Oglaševanje

Premirje se je izteklo, a Trumpov predlog o podaljšanju, kot kaže, za zdaj velja

author
T. Lo.
22. apr 2026. 07:21
Donald Trump
Foto: Kylie Cooper/REUTERS

Potem ko je ameriški predsednik Donald Trump tik pred koncem izteka prekinitve ognja med ZDA in Iranom naznanil njegovo podaljšanje, z Bližnjega vzhoda ne poročajo o novih napadih. Iran se na podaljšanje sicer še ni odzval. Je pa, potem ko je Iran zavrnil udeležbo, nov krog mirovnih pogajanj dokončno padel v vodo tudi z ameriške strani. Bela hiša je sporočila, da je bilo potovanje ameriškega podpredsednika J. D. Vancea v Islamabad odpovedano. Kljub podaljšanju premirja ZDA nadaljujejo blokado iranskih pristanišč, da bi gospodarsko izčrpali Iran, kar naj bi jim po Trumpovih navedbah tudi uspevalo.

Oglaševanje

V noči na sredo naj bi se izteklo dvotedensko premirje med ZDA in Iranom. A kot kaže, je napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o podaljšanju premirja po tihem obveljalo, četudi ga Teheran še ni potrdil.

Kot je le nekaj ur pred uradnim iztekom prekinitve ognja na svojem omrežju Truth Social sporočil Trump, ZDA podaljšujejo premirje z Iranom, dokler od Teherana ne prejmejo predloga dogovora.

Iran glede napovedi o podaljšanju še molči. Za zdaj še ni odziva iranskega zunanjega ministrstva ali njegovih predstavnikov, prav tako ne predsednika parlamenta in glavnega pogajalca Mohammada Bagherja Ghalibafa, navaja BBC.

A z Bližnjega vzhoda ponoči in v sredo zgodaj zjutraj niso poročali o novih napadih ne na iranske ne na ameriške cilje in cilje njenih zaveznic.

Podaljšanje premirja sta pozdravila tako pakistanski premier Šehbaz Šarif, ki je ob tem dodal, da bo Pakistan kot država mediatorka nadaljeval svoja prizadevanja za rešitev konflikta, kot generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres. Kot je sporočil njegov tiskovni predstavnik, gre za pomemben korak k umiritvi razmer, ustvarjanju prostora za diplomacijo ter krepitev zaupanja med Iranom in ZDA.

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres
ntonio Guterres | Foto: Pierre Albouy/REUTERS

Trump: Iran finančno propada

Kljub nadaljevanju premirja pa ameriške sile "ostajajo pripravljene" ter se med premirjem ponovno pripravljajo na morebitno nadaljevanje spopadov, je na družbenih omrežjih sporočilo Ameriško centralno poveljstvo (Centcom).

Prav tako bodo ZDA nadaljevale pomorsko blokado iranskih pristanišč. "Omejevanje iranske pomorske trgovine neposredno cilja na glavne vire prihodkov režima," je o tem včeraj povedal ameriški finančni minister Scott Bessent ter dodal, da bo ameriško finančno ministrstvo še naprej izvajalo maksimalni gospodarski pritisk na Iran.

V objavi na omrežju X je zapisal še, da bo iransko skladišče nafte na otoku Harg "v nekaj dneh povsem zapolnjeno", "krhka iranska naftna polja" pa zaprta.

Da Iran "finančno propada", pa je danes v objavi na svojem družbenem omrežju Truth Social zapisal predsednik Trump. Po njegovih besedah Iran izgublja po 500 milijonov dolarjev na dan, vojaki in policisti pa se pritožujejo, da ne prejemajo plač. Dodal je še, da Teheran zahteva takojšnje odprtje Hormuške ožine in da "hrepeni po denarju".

Potovanje J. D. Vancea v Islamabad odpovedano

Danes naj bi ameriški podpredsednik J. D. Vance prispel v Islamabad na mirovna pogajanja, a je bilo njegovo potovanje po navedbah Bele hiše odpovedano, piše BBC. Iran je udeležbo na pogajanjih, ki jih je enostransko napovedal predsednik Trump, v torek dokončno zavrnil. Odločitev so po poročanju iranske tiskovne agencije Tasnim sprejeli po tem, ko ZDA niso popustile pri "pretiranih zahtevah" zadnjih dni. Iran zato sodelovanje v pogajanjih šteje za izgubo časa, medtem ko ZDA po pisanju Tasnima ovirajo kakršen koli ustrezen sporazum.

Ali lahko kmalu pričakujemo nov krog pogajanj, je tako še v zraku. Iransko zunanje ministrstvo je za BBC namreč sporočilo, da Teheran še ni sprejel odločitve, ali se bo pozneje ta teden udeležil novega kroga mirovnih pogajanj z ZDA.

V Islamabadu priprave na mirovne pogovore
V Islamabadu so ta teden potekale priprave na mirovne pogovore, katerih usoda visi v zraku | Foto: PROFIMEDIA

Tiskovni predstavnik ministrstva Esmail Baghaej je v intervjuju za BBC pojasnil, da je Iran v prvi krog pogovorov v Islamabadu vstopil "z dobronamernostjo in občutkom resnosti", vendar "imate pogajalsko stran, ki je pokazala pomanjkanje resnosti in dobre vere".

Opozoril je tudi na nenadne spremembe stališč in grožnje "z vojnimi zločini" s strani ZDA, pri čemer se je skliceval na Trumpove objave na družbenih omrežjih in napovedi zadnjih dni, v katerih je znova zagrozil, da bo "onesposobil vsako elektrarno in vsak most", če Iran ne sprejme ameriškega dogovora.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih