Nafta se je ponoči še nekoliko podražila

Gospodarstvo 09. Mar 202206:41 > 08:44 0 komentarjev
črpanje nafte
Foto: Profimedia

Cene nafte so se v današnjem azijskem trgovanju znova zvišale, vendar so ostale pod rekordnimi vrednostmi, ki so jih dosegle med ponedeljkovim trgovanjem. Danes je bilo treba popoldne po singapurskem času za 159-litrski sod nafte brent z majskim dobavnim rokom odšteti 131,44 dolarja, kar je bilo 3,46 dolarja več kot ob zaprtju trgov v torek. Za novo rast cen je poskrbela torkova napoved ZDA in Združenega kraljestva o prepovedi uvoza ruske nafte zaradi ruskega napada na Ukrajino.

Že v ponedeljek smo poročali, da so se cene nafte v azijskem trgovanju zvišale in dosegle najvišje vrednosti po juliju leta 2008, saj je naftne trge razburila izjava ameriškega zunanjega ministra Antonyja Blinkna, da se Bela hiša in zavezniki pogovarjajo o prepovedi uvoza nafte iz Rusije.

Danes je bilo treba popoldne po singapurskem času za 159-litrski sod nafte brent z majskim dobavnim rokom odšteti 131,44 dolarja, kar je bilo 3,46 dolarja več kot ob zaprtju trgov v torek. Brent je v ponedeljek dosegel najvišjo vrednost v skoraj 14 letih, ko se je cena za sod dvignila do 139,13 dolarja. Rekord je bil sicer dosežen v času globalne finančne krize leta 2008, ko je sod te nafte stal 147,50 dolarja.

Podražila se je tudi teksaška lahka nafta za dobavo v aprilu, in sicer za 2,87 dolarja na 126,57 dolarja za sod. Ta sorta nafte je v ponedeljek stala več kot 130 dolarjev, tudi to je bila najvišja cena od leta 2008.

V torek je ameriški predsednik Joe Biden napovedal, da Združene države Amerike prepovedujejo uvoz ruske nafte, zemeljskega plina in preostalih energentov iz Rusije. Rusko veleposlaništvo v Washingtonu je ameriško odločitev kritiziralo in sporočilo, da bo ta ukrep imel globalne posledice. Kasneje je tudi Združeno kraljestvo sporočilo, da bo do konca leta postopoma ustavilo uvoz ruske nafte. Tudi slovenski premier Janez Janša je napovedal, da bo v naslednjih dneh jasno, ali bo tudi Evropska unija sledila ZDA in Veliki Britaniji pri prekinitvi uvoza ruskega plina in nafte.

Evropska komisija je v odziv na vojno v Ukrajini predstavila načrt za odpravo odvisnosti Evrope od ruske energije, ki predvideva zmanjšanje uvoza ruskega plina za dve tretjini do konca tega leta. “To je zelo težko, a mogoče,” je ob predstavitvi načrta v torek poudaril izvršni podpredsednik komisije Frans Timmermans.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!