Mednarodna tiskovna agencija Reuters je objavila neuradna diplomatska pričevanja z bruseljskih sestankov, da članice Evropske unije pri pogovorih o kapici na cene plina kljub oktobrskemu dogovoru voditeljev EU ostajajo razdeljene na dva tabora. Infrastrukturnega ministra Bojana Kumra smo vprašali, kakšen je sentiment med članicami in ali pogovori napredujejo. Minister ostaja optimističen.
Objavljamo (pisne) odgovore infrastrukturnega ministra Bojana Kumra na naša vprašanja.
1. Evropska komisija je po poročanju Reutersa na ponedeljkovem tehničnem seminarju predstavnikom 27 članic povedala, da uvedba kapice na veleprodajne cene plina ni mogoča v obliki, kot so se na oktobrskem vrhu dogovorili voditelji EU. Ali to drži?
Omejevanje veleprodajne cene plina seveda lahko vpliva na tok plina v Evropo in posledično na zanesljivost oskrbe. Zato je, da se dobaviteljev plina ne odvrne, k zamejitvi cen plina treba primerno pristopiti. To je še posebej pomembno pri utekočinjenem zemeljskem plinu, ki je ob manku dobave iz Rusije postal zelo pomemben del oskrbe Evrope s plinom.
Slovenija ocenjuje, da je dogovor, dosežen na Evropskem svetu, o cenovnem koridorju, ki se prilagaja, ustrezen. Menimo, da ga je treba v najkrajšem času pravno dogovoriti in uresničiti.
2. Kdaj bo po vaši oceni jasno, ali bo tako imenovani dinamični cenovni koridor sprejet?
Predlog Evropske komisije pričakujemo v kratkem. Razumevanje držav članic se izboljšuje.
3. Kakšne bodo posledice za Slovenijo in slovenske odjemalce, če ukrepov za omejitev cen na ravni EU ne bo?
Za vse države članice je usklajeno reševanje te situacije ugodnejše kot parcialne rešitve, zato pričakujemo skupno rešitev.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!