Oglaševanje

Danes še štetje glasov, ki so prispeli po pošti, a izida ne morejo več spremeniti

author
STA
12. maj 2025. 07:22
Glasovnica za referendum o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti
Foto: Žiga Živulović jr./F.A.Bobo

Po včerajšnji prepričljivi zavrnitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bodo volilne komisije danes preštevale še glasove tistih, ki so volili po pošti.

Oglaševanje

Po nedeljskem referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bodo okrajne volilne komisije danes ugotavljale izid glasovanja po pošti iz Slovenije. Te glasovnice sicer izida glasovanja ne morejo spremeniti, saj so volilci zakon v nedeljo prepričljivo zavrnili. Pričakovati je še nadaljnje odzive iz vrst politike.

Na nedeljskem referendumu je namreč proti uveljavitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti glasovalo 403.153 volilcev oziroma 92,52 odstotka, za njegovo uveljavitev pa se jih je izreklo 32.597 oziroma 7,48 odstotka tistih, ki so glasovali. Nasprotniki zakona so torej dosegli oba pogoja za njegovo zavrnitev. Zakon je namreč na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volilcev, ki so veljavno glasovali, in če obenem proti glasuje najmanj petina vseh volilcev. Volilna udeležba je bila 25,93-odstotna.

Oglaševanje

Tem izidom bodo okrajne volilne komisije danes prištele še glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz Slovenije, teden dni pozneje, 19. maja, pa bodo ugotavljali še izid glasovanja po pošti iz tujine in na diplomatsko-konzularnih predstavništvih. Te glasovnice sicer na izid referenduma ne morejo vplivati.

Na uradne izide bo treba še počakati, saj bo Državna volilna komisija poročilo o končnem izidu glasovanja na referendumu sprejela po 22. maju.

Nedeljskemu dogajanju bodo danes po pričakovanjih sledili še odzivi iz vrst politike, med drugim vladne stranke SD, ki se še ni oglasila. Že v nedeljo so v SDS, ki je bila predlagateljica referenduma, ocenili, da je rezultat zmaga razuma in odločen "ne" obstoječi oblasti, slišati je bilo tudi pozive k prevzemu politične odgovornosti in odstopu ministrice za kulturo Aste Vrečko. Medtem so v vladnih vrstah ocenjevali, da je šlo pri referendumu za preštevanje desne sredine ter da desnica s svojimi lažmi in manipulacijami ni prepričala večine volilcev.

Oglaševanje

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih