Optimizacija beljakovinske prehrane rekreativcev

Oglas 12. Jul 202214:26 0 komentarjev
MAP
promocijska fotografija

Pri telesni vadbi telo potrebuje dodatne beljakovine. Te so težko presnovljive.

Potrebujemo kar 3 do 7 ur, da jih v prebavi razgradimo na aminokisline. Še več energije pa telo potroši za izločanje dušičnih odpadkov, ki nastanejo pri celični predelavi aminokislin. Pomagamo si lahko z izbiro ustreznih beljakovinskih dopolnil.

V vseh vrstah beljakovinskih dopolnil so beljakovine razgrajene na aminokisline in ne obremenjujejo prebave.  Takih dopolnil je več vrst:

Čiste BCAA: V strukturi mišic imajo posebno vlogo tako imenovane razvejane aminokisline BCAA. To so levcin, izolevcin in valin. Sodijo med esencialne aminokisline. Čiste BCAA aminokisline so tista prehranska dopolnila, ki vsebujejo le BCAA. Toda S. R. Jackman in sodelavci (2017) so objavili rezultate študije, po kateri je dodatek 5,6 g čistih BCAA aminokislin tik pred vadbo povečal sintezo mišičnih beljakovin le za 22 %, kar je dvakrat manj kot so dosegli s količino aminokislin iz sirotke, ki je vsebovala enako količino BCAA. Uživati samo čiste BCAA aminokisline za krepitev mišic torej ni modro.

Klasična aminokislinska dopolnila so aminokisline, ki jih dobimo iz beljakovinsko popolnih živil brez spreminjanja sestave aminokislin.  Njihova izkoristljivost na celični ravni žal ni višja kot pri beljakovinah iz izvornih živil: pri aminokislinah iz sirotke 16 %, iz soje 17 %, iz mesa od 28 % do 36 %, iz kokošjih jajc 48 %. Pri uživanju katerekoli vrste klasičnih aminokislin se jih večji del predela v dušične odpadke, ki zelo obremenijo jetra in ledvice.

Aminokisline tipa OKA vsebujejo za človeka optimalno kombinacijo vseh 8 esencialnih aminokislin, ki zagotavlja 99-odstotni izkoristek. Ker OKA praktično ne ustvarja dušičnih odpadkov (1 %), ne obremenjuje jeter in ledvic. Telo ob uživanju OKA ne izgublja moči ne za prebavo ne za izločanje strupenih odpadkov, zato je regeneracija po naporu hitrejša, rast mišic pa večja. To je dokazalo več študij na športnikih.

MAP

Dr. Iztok Ostan

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!