Upniki od Plus Plasta terjajo 410.000 evrov, podjetje pa brez premoženja

Slovenija 07. Feb 202505:25 > 09:46 2 komentarja
Podjetje Inplast okna in vrata
Razstavni salon podjetja Inplast okna in vrata. (Foto: Denis Sadiković/N1)

Oktobra lani sta šli v stečaj celjski podjetji Plus plast in Inplast okna, ki sta prodajali okna in vrata. Kupci so plačali 100-odstotni avans, nato pa zaman čakali na dostavo in monterje. Upniki so prijavili 40 terjatev, od Plus Plasta pa terjajo dobrih 410.000 evrov. A kot kaže, se bodo najverjetneje obrisali pod nosom. Stečajna masa namreč, kot ugotavlja stečajna upraviteljica Anita Kodba, ne zadošča niti za stroške stečajnega postopka. Morebitna vrednost stečajne mase in premoženja Inplasta medtem še ni znana.

Septembra lani smo na N1 poročali o celjskem podjetju Inplast okna in vrata, ki je pod drobnogledom inšpektorjev, preučuje ga policija, lani pa je pristalo v stečaju. Enako se je zgodilo s podjetjem Plus Plast, ki je — kot kaže več znakov — povezano z Inplastom.

Spomnimo; podjetje Inplast okna je za svoje izdelke ponujalo velik popust, brezplačno izmero in celo hitri kredit, a zahtevalo 100-odstotni avans, ki so ga stranke tudi plačale. A številni so ostali praznih rok.

Naša sogovornica, ki zaradi bolezni v službo hodi le za polovični delovni čas, je za nova okna dolgo varčevala. Stara namreč že dalj časa niso tesnila, zato si je vsako zimo pomagala z brisačami in odejami, ki jih je postavljala ob njih, je pripovedovala septembra. “Upala sem, da me letos končno ne bo zeblo. Zdaj sem ostala brez oken in brez denarja. Podjetje je ogoljufalo majhne ljudi, ki smo se zadolžili do konca, da bi si lahko privoščili tista najbolj poceni okna, ki so na voljo na trgu. Revnemu človeku so vzeli še tisto malo, kar ima,” je dejala.

Oken, ki jih je naročila aprila lani, do danes — torej skoraj leto dni kasneje — še vedno ni dočakala. Podjetje je prijavila policiji, zdaj pa kot drugi upniki upa, da bo na koncu stečajnega postopka dobila vsaj nekaj denarja.

V stečajni masi le 7.000 evrov, terjatev pa za slabega pol milijona

Za stečajnega upravitelja podjetja Inplast okna je bil imenovan Jurij Klešnik. Morebitna vrednost stečajne mase in premoženja še ni znana, saj rok za izdelavo otvoritvenega poročila še ni potekel.

Medtem pa je več znanega o premoženju in terjatvah do Plus Plasta. Do 2. januarja so upniki prijavili 40 terjatev v skupni višini 410.057 evrov. A kot kaže, se bodo najverjetneje obrisali pod nosom. Stečajna masa, kot ugotavlja stečajna upraviteljica Anita Kodba, ne zadošča niti za stroške stečajnega postopka. “To za upnike pomeni, da njihove terjatve v stečaju ne bodo poplačane,” je povedala za N1.

Kodba je namreč pregledala razpoložljivo dokumentacijo in ugotovila, da je v stečajni masi le slabih 7.000 evrov.

Podjetje Inplast okna in vrata
Podjetje Inplast okna in vrata. (Foto: Denis Sadiković/N1)

Kaj je v stečajni masi?

Na začetku stečajnega postopka je bila Kodba obveščena, da se v skladišču v Šentjurju nahaja različen material in večja količina izdelkov, ki niso šli v promet, ter je v lasti podjetja. Gre za starejše kose, razstavne modele, demontirane kose in kose zelo specifičnih oblik ter dimenzij.

V zaključni bilanci so bile sicer zaloge izkazane v višini dobrih 12.200 evrov, a je upraviteljica glede na primerljive cene na trgu ocenila, da bo zaloge možno prodati le po občutno nižji ceni — za 70 odstotkov nižji. Likvidacijsko vrednost zalog je zato ocenila na dobrih 3.600 evrov. “Zaloge se bodo prodajale na javni dražbi, zato se bo končna cena oblikovala na trgu,” je zapisala v otvoritvenem poročilu.

Poleg tega stečajno maso predstavljajo terjatve iz naslova odstopa od vzajemno neizpolnjene dvostranske pogodbe v višini 3.000 evrov. Plus Plast je namreč pri podjetju, ki izdeluje kuhinje po meri, naročil kuhinjo in zanjo plačal avans v višini 3.000 evrov. Podjetje je kuhinjo izdelalo, a ker Plus Plast preostanka kupnine ni poravnal, podjetje kuhinje ni izročilo. Stečajna upraviteljica si zdaj prizadeva, da bi tri tisočake avansa dobila nazaj.

V stečajno maso bi upraviteljica lahko vključila tudi orodje Plus Plasta v vrednosti dobrih 3.300 evrov, a je ugotovila, da ga neupravičeno zadržuje bivši zaposleni v podjetju. Sama dvomi, da bo zaposleni orodje vrnil, zato orodja v stečajno maso ni vključila, zaposlenega pa je prijavila policiji.

Podjetje Inplast okna in vrata
Izpraznjen razstavni salon podjetja Inplast okna in vrata. (Foto: Denis Sadiković/N1)

Tudi terjatev, ki jih je podjetje očitno imelo do drugih dolžnikov, upraviteljica v stečajno maso ni vključila. Gre za dobrih 57.000 evrov. Kodba je opravila analizo terjatev in ugotovila, da obstaja dvom v poplačilo.

V otvoritvenem poročilu Kodba navaja še skoraj 345.000 evrov kratkoročnih aktivnih časovnih razmejitev. Gre za terjatve, ki se bodo najverjetneje pojavile v letu dni in se jih skladno s Slovenskimi računovodskimi standardi v otvoritveni bilanci ne prikazuje.

Kot smo poročali, je Plus Plast (tako kot Inplast okna) pod drobnogledom tržnega inšpektorata, ki je že pred meseci potrošnikom svetoval previdnost pri poslovanju s podjetjema. Do zdaj so inšpektorji izdali šest odločb, s katerimi so Plus Plastu naložili, naj sorazmerni del kupnin zaradi neizpolnjevanja pogodb potrošnikom povrne. Tudi ti zahtevki so zdaj del stečajne mase.

Podjetju Inplast okna pa so inšpektorji zaradi nevračila denarja potrošnikom, ki so zaradi zamude podjetja odstopili od pogodbe, izdali 23 upravnih odločb.

Če veste za še kakšno premoženje podjetja, o tem obvestite upraviteljico

Če upniki vedo, da obstaja še kakšno premoženje, ki bi lahko spadalo v stečajno maso Plus Plasta, jih stečajna upraviteljica poziva, da ji to tudi sporočijo. Ker stečajna masa ta trenutek ne zadošča niti za stroške stečajnega postopka, Kodba ne bo opravila niti preizkusa terjatev.

“Če bi se formirala zadostna stečajna masa, ki bi omogočala poplačilo upnikov, bo preizkus terjatev opravljen naknadno,” je pojasnila za N1.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje