Državljani vpisali za 258 milijonov obveznic. Koliko je znašal povprečen nakup

Gospodarstvo 19. Feb 202411:36 5 komentarjev

Minister za finance Klemen Boštjančič je predstavil rezultate vpisa prvih obveznic za državljane. Koliko Slovencev se je odločilo za nakup? Kakšna je bila povprečna vrednost vpisanih obveznic? Kaj sledi?

Minuli petek se je končalo vpisovanje t. i. ljudskih obveznic. Namenjene so državljanom, Slovenija pa jih bo izdala prvič doslej. Gre za vrednostni papir z ročnostjo treh let in letno obrestno mero 3,4 odstotka. Skupni obseg izdaje pa je bil določen v višini 250 milijonov evrov.

Rezultate vpisa prvih obveznic za državljane je predstavil minister za finance Klemen Boštjančič.

“Obveznico je vpisalo 9.427 državljanov v skupni nominalni vrednosti 258,4 milijona evrov. Odprtih je bilo 5.659 novih trgovalnih računov,” je sporočil in dodal, da ga ravno podatek o trgovalnih računih še posebej veseli. Državljani naj bi namreč v obveznicah prepoznali alternativo drugim naložbam.

Povprečna vrednost vpisanih obveznic znaša 27.410 evrov.

Boštjančič: Prvi korak k spodbujanju trga

Odpiranje novih računov je bilo po besedah ministra tudi korak v smeri spodbujanja kapitalskega trga v Sloveniji. “Želimo si, da vlagatelji, ki so prvič odprli trgovalne račune, ostanejo aktivni na kapitalskem trgu. Na ministrstvu za finance si bomo za njegov razvoj prizadevali tudi z drugimi, bolj dolgoročnimi ukrepi.”

Na vprašanje, ali bo ministrstvo šlo v nove izdaje obveznic, ki bi se približale praksi hrvaške vlade, kjer ni stroškov trgovalnega računa, je Boštjančič odgovoril, da se razmere v Sloveniji razlikujejo od tistih pri južnih sosedih. “Prvič, Slovenija se ugodneje zadolžuje na mednarodnih trgih kot Hrvaška. To je zelo pomembno, ker je to primarni cilj, ki ga pri zadolževanju zasledujemo. Drugič, mi smo se veliko ukvarjali s tem, da trgovanje z obveznicami omogočimo tudi na sekundarnem trgu. To na Hrvaškem ni omogočeno. Vse to so razlogi, zakaj je pri nas obvezen trgovalni račun.”

Izdaje novih obveznic za fizične osebe ni želel napovedati, dejal je le, da bodo odločitve za naprej med drugim sprejemali na podlagi aktualnih obrestnih mer. Hkrati je spomnil še na instrument zakladnih menic, “ki so z vidika vlagateljev precej podobne ljudskim obveznicam. Že naslednji vpis v mesecu marca in nato spet v mesecu aprilu.”

Mali vlagatelji so sicer v letu 2023 kupili za 212 milijonov evrov zakladnih menic.

Zanimanja je več, kot je ponudila država

Minister Boštjančič je povedal tudi, da so uradnemu vzdrževalcu likvidnosti zakladnih menic in državnih obveznic (to je NKBM) za vzdrževanje likvidnosti na Ljubljanski borzi in pri sklepanju zunajborznih poslov dodatno dodeljene obveznice v višini enega odstotka izdanega zneska obveznice. Celoten nominalni znesek izdaje obveznic za fizične osebe tako znaša 261 milijonov evrov.

Pri vpisu je prišlo tudi do presežka naročil (vpisanih je bilo osem milijonov več obveznic, kot jih je razpisala država). Presežek naročil pa ne bo rezan, prav tako se ne bo znižala vrednost vplačanih zneskov vlagateljev. Ta informacija je pomembna, saj bi se število obveznic, ki bi bile dodeljene posameznemu vlagatelju, lahko v primeru preseženega povpraševanja zmanjšalo od zneska, ki je bil vpisan.

Ljudske obveznice so namenjene polnoletnim fizičnim osebam s stalnim ali začasnim prebivališčem v Sloveniji. Država jih bo izdala v petek, 23. februarja. Nekaj dni pozneje sledi trgovanje z obveznicami na Ljubljanski borzi in od tedaj bodo prosto prenosljive ter jih bo lahko kupil kdorkoli, tudi pravne osebe.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje