Erdogan obiskal še Hrvaško. Milanović: “Potrebujemo več dialoga”

Svet 08. Sep 202214:06 1 komentar
Erdogan
Marko Djurica/REUTERS

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je v sklopu obiska držav Zahodnega Balkana danes obiskal Hrvaško.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan se je danes po srečanju s hrvaškim predsednikom Zoranom Milanovićem v Zagrebu zavzel za ozemeljsko celovitost Bosne in Hercegovine, Milanović pa je dejal, da po pogovoru s turškim kolegom vidi, da državi ne poznata dovolj stališč druga druge. Erdogan se bo popoldne srečal še s premierjem Andrejem Plenkovićem.

“Naši državi imata dobre kulturne in zgodovinske vezi. Med seboj se doživljamo kot sosedi, čeprav nimamo skupne meje,” je dejal Erdogan in spomnil, da državi letos slavita 30. obletnico od vzpostavitve diplomatskih odnosov.

Ena od glavnih tem pogovorov med predsednikoma je bila politična kriza v Bosni in Hercegovini. Erdogan je poudaril, da se zavzema za ozemeljsko celovitost BiH in da rešitev za krizo vidi v dogovoru med voditelji v BiH. Dodal je, da ni zadovoljen z daytonskim mirovnim sporazumom, kot z njim ni bil zadovoljen prvi predsednik BiH Alija Izetbegović, ko ga je podpisal.

“Imamo Bošnjake, Hrvate in Srbe, dve entiteti, voditelje, ki predstavljajo te narode, in verjamem, da odločitve morajo sprejeti voditelji v BiH,” je poudaril.

“O teh temah se moramo več pogovarjati med seboj. Iz te ure in nekaj pogovora se vidijo dobri nameni, a tudi to, da ne poznamo dovolj stališč druga druge. Potrebujemo več dialoga. Verjamem v dobre namene,” pa je izjavil Milanović. Dodal je, da on in hrvaška vlada že več kot leto poskušata popraviti nepravičnosti in kršitve daytonskega sporazuma. “Poudarjamo dejstvo, da so Hrvati najmanj številčni in da se je o vsem treba dogovarjati skupaj,” je pojasnil.

“Ne vem, kaj bo v BiH. Jaz sem storil vse, kar sem lahko. Ne vem, kaj bo storil visoki predstavnik,” je dodal in poudaril, da visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Christian Schmidt doslej v povezavi z vprašanjem volilne reforme ni storil še ničesar. “Če bo storil nekaj, bom zadovoljen. V tem se razlikujemo jaz, predsednik Erdogan, Hrvaška in Turčija,” je dejal Milanović.

Erdogan je med svojim obiskom v BiH v torek izrazil nasprotovanje proti posredovanju Schmidta pri spremembah volilnega zakona, za katere si prizadevajo Hrvati, da bi številčnejšim Bošnjakom preprečili njihovo preglasovanje Hrvatov v telesih oblasti BiH.

Predsednika sta govorila tudi o vojni v Ukrajini in njenih posledicah. Potem ko je turški predsednik za energetsko krizo v Evropi v sredo v Beogradu dejal, da je ta “posledica provokacij Zahoda” proti Rusiji, danes o njej ni hotel govoriti. Ko gre za žito iz Ukrajine, pa problem vidi v tem, da gre v bogate države in ne revne, kot to pričakuje Turčija.

Novinarji kritični do obiska

Hrvaško novinarsko društvo je danes medtem obsodilo obisk turškega predsednika. Sporočili so, da gre za despota, ki že 20 let vlada Turčiji in v slogu najhujših režimov obračunava z zagovorniki človekovih pravic in opozicijskimi politiki. Dodali so, da so posebna tarča turški novinarki in novinarke, ki jih njegov režim preganja in obsoja na večletne zaporne kazni. Da se bodo s “takšnim človekom” sestali najvišji predstavniki Hrvaške, je po besedah predsednika društva Hrvoja Zovka nesprejemljivo.

Pristojni ministri Hrvaške in Turčije so ob navzočnosti predsednikov sicer podpisali tudi več meddržavnih sporazumov, med njimi sporazum o zagotavljanju javnega reda in miru ter o sodelovanju na področju ravnanja ob katastrofah in v kriznih razmerah.

Erdogan se bo z Milanovićem danes udeležil tudi odprtja nove džamije in islamskega kulturnega centra v Sisku.  Ob vrnitvi v Zagreb se bo srečal še s premierjem Andrejem Plenkovićem in nagovoril udeležence hrvaško-turškega gospodarskega foruma. Udeležbo na forumu je potrdilo 75 turških in okoli 160 hrvaških gospodarstvenikov.

Erdogana na tridnevni turneji po Zahodnem Balkanu, v sklopu katere je obiskal še Sarajevo in Beograd, spremljajo žena Emine Erdogan ter številni ministri kot tudi več deset drugih visokih uradnikov, poslovnežev in predstavnikov vladajoče turške stranke AKP. Erdogan je Hrvaško nazadnje obiskal leta 2016, ko se je prav tako sestal s hrvaškim političnim vrhom in se udeležil hrvaško-turškega gospodarskega foruma.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje