Dr. Marko Bošnjak je ta mesec začel predsedovati Evropskemu sodišču za človekove pravice. Kako bo deloval na tej pomembni funkciji, kakšna je bila njegova pot do tega položaja, kaj ogroža človekove pravice, kako poteka delo sodišča in kako sodniško odločanje, kakšna je pravica in kdaj se je treba odločati tudi intuitivno ... Vse to razloži v posebnem pogovoru za N1.
Dr. Marko Bošnjak je zdaj predsednik Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP). Z njim smo se pogovarjali o tej “vesti Evrope”, o njegovi karieri, kršitvah človekovih pravic v Sloveniji in Evropi, prihodnosti sojenja, pravici in pravičnosti.
Sodnik ESČP je postal leta 2016, naslednje leto se mu izteče devetletni mandat sodnika (ki se ne more ponoviti). Kaj bo torej počel po izteku mandata? Kaj vidi zdaj drugače kot takrat, ko je prišel na ESČP? Kako drugačne so njegove naloge od tega meseca dalje, ker je prevzel predsedovanje sodišču?
Intuicija, pravičnost, čustva, uresničevanje odločitev, grožnje človekovim pravicam
Kje je Slovenija pri kršitvah? “Vsaka kršitev je kršitev preveč.” Zakaj se še dogajajo? Kako sodijo sodniki in zakaj umetna inteligenca ne bo mogla nadomestiti sodnika iz mesa in krvi? Razloži tudi, kako poteka sodnikovo odločanje in zakaj mora biti sodnik tudi dober človek. Pa kakšna je razlika med opravljanjem odvetniškega poklica in sodniškega poklica? Pri katerih primerih se mora na ESČP izločiti? Kako države uresničujejo odločitve ESČP? O čem se pogovarja z drugimi sodniki in sodnicami ESČP? Zakaj je tako pomembno delo sodišča za človekove pravice in kako zelo konkretno vpliva na življenja ljudi?
Do kod seže svoboda govora in zakaj je pomemben kontekst? Kako komentira slovensko pravosodje in do katere mere ga sploh lahko? Pravica do pozabe, SLAPP tožbe, aktualna slovenska problematika ne-privedb pripornikov pred sodišča – tudi o tem smo ga vprašali … Pogovor z dr. Bošnjakom, ki smo ga posneli v četrtek, vam je na voljo v posnetku na vrhu strani. Uro in 15 minut dolg pogovor s predsednikom ESČP lahko gledate in/ali poslušate. N1 podkasti pa so vam na voljo tudi na YouTubu, pri vseh večjih ponudnikih podkastov, na Eonu in Metroplayu.
“Vsi moramo delovati v tej smeri”
“Ne bi rekel, da je Slovenija kakšna sistematična kršiteljica človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Če pogledamo, kakšna je situacija v Sloveniji ali Evropi v primerjavi z nekaterimi drugimi kontinenti in drugimi deli sveta, živimo seveda v zelo dobrem svetu. Ni pa to razlog za samozadovoljstvo. Vedno je prostor za izboljšanje in vsi moramo delovati v tej smeri.”
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje