Najem stanovanja v Sloveniji: “Primarna funkcija stanovanja je dom, ne kapital”

Nepremičnine 27. Maj 202414:09 10 komentarjev

V inštitutu Danes je nov dan so ob pripravi novega zakona o gostinstvu, ki bo posegel tudi na trg kratkoročnega oddajanja nepremičnin, zagnali novo kampanjo Airbnb, pejt domov. Z njo želijo opozoriti na zaostrene razmere na najemniškem trgu, ki da so jih platforme za kratkoročni najem še poslabšale. Po njihovih informacijah se je v zadnjih treh letih število stanovanj, ki se oddajajo prek platforme Airbnb, potrojilo. "Kot družba bi se mogli strinjati, da je primarna funkcija stanovanja dom, ne pa kapital, ki se plemeniti, oziroma hotelska soba, ki se oddaja turistom," je dejal Tadej Štrok z inštituta.

Kratkoročni najemi stanovanj prek platform so v zadnjem desetletju poslabšali stanje na najemniškem trgu. Evropska unija je marca v ta namen potrdila nova pravila, ki platformam za posredovanje pri kratkoročnem oddajanju nepremičnin nalagajo redno posredovanje podatkov lokalnim oblastem. Z uredbo želijo povečati preglednost na področju kratkoročnega najemanja, predvsem pa poenotiti pogoje kratkoročnega najema.

Ob tem na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport pripravljajo nov zakon o gostinstvu, s katerim bi po zadnjih informacijah kratkoročni najem omejili na največ 30 dni letno. A to določilo ne bi bilo zavezujoče. Občine bi ga po lahko po lastni presoji prilagajale.

Da je stanje na najemniškem trgu zaostreno, pričajo tudi besede državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarstvo Matevža Frangeža, ki je pred dvema tednoma dejal, da je bilo lani že petkrat več oglasov za kratkotrajno oddajanje nepremičnin kot leta 2015.

Ker mladi vse težje najdejo stanovanja – še posebej v prestolnici –, so v inštitutu Danes je nov dan zagnali novo kampanjo Airbnb, pejt domov. Na spletni strani bodo med drugim zbirali pričevanja posameznikov, ki se soočajo s slabšanjem kakovosti življenja.

Foto: Husmir Deljanin/N1
Foto: Husmir Deljanin/N1

Inštitut: Prebivalci Ljubljane za stanovanje odštejemo več kot polovico plače

Povečanje števila stanovanj, ki se oddaja prek platform, je po njihovih navedbah povišalo cene najemnin. “Kot družba bi se mogli strinjati, da je primarna funkcija stanovanja dom, ne pa kapital, ki se plemeniti, oziroma hotelska soba, ki se oddaja turistom,” je dejal Tadej Štrok z inštituta.

Zakon sicer pozdravljajo, a predlagajo še dodatne varovalke. “Cene stanovanj so se v zadnjem desetletju podvojile. Prebivalci Ljubljane v povprečju odštejemo že več kot polovico plače, kar nas uvršča v sam evropski vrh,” je poudaril Štrok. Predlagajo, da bi z zakonom omogočili občinam še dodatne zaostritve, ob tem pa tudi uvedbo varovalk, s katerimi bi omejili samovoljne omilitve določb.

Ob tem bo po njihovem mnenju ključen tudi nadzor. “Črni trg se bo v prihodnjih letih zmanjšal, vseeno pa zagovarjamo poostren inšpekcijski nadzor in okrepitev občinskih inšpekcij,” je dejal.

Z odločevalci bodo o tej problematiki kontaktirali v prihajajočih tednih in mesecih, ob čemer pričakujejo podporo koalicijskih strank. Še do konca meseca bodo organizirali tako imenovano stanovanjsko terapijo, s katero bodo stopili v stik s tistimi, ki imajo slabe izkušnje z najemom stanovanj.

Kampanja Airbnb, pejt domov deluje v sklopu nove ljudske iniciative Stanovanjski blok, ki povezuje več organizacij.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje