Oglaševanje

V DR Kongo in Ugandi potrdili skoraj 500 primerov ebole, umrlo več kot 80 ljudi

author
STA
06. jun 2026. 15:23
>
16:18
Zdravstveni delavci v DR Kongo
Zdravstveni delavci v DR Kongo | Foto: PROFIMEDIA

V Demokratični republiki Kongo in Ugandi so doslej potrdili 471 primerov okužbe z ebolo, od tega 84 smrti, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Ob tem je opozorila, da se epidemija ebole hitro širi in bi lahko brez dodatnega ukrepanja prerasla v eno največjih doslej, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ameriškega zdravnika, ki se je z ebolo okužil med delom v DR Kongo, so medtem danes po dveh tednih zdravljenja odpustili iz berlinske bolnišnice.

Oglaševanje

Po najnovejših podatkih WHO so v Demokratični republiki Kongo doslej potrdili 452 primerov okužbe, med njimi 82 smrtnih žrtev. V sosednji Ugandi pa so zabeležili 19 primerov in dve smrti.

WHO in Afriški center za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) sta medtem v petek predstavila načrt za zajezitev izbruha v prihodnjih šestih mesecih v vrednosti 518 milijonov dolarjev. Med prednostnimi nalogami so okrepitev epidemiološkega nadzora, laboratorijskega testiranja in preprečevanja okužb.

Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je ob tem opozoril, da se izbruh širi hitreje, kot pa se izvajajo ukrepi za zajezitev epidemije. "To je resen izbruh in vemo, kako ga ustaviti, vendar moramo ukrepati hitro in usklajeno," je poudaril.

Zdravstveni delavci v DR Kongo
Zdravstveni delavci v DR Kongo | Foto: PROFIMEDIA

Po ocenah ameriških strokovnjakov bi lahko ob nezadostnih zdravstvenih ukrepih izbruh dosegel razsežnosti epidemije v Zahodni Afriki med letoma 2014 in 2016, ko so zabeležili več kot 28.000 primerov okužb in več kot 11.000 smrti.

Izbruh ebole so v DR Kongo razglasili 15. maja. Tokratni izbruh povzroča redkejša različica virusa bundibugyo, za katero trenutno ni odobrenih cepiv ali specifičnih načinov zdravljenja.

Ameriški zdravnik medtem po zdravljenju zapustil berlinsko bolnišnico

Ameriškega zdravnika, ki se je z ebolo okužil med delom v DR Kongo, pa so danes po dveh tednih zdravljenja odpustili iz berlinske bolnišnice Charite. Po navedbah bolnišnice je v dobrem zdravstvenem stanju, testi pa od konca maja ne kažejo več prisotnosti virusa, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Zdravnika so na zdravljenje sprejeli 20. maja, ko so pri njem potrdili okužbo z virusom ebole.

Poleg njega so karanteno v berlinski bolnišnici prestajali tudi njegova žena in štirje otroci, ki niso kazali simptomov bolezni.

Ob izpustitvi se je bolnišnici zahvalil za oskrbo. "Prejel sem vrhunsko oskrbo, vključno z eksperimentalnimi terapijami, ki jih trenutno ocenjujejo za zdravljenje te vrste virusa," je dejal ameriški zdravnik.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih