ZDA bodo morda kmalu obnovile jedrske poskuse

Svet 16. Mar 202505:07 4 komentarji
atomska bomba, jedrska eksplozija, jedrski poskus, Nevada, ZDA
Poskus z eksplozijo atomske bombe "Priscilla" v Nevadi leta 1957 (Foto: PROFIMEDIA)

Čeprav že od leta 1992 niso izvedle nobenega jedrskega poskusa, bodo morda ZDA z njimi spet nadaljevale.

Vse od leta 1992 ZDA niso izvedle nobenega testiranja jedrske bombe. Zaradi novih globalnih napetosti pa se lahko zgodi, da bodo z jedrskimi poskusi nadaljevale, piše portal Daily Maila.

Čeprav so po zadnjem jedrskem poskusu ZDA uvedle moratorij na vse nadaljnje poskuse, je leta 2023 konservativno mislišče (angleško: think tank) Heritage Foundation objavilo dokument, v katerem je ena od ključnih točk predlog, da bi ZDA morale ponovno izvajati jedrske poskuse, če bi to bilo potrebno.

Na to se zdaj morda pripravlja skrivni jedrski laboratorij NNSS (Nevada National Security Site) v Nevadi, kjer so v preteklosti izvajali jedrske poskuse.

ZDA so zadnji jedrski poskus izvedle 23. septembra 1992.

Rusija (nekdanja Sovjetska zveza) je zadnji jedrski poskus izvedla leta 1990, potem pa enostransko razglasila moratorij na poskuse, ki ga je začela izvajati 1992.

Od konca hladne vojne so jedrske poskuse izvedle tudi nekatere druge države, ki imajo jedrsko orožje: Indija (1998), Pakistan (1998), Kitajska (1996), Francija (1996) in Velika Britanija (1991).

Domnevno naj bi vsaj en jedrski poskus z eksplozijo izvedla tudi Južnoafriška republika (danes Južna Afrika) in Izrael, vendar to ni bilo nikoli uradno dokazano.

Skrivaj si je za atomsko orožje prizadevala tudi Jugoslavija, vendar pri tem ni prišla daleč. O tej epizodi jugoslovanske (in slovenske) zgodovine so posneli tudi film, o katerem smo pisali v članku “Film o jugoslovanski skrivnosti atomske bombe navdušil občinstvo v Sarajevu“.

Edina država, ki je izvedla jedrske poskuse v 21. stoletju, je bila Severna Koreja. Ta je s poskusi začela leta 2006, zadnji, šesti poskus pa je izvedla 3. septembra 2017.

Američani še testirajo jedrsko orožje, a brez eksplozij atomskih bomb

V interesu preglednosti so ameriški uradniki nedavno omogočili ogled svojega tajnega jedrskega laboratorija v Nevadi, poroča Daily Mail.

Glavna skrb laboratorija je sicer skrb za nadzor nad uskladiščenim jedrskim orožjem. V njem pa še vedno potekajo “jedrski poskusi”, vendar brez eksplozij pravih atomskih bomb na površju ali pod njim.

Območje na zunaj je videti kot skupek neškodljivih tovarniških zgradb in stara rudarska jama, piše portal. Pod površjem pa se skriva zelo zapleten objekt, izklesan v starodavnem jezeru.

V objektu so nameščene številne naprave, s katerimi preverjajo propadanje radioaktivnega materiala v uskladiščenih jedrskih konicah.

Na namestitev pa čakajo nove, ki bodo preučevale mikroskopske eksplozije, simulacije resničnih eksplozij atomskih bomb.

Za pomoč pri preučevanju teh simulacij danes namreč uporabljajo superračunalnike, ki znanstvenikom v objektu pomagajo pri izračunih in interpretaciji poskusov.

Mini detonacije, ki jih sprožajo z majhnimi količinami jedrskega materiala, imenujejo “subkritični testi”. Pri njih dejansko ne pride do jedrske reakcije, značilne za eksplozijo atomskih bomb, kljub temu pa lahko preučujejo njihove učinke.

10. septembra 1996 je Generalna skupščina OZN sprejela Pogodbo o celoviti prepovedi jedrskih poskusov. Do marca 2024 je pogodbo ratificiralo 178 držav.

Pet držav – Egipt, Iran, Izrael, Kitajska in ZDA – jo je podpisalo, a je še niso ratificirale.

Indija, Severna Koreja in Pakistan je niso podpisale.

Rusija je pogodbo sicer podpisala in ratificirala, a je svojo ratifikacijo umaknila še pred začetkom veljavnosti pogodbe.

Zakaj bi jedrske teste (sploh) obnovili?

“Da bi zagotovili, da jedrsko orožje še deluje, ne potrebujemo več jedrskih testov,” je za portal NPR dejal Hans Kristensen, direktor projekta za spremljanje jedrskih informacij pri Ameriški zvezi znanstvenikov (FAS).

Jamie Kwong, strokovnjak za jedrske zadeve pri mislišču CEIP (Carnegie Endowment for International Peace), pa meni, da bi ti bili potrebni.

Pravi, da imajo ZDA sicer tehnično prednost pred drugimi jedrskimi silami, ker so pred moratorijem, v času hladne vojne, izvedle mnogo več testov kot druge države z jedrsko oborožitvijo.

“Vendar, če bodo sporazumi, ki se tičejo širjenja in uporabe jedrskega orožja še naprej propadali, lahko vedno več narodov dohiti ZDA, če s testiranji ne bodo nadaljevale,” meni Kwong.

Nasprotniki ideje o obnovitvi jedrskih poskusov, strokovnjaki in mirovniki opozarjajo, da bi obnovitev jedrskih poskusov sprožila novo oboroževalno tekmo.

Z obnovitvijo jedrskih poskusov pa se ne strinjajo tudi nekateri znanstveniki, ki bi sicer bili vključeni v poskuse. Menijo, da ti ne bi razkrili ničesar novega. Eden takšnih je Don Haynes, znanstvenik za jedrsko orožje iz Nacionalnega laboratorija Los Alamos: “Ocenjujemo, da ne obstajajo sistemska vprašanja, na katera bi lahko odgovorili s testi, ki bi bili vredni stroškov, truda in časa,” je povedal za portal.

Od leta 1945 do danes je na Zemljinem površju ali pod njim, v atmosferi ali v morju bilo izvedenih več kot 2.000 atomskih eksplozij.

Natančno število pri različnih virih variira od najmanj 2.016 do 2.476. Razlike se pojavljajo zaradi različnih definicij jedrskega testa oziroma jedrske ekplozije.

Največ eksplozij sta izvedli ZDA (1.032–1.132) in Sovjetska zveza (715–981), sledi Francija z 215 oziroma 288 eksplozijami, nato pa Velika Britanija (45–88), Kitajska (45–48) ter Indija, Pakistan in Severna Koreja s po šestimi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje