Predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša je v prvem odzivu uspeh na referendumu označil za "zmago razuma". Izpostavil je, da je vladna koalicija danes dobila "dve klofuti", in dejal, da je to "velik korak k temu, da si Slovenci ukradeno državo vzamemo nazaj".
SDS je uspelo – zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti je bil na referendumu zavrnjen.
"Danes je Slovenija naredila velik korak k temu, da si ukradeno državo vzamemo nazaj. Vladna koalicija je na glasovanju ljudi, ki so slovensko ustavo vzeli resno, dobila dve klofuti. Prvo, ker je bil zavrnjen slab, pravzaprav sramoten zakon, s katerim se je želelo neupravičene privilegije dodeliti le peščici. Druga, še večja klofuta je bila dana predstavnikom oblasti, ki so ljudi pozivali k bojkotu. Prvič v zgodovini se je zgodilo, da so tisti, ki so v koalicijsko pogodbo zapisali pozivanje k udeležbi na volitvah, pozivali k bojkotu. Računali so na to, da bo kvorum težko dosežen, ampak bil je presežen. Vse kaže, da je več kot 400.000 Slovencev glasovalo za razum. To je zmaga razuma, SDS je pri tem rezultatu pomagala. To je zmaga tistega dela volilnega telesa, ki razume, da se država pod to koalicijo giblje nazaj. Izrekli so odločni ne," je v prvem odzivu dejal predsednik SDS Janez Janša.
"Huda lekcija za vladajoče"
Zahvalil se je vsem, ki so se udeležili referenduma, ob tem pa izpostavil, da je bila to precej nenavadna kampanja, saj je druga stran svoje volilce in volilke nagovarjala k bojkotu. "To je klofuta tistim, ki ne jemljejo resno tretjega člena ustave, ki pravi, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo. Bila je huda lekcija zanje in upam, da so jo vladajoči vzeli."
Še posebej se je zahvalil predsednici republike Nataši Pirc Musar, nekdanjemu predsedniku Borutu Pahorju in drugim, ki so kljub pozivom vladajočih k bojkotu vseeno odšli na referendum.
Dejal je, da dvomi, da bo pri vladi prišlo do premisleka o odstopu. "Je pa končno v rokah volilnega telesa, da na takšno reakcijo oziroma nereakcijo odgovori na prihodnjih volitvah, ki bodo v vsakem primeru prej kot v enem letu."

Dodal je, da "obstaja nekaj zdravega razuma tudi v levem spektru slovenske politike", pri tem pa je aludiral na Socialne demokrate, ki "edini od koalicijskih strank niso pozivali k bojkotu referenduma".
"Vse se je spremenilo"
Povedal je, da so se smejali izjavam vladnih predstavnikov, ki so trdili, da se nič ne bo spremenilo. "Seveda se je spremenilo, vse se je spremenilo. Ljudje so rekli 'ne' neupravičenim privilegijem. Niso glasovali proti slovenski obrambi, glasovali so za obrambo slovenske kulture, proti norčevanju iz slovenske kulture."
Poudaril je še, da bo SDS stopnjevala pritisk na koalicijo "na ta način, da se bo država začela obračati v prihodnost, ne v preteklost".
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje