprt.
Ministrstvo, ki ga vodi Simon Maljevac, mora namreč v roku dveh tednov pripraviti ponovni izračun, koliko denarja je potrebnega za projekt. Na njegovi osnovi naj bi presodili, ali je mogoče dinamiko vplačevanja prispevka še kaj spremeniti oziroma ali bi bilo mogoče začeti z nižjim prispevkom in ga zviševati v skladu s povečevanjem storitev.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje