Med poslanko Gibanja Svoboda Leno Grgurevič in njeno poslansko kolegico Mojco Šetinc Pašek se je na Facebooku odvil besedni dvoboj. Razlog? Pričanje nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar pred parlamentarno komisijo, ki preiskuje nedopustno vmešavanje politike v delo policije.
Teden dni po odmevnem pričanju nekdanje notranje ministrice Tatjane Bobnar pred parlamentarno preiskovalno komisijo, na kateri je predsednika vlade Roberta Goloba ponovno obtožila nedopustnega vmešavanja v delo policije, se prah ni polegel.
Kot smo poročali, naj bi Bobnar in bivši vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Boštjan Lindav po neuradnih informacijah na zaprtem delu seje preiskovalne komisije pripovedovala o prijetju ruskih vohunov v Sloveniji. Po njunih informacijah naj bi premier Golob vplival na preložitev datuma aretacije. Kot naj bi dejala, je bila po njunih informacijah aretacija ruskih vohunov načrtovana za ponedeljek, 28. novembra lani, kar je dan po trojnem referendumu, na katerem so volilci potrdili predloge koalicijskih zakonov o vladi, o RTV Slovenija in o dolgotrajni oskrbi. V luči odločne zmage na trojnem referendumu naj bi se premier po njunih besedah zavzel za prestavitev datuma aretacije ruskih vohunov za nekaj dni. Aretacija so nato izvedli 5. decembra lani.
Premier Golob je v oddaji Odmevi na TV Slovenija zavrnil navedbe o njegovem domnevnem vplivanju na aretacijo ruskih vohunov. “Noben predsednik vlade nima moči, da bi kaj takšnega lahko dosegel, kaj šele zahteval,” je dejal. Se je pa vprašal, kako bi nekdanja ministrica, ki v ta proces sploh ne bi smela biti vključena, takšne informacije dobila. Domnevne izjave Tatjane Bobnar na zaprtem delu seje preiskovalne komisije državnega zbora je označil za “halucinacije”. Tudi direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije (Sova) Joško Kadivnik je navedbe o premierjevem vmešavanju v aretacijo ruskih vohunov zavrnil.
“Bi jo branila še po ostalih točkah zapisa?”
Po tem, ko je Siol objavil članek, v katerem problematizira, ali je nekdanja ministrica za pričanje o prijetju ruskih vohunov pridobila tako imenovano odvezo molčečnosti, kot to določa zakonodaja, saj bi v nasprotnem primeru lahko šlo za ogrožanje nacionalne varnosti, se je na družbenem omrežju Facebook odzvala poslanka Gibanja Svoboda Lena Grgurevič.
V zapisu z naslovom “Tatjana Bobnar in ‘njen’ boj za pozicije v policiji”, je bila do nekdanje notranje ministrice ostra in še posebej kritična. Med drugim je zapisala, da več kot “hudomušno in medsebojno naklonjeno nasmihanje” Bobnar in člana preiskovalne komisije ter poslanca SDS Branka Grimsa na zaslišanju govori samo zase.
Na zapis Grgurevič se je nato odzvala še njena kolegica iz poslanskih klopi Mojca Šetinc Pašek, ki jo je Gibanje Svoboda, spomnimo, prejšnji teden iz stranke izključilo. Kljub temu pa še naprej ostaja v poslanski skupini Svobode. Šetinc Pašek je bolj kot vsebino zapisa poslanke sporno označila poročanje omenjenega medija.
“To seveda ne drži. Tatjana Bobnar je v skladu z zakonom o parlamentarni preiskavi in zakonom o tajnih podatkih zahtevala zaprtje svojega pričanja na preiskovalni komisiji. Za to, kar je povedala, je imela vso zakonsko podlago. In ravnala je v skladu z najvišjo stopnjo integritete. To, da občutljive informacije z zaprte seje preiskovalne komisije pridejo v javnost, pa je problem predsednika komisije (Mihe Lamuta, op. a.) in vseh drugih, ki so sodelovali na tem zaslišanju,” je zapisala.
Grgurevič je Šetinc Pašek nato odgovorila v komentarjih. “Daj še enkrat preberi zakon, in to osnovnega, saj menda veš, kateri je? Nobeden od navedenih dveh, a ne. Pravica do obveščenosti ne vključuje pravice do pričanja o tajnih podatkih, pa še brez odveze. Sicer pa se mi zdi neprimerno, da polemiziram o Tatjani Bobnar s teboj tukaj in ne bom. Bi jo morda branila še po ostalih točkah zapisa?,” je vprašala.
Šetinc Pašek je nato Grgurevič spomnila, da je bila Tatjana Bobnar na zaslišanje pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov povabljena kot priča. “V skladu z zakonom o parlamentarni preiskavi in zakonom o tajnih podatkih (prav v skladu z njima je teklo in vedno teče zaslišanje pred parlamentarno komisijo, kjer so tudi vsi člani zavezani določilom obeh zakonov in ne le priče), je bila zaslišana. Pred komisijo v javnem in zaprtem delu mora izpričati po resnici. Ravnala je maksimalno skrbno, ko je od predsednika komisije zahtevala zaprtje seje, v delu katere je navajala občutljive podatke. Zaslišana je bila kot nekdanja ministrica. In kdo naj bi ji dal “odvezo molčečnosti”? Tisti, ki je zahteval to preiskovalno komisijo in ki govori o halucinacijah? Saj bo imel priložnost, da predstavi svojo resnico,” je dodala Šetinc Pašek.
Pred parlamentarno komisijo bo v prihodnje pričal tudi predsednik vlade Golob, ki je ocenil, da sta Bobnar in bivši prvi mož policije Lindav pred parlamentarno komisijo, lagala. Poudaril je, da bo sam resnico, ki jo bo izpovedal pred to komisijo, podkrepil z dokazi in pričami. O tem, kdaj bi lahko pričal pa v članku z naslovom Kdaj bo premier Golob pričal pred parlamentarno preiskovalno komisijo?.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje