Evroposlanka Tomašič pisala Komisiji: “Gre za resno kršitev demokratičnih načel”

Slovenija 06. Feb 202516:13 20 komentarjev
Evropska poslanka Tomašič poziva Bruselj k ukrepanju glede zakona o medijih
Foto: Zala Tomašič

Evroposlanka Zala Tomašič (EPP/SDS) je na Evropsko komisijo naslovila pismo, v katerem izraža zaskrbljenost glede predloga novega zakona o medijih, ki ga je vlada sprejela decembra lani, v torek pa je prestal prvo obravnavo v DZ.

Evropska poslanka Zala Tomašič (EPP/SDS) je na Evropsko komisijo naslovila pismo.

Trdi, da zakon o medijih predstavlja resno grožnjo svobodi izražanja, neodvisnosti medijev in vladavini prava v Sloveniji.

Tomašič je pismo naslovila na predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, izvršno podpredsednico komisije Henno Virkkunen, ki je pristojna za varnost, demokracijo in digitalizacijo, ter komisarja za pravosodje Michaela McGratha.

V pismu izpostavlja po njenem ključni sporni točki predloga zakona – prenos sodnih pristojnosti na inšpektorje in politično dodeljevanje državnih sredstev.

Evropska poslanka Tomašič poziva Bruselj k ukrepanju glede zakona o medijih
Foto: Zala Tomašič

Tomašič trdi, da je “predlagani zakon v neposrednem nasprotju z evropskim aktom o svobodi medijev (EMFA), katerega cilj je zagotavljanje neodvisnosti medijev, zaščita svobode izražanega mnenja in preprečevanje zlorab oblasti”, so sporočili iz njene pisarne.

“Gre za resno kršitev temeljnih demokratičnih načel. Evropska komisija mora ukrepati, da prepreči nadaljnjo erozijo pravic in svoboščin v Sloveniji. Svoboda medijev je ključna za delovanje demokracije in ne sme postati orodje političnega nadzora,” je poudarila.

Pismo so poleg Tomašič podpisali tudi ostali evropski poslanci iz vrst stranke SDS – Romana Tomc, Milan Zver in Branko Grims.

Zakon o medijih je sicer v torek prestal prvo obravnavo v državnem zboru. Koalicija na čelu z Gibanjem Svoboda meni, da gre za nujno posodobitev medijske zakonodaje ter sodoben in celovit medijski zakon, ki ga bodo sicer še dopolnili, opozicijski stranki SDS in NSi pa sta večkrat opozorili, da zakon škodi neodvisnosti medijev.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje