Putin bo v Ukrajino poslal tudi obsojene morilce, tatove in preprodajalce drog

Svet 05. Nov 202218:46 > 21:27
mobilizacija, ruska vojska,
Ruski naborniki med usposabljanjem (PROFIMEDIA)

Ruska stran bo na ukrajinska bojišča poslala tudi obsojence hudih zločinov. Ruski predsednik Vladimir Putin je namreč podpisal zakon, po katerem so lahko v vojsko vpoklicani tudi obsojeni morilci, tatovi in preprodajalci droge. Nov zakon velja za vse, ki so jim za ta kriminalna dejanja prisodili pogojne kazni, ali pa so bili iz kazenskih kolonij že izpuščeni.

Ruski predsednik Vladimir Putin je podpisal zakon s katerim omogoča mobilizacijo storilcev hudih kaznivih dejanj. V vrste ruske vojske bodo tako lahko stopili tudi tisti, ki so bili obsojeni zaradi umorov, ropov, trgovine z drogo in drugih hudih kaznivih dejanj poroča CNN. Nov zakon omogoča vpoklic več sto tisoč ljudi, ki so bili izpuščeni iz kazenskih kolonij ali pa so bili obsojeni na pogojno kazen.

Po dosedanji zakonodaji je bilo služenje v vojski prepovedano za ljudi s takšno kriminalno preteklostjo, prepoved pa za nekatere obsojene ostaja. Vpoklica namreč ne bodo deležni vsi, ki so storili spolne zločine nad mladoletniki, pa tudi vsi obsojeni zaradi izdaje, vohunjenja ali terorizma. V vojaške vrste prav tako ne bodo napoteni tudi obsojeni zaradi poskusa atentata na državnega uradnika ter nezakonitega ravnanja z jedrskimi in radioaktivnimi snovmi.

Novačenju zapornikov za boj v Ukrajini smo v preteklosti že bili priča. Septembra je namreč borce v enem izmed ruskih zaporov iskal že prvi mož zloglasnih plačancev skupine Wagner Jevgenij Prigožin. Tokratne spremembe zakonodaje pa naj bi veljale le za vse pogojno obsojene in iz kazenskih kolonij izpuščene, poroča CNN. Kot dodajajo, so ti ljudje običajno pod nadzorom oblasti tudi od osem do deset let po obsodbi, dokler se ta ne prekliče.

V začetku tega tedna je sicer rusko obrambno ministrstvo sporočilo, da so ustavili aktivnosti v sklopu delne mobilizacije, saj so dosegli 300.000 vpoklicanih nabornikov. Predsednik Putin je v petek dejal, da so svoj cilj mobilizacije celo presegli in vpoklicali 18.000 vojakov več, poroča CNN. Kot pa opozarjajo, se bo delna mobilizacija zares ustavila šele, ko bo ruski predsednik podpisal ustrezen odlok.

Jedrska elektrarna v Zaporožju priključena na omrežje

Potem ko so v četrtek zaradi poškodb, ki jih je povzročilo obstreljevanje, z električnega omrežja odklopili jedrsko elektrarno Zaporožje, so jo danes znova priklopili, je sporočil generalni direktor mednarodne agencije za jedrsko energijo Rafael Grossi.

Direktor agencije Grossi je ob tem ponovno pozval k vzpostavitvi varnega območja okoli elektrarne v izogib morebitne jedrske nesreče. “Ne moremo si več privoščiti izgubljanja časa. Moramo ukrepati, preden bo prepozno,” je dejal.

V četrtkovem obstreljevanju so bili poškodovani daljnovodi, ki elektrarno oskrbujejo z elektriko, potrebno za delovanje ključnih varnostnih sistemov. V času odklopa so v nuklearki tako črpalke za vodno hlajenje napajali z lastnimi dizelskimi generatorji.

Zaporožje
Alexander Ermochenko/REUTERS

Medtem je iranski zunanji minister Hosein Amirabdolahijan danes priznal, da je Iran Rusiji dobavljal brezpilotne letalnike, a hkrati poudaril, da so vse v Rusijo poslali še pred vojno v Ukrajini. Po navedbah ministra Iran Rusiji od začetka ruske invazije v Ukrajini ne pošilja orožja, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Zahod in Kijev sta v ruskih napadih namreč večkrat opazila uporabo dronov Šahed 136, ki jih proizvajajo v Iranu.

Združene države Amerike in Nizozemska pa sta obljubili, da bosta za potrebe ukrajinske vojske obnovili 90 sovjetskih tankov T-72. Tankom, ki so trenutno v lasti Češke, bodo vgradili sodobnejšo tehnologijo in okrepili oklep. Del tankov naj bi bil nared že do decembra, preostali pa bodo na bojišče lahko prepeljani prihodnje leto.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.