V Kočevju so predstavili študijo, s katero nameravajo najti lokacijo za selitev proizvodnje tovarne Melamin. Kot najbolj ustrezno so v študiji prepoznali lokacijo na severu Kočevja, ob glavni cesti. Kot so povedali na kočevski občini, je zemljišče v državni lasti, želijo pa si, da bi vsi postopki potekali čim hitreje.
V Kočevju so predstavili študijo, s katero nameravajo najti lokacijo za selitev dela proizvodnje tovarne Melamin. V študiji, ki sta jo izvedla Ljubljanski urbanistični zavod in podjetje E-NET, se je kot najbolj ustrezna izkazala lokacija na severu Kočevja, natančneje med Gorenjem in Klinjo vasjo ob glavni cesti v smeri proti Mali Gori. Študijo so na spetni strani podjetja ter občine Kočevje objavili danes zjutraj.
Kot je pojasnil Sergej Hiti z Ljubljanskega urbanističnega zavoda, lokacija zagotavlja potrebe naročnika, ponuja dovolj prostora, je dovolj oddaljena od poseljenega območja in omogoča prostorski razvoj naselij. Zemljišče, kamor bi del proizvodnje Melamina lahko preselili, je v lasti države. Poleg lokacije na severu mesta so kot primerni za selitev opredelili še dve rezervni lokaciji v bližini Kočevja.
Cilji prostorske ureditve so bili po Hitijevih besedah umik nevarne dejavnosti iz poseljenih območij in ohranitev razvojnih možnosti Melamina ter delovnih mest. Pri izbiri so upoštevali tudi oddaljenost novega proizvodnega obrata od najbližjih prebivališč. Ta naj bi okvirno znašala okoli 700 metrov, saj naj bi bili prebivalci v primeru nesreče na takšni razdalji varni, je zagotovil Hiti.
Direktor podjetja Melamin Srečko Štefanič je povedal, da v podjetju podpirajo izbiro nove lokacije. “Lokacija, ki smo jo dobili, nas je pozitivno presenetila,” je dejal Štefanič. Najprej bodo začeli s selitvijo najnevarnejšega dela proizvodnje, kjer se uporablja kemikalija epiklorhidrin. “Melamin je pripravljen začeti s prenosom tega dela že prihodnje leto,” je povedal direktor Melamina. Po njegovih besedah pa je bolj realna ocena selitve najnevarnejšega dela proizvodnje v prihodnjih dveh do treh letih, če težav z dokumentacijo ne bo. Po Štefaničevi oceni bo podjetje za preselitev najnevarnejšega dela proizvodnje potrebovalo okoli 10 milijonov evrov.
Štefanič pa je napovedal, da na novo lokacijo, ki bo velika okoli 20 hektarjev, ne bodo preselili le nevarnega dela proizvodnje, ampak bodo tam dolgoročno postavili tudi druge prostore. Med drugim bi začeli s proizvodnjo vodika, vendar bo do gradnje novih obratov na tej lokaciji prišlo šele v naslednjih 15 ali 20 letih.
Kočevski župan Vladimir Prebilič je pojasnil, da bo selitev potekala v več fazah, začela pa se bo s selitvijo najnevarnejšega dela proizvodnje. Kot je dodal, tako občina kot civilne iniciative menijo, da mora Melamin ostati v občini Kočevje, vendar na novi lokaciji. “Bistveno je, da smo izluščili, katera lokacija je najbolj sprejemljiva z vidika okolja, občine ter varovanja narave,” je povedal Prebilič.
Kot je še dejal, bodo na občini stopili v stik z ministrstvom za okolje in prostor ter začeli pridobivanje okoljevarstvenega dovoljenja ter soglasij vseh ministrstev, ki jih morajo podati. Razmišljajo tudi o ustanovitvi posebne koordinacijske skupine, ki bi postopke pridobitve soglasij vodila ločeno, saj bi se lahko v nasprotnem primeru selitev zamaknila. “Če se bodo soglasja pridobivala po res hitri poti, lahko računamo, da bi v naslednjem letu pripeljali spremembe občinskega prostorskega načrta do konca,” je napovedal Prebilič, ki upa na vso pomoč pristojnih ministrstev.
Spomnimo, da se je v Melaminu nesreča zgodila 12. maja, ko je zjutraj odjeknila eksplozija. Umrlo je sedem ljudi, del proizvodnje pa so ponovno zagnali konec junija.
O dogajanju v Melaminu pred nesrečo, o nesreči in ozadjih, o preslišanih opozorilih zaposlenih, pomanjkljivi varnosti in poteku preiskave nesreče smo pisali v poglobljenem članku “RAZKRITJA IZ MELAMINA: POKOJNI KOLEGA JE GOVORIL, DA BOMO ENKRAT ŠLI V TRI P. M.“. Za N1 je spregovoril zaposleni, ki je nadrejene dolgo časa opozarjal na neustrezno varnost na pretakališču kemikalij, kjer se je nesreča zgodila.
O tem, kako poteka sanacija Melamina, kako malo je manjkalo do še večje katastrofe in o prizadevanjih lokalnih prebivalcev, da bi tovarno preselili iz mesta, pa preberite v članku MELAMIN, 2. DEL: “ŽIVLJENJE OB TEMPIRANI BOMBI”.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.