Zavrl: To, kdo je na oblasti, ne vpliva na naše poslovanje z državnimi podjetji

Slovenija 04. Apr 202412:33 > 21:59 1 komentar
Franci Zavrl
Foto: Bor Slana/ Bobo

Pred preiskovalno komisijo državnega zbora (DZ) o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank je pričal direktor podjetja Herman in partnerji Franci Zavrl. Dejal je, da se podjetji osredotočata zlasti na posle, pri katerih ne želijo biti odvisni od vsakokratne vlade. Sta pa v manjši meri sodelovali z družbami Nova24TV, Nova hiša in Nova Obzorja. Njegovo pričanje se je sicer nadaljevalo v zaprtem delu seje.

Pred preiskovalno komisijo, ki preiskuje domnevno nezakonito financiranje političnih strank, je kot priča nastopil direktor podjetja Herman in partnerji Franci Zavrl.

Kot je dejal na javnem delu seje, je bila ključna odločitev za ustanovitev podjetja Herman in partnerji v letu 2020, da ne bodo “res nikoli več odvisni od politike, ne leve ne desne”. Poudaril je, da dobijo od državnih podjetij od ustanovitve le okoli pet do šest odstotkov vseh prihodkov. “To se bistveno ne spreminja, ali je vlada Cerarjeva, Šarčeva, Janševa ali Golobova,” je dejal.

Po njegovih besedah je bilo poslovanje podjetja Herman in partnerji z državnimi podjetji pod zadnjo vlado Janeza Janše enako ali manjše kot po njej. To je ilustriral s primerom podjetja HSE, s katerim je podjetje Stratkom začelo sodelovati pod vlado Mira Cerarja, sodelovanje pa so po njegovih navedbah prekinili, ko se je HSE pridružila Ksenija Koren, sicer nekdanja piarovka v kabinetu premierja v času druge vlade Janeza Janše. “Tako so se odločili,” je pristavil.

Odgovoril je, da se ne spomni, da bi podjetji Herman in partnerji ter Stratkom imeli poslovni odnos s podjetjem Invertus, Informacijske storitve, Žan Janša s.p., ki je, kot je izpostavila predsednica komisije DZ Tamara Vonta (Svoboda), povezano z nekdanjim predsednikom vlade Janezom Janšo. “Vsak mesec z nami sodeluje na stotine sodelavcev, različnih podjetij in posameznikov. Ne ločujem jih po priimkih. Prepričan sem, da vsak od njih kakovostno opravi storitve in da ‘Herman’ s tem zadovoljuje interese naših naročnikov,” je poudaril.

Na vprašanje Vonte o tem, kakšen poslovni odnos imata omenjeni podjetji z družbami Nova hiša, Nova24TV in Nova obzorja, ki so blizu SDS, pa je Zavrl odgovoril, da se ukvarja z odnosi z javnostmi, ki vključujejo tudi odnose z mediji. “V tem smislu smo mi seveda sodelovali na odnosih z javnostmi tudi s podjetji, ki jih omenjate, vendar od teh v treh letih nismo dobili niti enega računa, nismo imeli nobenega poslovnega odnosa,” je dejal.

Podjetje Stratkom je med letoma 2020 in 2022 podjetjem Nova24TV, Nova hiša in Nova Obzorja plačevalo za objave in produkcijo vsebin za skupno približno 60.000 evrov. “Nobeden od naročnikov teh objav, to dobro vem, ni bil iz javnega sektorja, v državni ali delni javni lasti, ker takih naročnikov nismo imeli,” je poudaril.

Tamara Vonta
Tamara Vonta (Foto: Matija Sušnik/DZ)

Na trditve Vonte, da lahko kot registriran lobist vpliva na uredniško politiko medijev, je Zavrl odgovoril, da je zelo pomembno pravilo odnosov z javnostmi, da organizacija vedno sodeluje z organizacijo. “Tega vzvoda ne bi izkoriščali za kakšno neetično dejanje,” je poudaril.

Na trditev Vonte, da v gospodarskem in političnem svetu velja, da imajo agencije neizmeren vpliv na medije, da torej med drugim preprečijo objave zgodb in pomagajo širiti zgodbe v interesu naročnikov, pa je med drugim dejal, da mora biti podjetje korporativno ugledno. “Slej kot prej se vidi, če delaš na način zavajanja ali neiskrenega komuniciranja,” je poudaril.

Dodal je, da je naročnika iz etičnih razlogov velikokrat že zavrnil, denimo iz orožarske industrije, ali če je bil naročnik neiskren. “Ne moremo si privoščiti težav na področju lastnega ugleda,” je poudaril.

Preiskovalna komisija DZ o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank je zaslišala tudi družbenico podjetja Herman in partnerji Martino Cirman Popovič in nekdanjega prokurista podjetja Petra Kukovico. Po vedenju Cirman Popovič podjetje Herman in partnerji med letoma 2020 in 2022 ni imelo transakcij s podjetji Nova24TV, Nova hiša in Nova Obzorja, ki jih preiskuje komisija, Kukovica pa je zatrdil, da s temi podjetji ni imel stikov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje