Generalni sekretar ZN Guterres: Razmere v Etiopiji uhajajo izpod nadzora

Svet 17. Okt 202222:46 0 komentarjev
PROFIMEDIA

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je danes opozoril, da razmere v Etiopiji "uhajajo izpod nadzora", potem ko so se spopadi med uporniki in vladnimi silami v severni pokrajini Tigray nevarno zaostrili. Guterres je ob tem pozval k takojšnjemu končanju sovražnosti, eritrejske sile, ki se borijo na strani vlade v Adis Abebi, pa k umiku.

V mednarodni skupnosti se krepi bojazen spričo zaostritve spopadov v pokrajini Tigray, kjer so etiopske sile skupaj z enotami iz sosednje Eritreje okrepile ofenzivo blizu mesta Shire. O razmerah v Etiopiji so danes na rednem zasedanju govorili tudi zunanji ministri držav članic EU.

“Razmere v Etiopiji uhajajo izpod nadzora. Nasilje in uničenje sta dosegla zaskrbljujočo raven,” je novinarjem dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres. “Sovražnosti v regiji Tigray v Etiopiji se morajo končati zdaj,” je še poudaril in pozval k “takojšnjemu umiku” eritrejskih sil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Afriška unija (AU) je medtem že v nedeljo pozvala k takojšnjemu in brezpogojnemu premirju, saj so se v zadnjem času okrepili spopadi med provladnimi silami in tigrayskimi uporniki, ki trajajo že skoraj dve leti. Predsednik komisije AU Musa Faki Mahamat je sprti strani pozval, naj se “ponovno zavežeta k dialogu”, potem ko sta strani sprejeli povabilo k mirovnim pogajanjem, do katerih pa zaradi okrepitve nasilja ni prišlo.

Vlada etiopskega premierja Abiya Ahmeda je danes sporočila, da je zavezana miroljubni rešitvi konflikta prek mirovnih pogovorov pod vodstvom AU. Vendar pa bo, kot je navedla, nadaljevala z “obrambnimi ukrepi” za zaščito suverenosti in ozemeljske celovitosti Etiopije, zaradi česar je nujno, da vlada prevzame takojšen nadzor nad vsemi letališči in drugimi zveznimi objekti v regiji Tigray, poroča AFP.

Konflikt je izbruhnil konec leta 2020, ko je premier Abiy Ahmed poslal vojsko v Tigray, središče spopadov med vladnimi silami in uporniško Ljudsko osvobodilno fronto Tigray (TPLF). Od izbruha spopadov je umrlo že več tisoč ljudi, več kot dva milijona pa jih je moralo zapustiti svoje domove. Konflikt je sprožil obsežno humanitarno krizo v Tigrayu in drugih območjih na severu države.

PROFIMEDIA

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!