Mahnič predlagal Nobelovo nagrado za mir za Netanjahuja

Slovenija 11. Dec 202414:06 31 komentarjev
Žan Mahnič
Borut Živulović/BOBO

Poslanec SDS Žan Mahnič je zunanjo ministrico pozval, naj Slovenija predlaga izraelskega predsednika vlade Benjamina Netanjahuja za Nobelovo nagrado za mir. Ministrica Tanja Fajon ga je zavrnila in poudarila, da vsakodnevni poboji žensk in otrok, lakota ter druge grozote niso primerna tema za pridobivanje političnih točk.

Žan Mahnič iz SDS je zunanjo ministrico Tanjo Fajon pozval, naj Slovenija predlaga izraelskega predsednika vlade Benjamina Netanjahuja za Nobelovo nagrado za mir.

“Pod to vlado se stalno ponavlja, da Slovenija izbira napačne zunanjepolitične poteze,” je na seji odbora za zunanjo politiko dejal poslanec SDS Žan Mahnič. Pred tem je navedel, da je bil premier Robert Golob na nedavnem dogodku ob odprtju katedrale Notre-Dame v Parizu med tistimi, ki jim je bilo “malo nerodno”, saj da je pred ameriškimi volitvami Donalda Trumpa označil za antidemokrata in grožnjo vladavini prava, zdaj pa se je (bežno) srečal z njim.

“Režim Bašarja Al Asada je na žalost Rusije in Irana padel, Hamas je zlomljen, Hezbolah je na kolenih, začele se bodo urejati tudi stvari v Jemnu, verjamem, da bo sledil tudi Iran. Tisti, ki je najbolj zaslužen za to, je izraelski predsednik Benjamin Netanjahu, da je luč na koncu predora, da bo na Bližnjem vzhodu mir, da bo poskrbel za to, da bodo lahko narodi ne glede na raso in veroizpoved v miru živeli,” je navedel Mahnič. “Predlagam, da Slovenija potegne pravo potezo, da je po dolgem času na pravi strani zgodovine in da vlada predlaga izraelskega predsednika vlade Benjamina Netanjahuja za kandidata za naslednjega dobitnika Nobelove nagrade za mir,” je pozval ministrico za zunanje zadeve Tanjo Fajon.

“Zelo neprimerna provokacija”

Zunanja ministrica je odgovorila, da Mahničev poziv razume kot zelo neprimerno provokacijo. “Govorimo vseeno o hudih zločinih, kršitvah mednarodnega prava, kršitvah mednarodnega humanitarnega prava, tudi listine ZN, z vsem, kar se dogaja z vojno v Gazi, s pobijanjem nedolžnih civilistov, ustvarjeno lakoto, zaradi katere umirajo otroci, ženske, zaradi okupiranih ozemelj na Zahodnem bregu, zaradi napovedi o poskusu nezakonite aneksacije in lahko bi še naštevala,” je spomnila Fajon.

Poudarila je, da si Slovenija zelo jasno in odločno prizadeva za mir, končanje vojne, humanitarno pomoč in izpustitev talcev. “Slovenija je na pravi strani zgodovine, ravno s tem, kar je storila s priznanjem Palestine, kar nam marsikdo na svetovnem prizorišču priznava, da delamo pravilno in moralno,” je dejala zunanja ministrica.

Fajon je ponovila, da bo slovenska vlada v celoti spoštovala odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča v Haagu (ICC), ki je izdalo nalog za prijetje Netanjahuja, pa tudi nekdanjega izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta in vodje oboroženega krila Hamasa Mohameda Deifa. Fajon je opisala postopek, po katerem bi v Sloveniji prijeli katerega od njih in poudarila, da o predaji osebe po slovenski zakonodaji odloča vrhovno sodišče.

“Vsak dan smo priča pobojem ljudi, pobojem žensk in otrok, lakota je postala orožje vojne in Slovenija si pred tem ne sme zatiskati oči, tudi mi imamo to odgovornost,” je še povedala Fajon in opozorila, da to ni tema za pridobivanje političnih točk.

Po podatkih palestinskih oblasti je bilo od oktobra lani v Gazi ubitih najmanj 44.786 ljudi, od tega večina civilistov. Danes pomoči je izraelska vojska na severu Gaze ubila najmanj 22 ljudi, med njimi več žensk in otrok. Napadla je tudi hišo v begunskem taborišču Nusejrat v osrednjem delu enklave in ubila najmanj sedem ljudi. Hamas v Gazi še vedno zadržuje 96 talcev, med njimi je po navedbah izraelske vojske 34 mrtvih.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje