V Švici zaprli že 169 smučišč: "Smučanja si ne moremo več privoščiti"

Družinsko smučišče v švicarski občini Glarus bo po letošnji zimi opustilo smučarsko dejavnost, poroča portal watson.ch. Dolgoročne izgube in zime z malo snega so ga pripeljale v položaj, ko nadaljevanje poslovanja ni več izvedljivo. Portal poroča, da je to že 169. smučišče v Švici, ki od druge polovice dvajsetega stoletja ukinja dejavnost.
Oglaševanje
Švicarsko družinsko smučišče Braunwald bo po koncu naslednje smučarske sezone dokončno prenehalo obratovati. Upravljavec Sportbahnen Braunwald je sporočil, da je odločitev posledica večletnih izgub in zaporednih zim z malo snega.
Po navedbah švicarskega portala watson.ch so letne izgube smučišča v zadnjem obdobju znašale do 1,6 milijona evrov. Delničarji so podjetje večkrat dokapitalizirali; nazadnje so leta 2024 zagotovili 1,8 milijona evrov dodatnega kapitala, vendar to za nadaljevanje dejavnosti ni več dovolj.
"Smučanju načeloma ne nasprotujemo, vendar si ga ne moremo več privoščiti," je upravni odbor zapisal v obvestilu delničarjem.
Zapirajo tudi večji centri
Čeprav gre za zaprtje manjšega družinskega smučišča, pa ta primer razkriva širše težave, ki jih ima ta za Švico zelo pomembna gospodarska panoga. Watson navaja, da je v državi od druge polovice 20. stoletja dejavnost ustavilo že 169 smučišč. S približno 150 zaprtih smučišč so do sedaj tudi že popolnoma odstranili infrastrukturo.
Med zaprtimi so predvsem manjša smučišča in posamezne vlečnice, toda težave imajo tudi večji zimski centri. V Sattel-Hochstuckliju so zaradi varčevanja po sezoni 2023/24 zaprli dve od treh žičniških naprav, v Sörenbergu pa od leta 2024 ne obratujeta več vlečnici Rischli in Brunnenboden.
Konec za smučišča pod 1500 metri nadmorske višine
Podnebne spremembe položaj dodatno zaostrujejo. Podnebni raziskovalec ETH Zürich Reto Knutti je že leta 2024 opozoril, da se bo meja, nad katero lahko pozimi pričakujemo stabilne temperature pod nič stopinj Celzija, do leta 2050 predvidoma dvignila še za okoli 300 metrov. Za smučarska območja pod 1500 metri nadmorske višine bo to pomenilo vse težje pogoje za zanesljivo sezono.
Smučarska sezona se v Švici po navedbah Watsona v povprečju začne 12 dni pozneje in konča približno 25 dni prej kot pred nekaj desetletji. Za manjša smučišča so poleg pomanjkanja snega težava še zastarele naprave, majhne višinske razlike, odsotnost umetnega zasneževanja in manjši obisk.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje
Oglaševanje