Prvič sproženi globalni obrambni ukrepi proti asteroidu: kako nevaren je?

Slovenija 06. Feb 202511:48 7 komentarjev
asteroid, Zemlja, Sonce, vesolje
Slika je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Verjetnost, da bi asteroid 2024 YR4 zares zadel Zemljo, je zelo majhna, vendar dovolj velika, da je ne morejo več ignorirati.

Morda bomo za asteroid 2024 YR4 v naslednjih letih še večkrat slišali. Ali pa tudi ne. Slednje bi bilo veliko boljše.

Znanstveniki po vsem svetu namreč spremljajo omenjeni asteroid, ker bi lahko 22. decembra 2032 trčil v Zemljo. O tem smo sicer že poročali.

Možnost trka je ocenjena kot nizka, vendar je to eden redkih primerov v zgodovini, ko je asteroid dosegel 3. stopnjo (na lestvici od 0 do 10) na Torinski lestvici, ki ocenjuje tveganje trka z asteroidi ali kometi ter potencialne posledice.

Kljub temu to pomeni, da gre za resno opozorilo.

Tako so svetovne organizacije za obrambo Zemlje pred trki z nebesnimi telesi prvič sprožile postopke za mednarodno spremljanje in pripravo na morebitni obrambni odziv, piše časnik The Guardian.

Richard Moissl, vodja Urada za planetarno obrambo pri Evropski vesoljski agenciji (ESA), je poudaril resnost situacije: “Ta posebna ocena še nikoli ni bila dodeljena nobenemu asteroidu. 3. stopnja na Torinski lestvici nam daje mandat za izvajanje ukrepov, ki jih običajno ne izvajamo.”

Aktivirani sta bili Mednarodna mreža za opozarjanje na asteroide (IAWN) in Svetovalna skupina za načrtovanje vesoljskih misij (SMPAG), ki delujeta pod okriljem Združenih narodov.

Trenutni ukrepi vključujejo nadaljnje opazovanje asteroida, analizo možnih obrambnih strategij in priprave na morebitno misijo za preusmeritev asteroida. Podrobneje asteroid opazuje tudi ESA.

Asteroid 2024 YR4 so prvič opazili decembra 2024 s teleskopom ATLAS v Čilu. Njegov premer je ocenjen med 40 in 100 metri, kar pomeni, da bi lahko ob trku povzročil precejšnjo škodo. Posledice sicer ne bi bile globalne, bile pa bi močno odvisne od njegove velikosti, sestave in mesta trka.

Spodnja fotografija kaže območja na Zemlji (označena z rdečo črto), kjer bi lahko z našim planetom trčil asteroid.

območja, kamor bi lahko leta 2032 trčil asteroid 2024 YR4
Območja, kamor bi lahko, glede na trenutne izračune, leta 2032 trčil asteroid 2024 YR4 (Foto: WIKIPEDIA)

Kako nevaren je 2024 YR4?

Če asteroid ne bi dosegel površja in bi eksplodiral na višini med 10 in 30 kilometri, bi to povzročilo močan zračni udarni val.

Takšen dogodek bi bil podoben Čeljabinskemu meteorju (2013), ki je poškodoval hiše na velikem področju in povzročil več kot 1.600 poškodb zaradi razbitega stekla.

Če bi asteroid eksplodiral nizko nad površjem, bi lahko povzročil eksplozijo, enako 5 do 10 megatonam TNT. To je nekaj stokrat več od eksplozivne moči atomske bombe, odvržene nad Hirošimo.

To bi bilo primerljivo z dogodkom v Tunguski leta 1908, ko je asteroid uničil 2.000 kvadratnih kilometrov tajge v Sibiriji. To je približno toliko, kot je površina Gorenjske.

“Vse v krogu treh ali štirih kilometrov bi bilo sežgano,” je za Scientific American povedal John Tonry, astronom z univerze na Havajih. “Vse v razdalji do okoli 10 kilometrov bi bilo razbito. To ne bi bila jedrska eksplozija, bi pa bila izjemno vroča eksplozija. Oblikovala bi ogromno ognjeno kroglo, ki bi zanetila požare do 15 kilometrov daleč,” je pristavil.

Če bi asteroid velikosti 2023 YR4 dejansko udaril v tla, bi ustvaril krater širine nekaj sto metrov. Na kopnem bi bil uničen večji del kakšnega velemesta ali območje velikosti manjše evropske države. Če bi udaril v ocean, bi lahko sprožil cunami več deset ali celo več sto metrov visokimi valovi, ki bi ogrozili obalne regije.

Pot asteroida 2024 YR4 v Sončnem sistemu od 2024 do 2032
Pot asteroida 2024 YR4 v Sončnem sistemu od 2024 do 2032, po trenutnih izračunih (Foto: Zajem zaslona/WIKIPEDIA)

Bo človeštvo čez nekaj let priča zgodovinskemu posredovanju?

Kot piše na spletni strani ESE, podatki iz 29. januarja kažejo, da je verjetnost trka asteroida z Zemljo približno 1,2 odstotka. To pomeni, da je 98,8-odstotna možnost, da nas bo zgrešil. Kar se bo, menijo znanstveniki, najverjetneje tudi zgodilo a previdnost vseeno ni odveč.

ESA pričakuje, da bodo nova opazovanja najverjetneje privedla do tega, da se bo stopnja tveganja zmanjšala.

Tako meni tudi Richard Binzel, profesor na Tehnološkem inštitutu Massachusetts (MIT) ter ustvarjalec Torinske lestvice, ki je za portal EarthSky izjavil: “Z veliko verjetnostjo bo ta objekt prešel na Torinsko lestvico 1 in nato 0; ali pa bo z dodatnimi meritvami padel neposredno na stopnjo 0.”

Ali se bo to res zgodilo, je odvisno od prihodnjih opazovanj. Asteroid se zdaj oddaljuje od Zemlje in bo znova dobro viden šele leta 2028, ko bodo znanstveniki lahko natančneje določili njegovo orbito in s tem verjetnost trka.

IAWN je sicer v izjavi za javnost konec januarja zapisala, da tudi približanje asteroida leta 2028 ne bo dovolj za natančnejše radarsko spremljanje.

Naslednja stopnička: april 2025

Če pa možnosti trka do letošnjega aprila ne bo mogoče izključiti, bo treba “resno razmisliti o misiji za preusmeritev asteroida leta 2028”, je za Scientific American povedal Juan Luis Cano, koordinator planetarne obrambe v ESI centru za koordinacijo objektov blizu Zemlje.

“Osem let do [morebitnega] trka je zelo zahteven scenarij,” je dejal. “Za načrtovanje in izdelavo misije je potrebnih od tri do pet let. Časovni okvir bi bil resnično omejen.”

Spomnimo: leta 2022 je Nasa v misiji DART uspešno zadela manjši asteroid, ki sicer ni grozil našemu planetu, in ga preusmerila s tirnice, o čemer smo takrat poročali tudi mi. To je bil znak, da bi tovrstna obramba pred vesoljskimi trčenji lahko bila uspešna.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje