Slovesnosti ob 20. obletnici terorističnih napadov začeli z minuto molka

Svet 11. Sep 202116:12 > 22:38 0 komentarjev

V ZDA danes potekajo spominske slovesnosti ob 20. obletnici terorističnih napadov, ki so 11. septembra 2001 pretresli državo in ves svet. Pod strogimi varnostnimi ukrepi se je kot prvi začel dogodek v New Yorku, kjer so se žrtvam poklonili s šestimi minutami molka. V nadaljevanju svojci berejo imena žrtev.

Slovesnosti v New Yorku potekajo na t. i. točki nič na Manhattnu, kjer so napadalci iz vrst teroristične skupine Al Kaida z letaloma treščili v dvojčka Svetovnega trgovinskega centra. Na čelu slovesnosti je ameriški predsednik Joe Biden, ob katerem sta še nekdanja predsednika Barack Obama in Bill Clinton.

V New Yorku največ žrtev

Zbrani so se žrtvam s prvo minuto tišine poklonili ob 8.46 po lokalnem času, ko je pred 20 leti prvo od letal treščilo v severni stolp. Ob 9.03 je bila tišina namenjena trenutku, ko je bil zadet južni stolp, ob 9.37 so se z molkom spomnili napada na Pentagon, ob 9.59 trenutka, ko se je sesul južni stolp. Minuta tišine ob 10.03 je bila namenjena spominu na četrto letalo, ki je padlo na polje v Pensilvaniji, molk ob 10.28 pa padcu severnega stolpa.

Številni zbrani so v rokah stiskali fotografije ljubljenih, ki so jih izgubili. Bruce Springsteen je odpel svojo skladbo z naslovom I’ll See You in My Dreams, ob mraku pa bosta nebo nad New Yorkom razsvetlila dva svetlobna stolpa.

11. september
Mike Segar/REUTERS

Prav v New Yorku je bilo največ žrtev terorističnih napadov tega dne. Umrlo je 2.753 ljudi, od tega 343 gasilcev in reševalcev, ki so pomagali evakuirati napadeni zgradbi. Še eno letalo je treščilo v Pentagon, četrto, namenjeno na kongresno palačo v Washingtonu, se je po uporu potnikov zrušilo na polje v Pensilvaniji. V Pentagonu je umrlo 184 ljudi, v Pensilvaniji pa 40. Tudi na preostalih dveh prizoriščih se danes s slovesnostma, ki se ju udeležuje tudi Biden, poklanjajo žrtvam.

Slovesnosti v Shanksvillu v Pensilvaniji se je udeležil tudi nekdanji predsednik George Bush, ki je v času napadov vodil državo. Izrazil je obžalovanje neenotnosti in delitev v ZDA 20 let kasneje. “V tednih in mesecih po 11. septembru sem bil ponosen, da sem vodil neverjetne, odporne, enotne ljudi,” je dejal. Dodal je, da se danes ti dnevi enotnosti zdijo oddaljeni in da ga skrbi za prihodnost naroda.

Ob obletnici se je oglasil tudi nekdanji predsednik Donald Trump, ki je sporočil, da gre za žalosten dan, obenem pa je priložnost izkoristil za kritiko Bidnove administracije glede vodenja umika iz Afganistana. Po vseh ZDA sicer potekajo še manjše slovesnosti, vključno s tistimi na gasilskih postajah po New Yorku, kjer se spominjajo 343 gasilcev, ki so izgubili svoja življenja med reševanjem drugih, in na Times Squaru.

Minister Logar se je poklonil spominu na žrtve

Slovenski zunanji minister Anže Logar se je skupaj z začasno odpravnico poslov ameriškega veleposlaništva Susan Falatko poklonil spominu ljudi, ki so izgubili življenja v seriji zločinskih dejanj skrajnežev Al Kaide v New Yorku, Washingtonu in Pensilvaniji.

“11. september 2001 je usodno spremenil celotni svet. Napadene niso bile le ZDA, ampak tudi transatlantsko zavezništvo in vsi, ki prisegamo na obče človeške vrednote miru, varnosti, svobode, dostojanstva in strpnosti. Šlo je za poskus zloma duha, toda namesto tega je zavezništvo postalo močnejše in bolj enotno,” je povedal Logar. Nasilje tako grozovitih razsežnosti je po ministrovih besedah terjalo odločen odziv. Široki mednarodni koaliciji boja proti terorizmu se je pridružila tudi Slovenija, ki je predana načelom politične, gospodarske in verske svobode, hkrati pa zagovarja načela pravne države in spoštovanja človekovega življenja, je dejal.

Anže Logar
Tamino Petelinšek/STA

Logar je še izpostavil, da so aktivnosti Slovenije še naprej usmerjene v preprečevanje terorizma in radikalizacije. Poleg delovanja v okviru Globalne koalicije zoper Daesh, Nata in Evropske unije Slovenija posveča posebno pozornost tudi boju proti terorizmu na Zahodnem Balkanu. “Dvajset let po napadih smo v svetovnem boju proti terorizmu dosegli velik napredek, vendar nas kljub temu čaka še precej dela. Grožnja terorizma se še naprej spreminja in razvija, zato moramo prilagajati in okrepiti skupen odziv nanjo,” je poudaril minister.

Logar, ki se je s Susan Falatko srečal na zunanjem ministrstvu, je poudaril, da bo Slovenija še naprej tesno sodelovala z ZDA ter ostalimi zaveznicami in partnericami pri zaščiti naših temeljnih vrednot in kolektivne varnosti. Tudi začasna odpravnica poslov ameriškega veleposlaništva je zagotovila, da si bodo ZDA prizadevale za bolj miren in spoštljiv svet za prihodnje generacije.

“Pred nami so veliki izzivi, vendar pa je velika tudi naša odločnost. Skupaj z našimi zavezniki, partnerji in prijatelji, kot je Slovenija, bomo premagali nespoštovanje in sovraštvo, ki sta vodila v ta grozljiv dan pred 20 leti,” je poudarila v izjavi. Falatkova se je zahvalila Sloveniji in drugim partnerjem po svetu, ki so ZDA stali ob strani v najtežjih trenutkih pred 20 leti in jim stojijo ob strani še danes. “Naša zavezanost do vas kot partnerjev in prijateljev ostaja neomajna,” je dejala.

Žrtvam napadov se je danes na Twitterju poklonil tudi slovenski premier Janez Janša. 

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!